Biografie, wspomnienia

Ebook

Tymoszenko

Historia niedokończona

Format:
26,49 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Tymoszenko - Opis

Z biednego bloku na szczyty władzy, a stąd – do więziennej celi. Julia Tymoszenko padła ofiarą polityki, którą sama uprawiała. Ta biografia odsłania jej niejednoznaczne, a zarazem fascynujące oblicze.

Czy Julia Tymoszenko jest ofiarą swoich politycznych konkurentów, czy też cynicznym graczem, którego w końcu dopadła sprawiedliwość? Czytelnik książki Marii Przełomiec może dojść do wniosku, że obie wersje nie są dalekie od prawdy. „Tymoszenko. Historia niedokończona” to nie biografia pisana pod tezę. Liczą się w niej tylko fakty, które raz są bezlitosne dla bohaterki, innym razem działają na jej korzyść.
Książka powstała na bazie rozmów, które autorka Maria Przełomiec przeprowadziła na Ukrainie latem tego roku. Wyłania się z nich obraz Julii Tymoszenko – postaci niejednoznacznej, a zarazem fascynującej, ale też świata ukraińskich oligarchów i politycznych gierek, jakie prowadziła ze swoimi wrogami i przyjaciółmi politycznymi, zwłaszcza z Wiktorem Juszczenką. To bezstronna biografia, która nie jest ani pomnikiem, ani utajonym atakiem.

„Maria Przełomiec nie postawiła pomnika Julii Tymoszenko. Przyjrzała się jej z fascynacją, ale bez złudzeń. Bezstronna, potrzebna książka”.

Jerzy Haszczyński, „Rzeczpospolita”„To portret kobiety, która mogła na trwałe połączyć Ukrainę z Zachodem. Padła jednak ofiarą polityki, którą sama uprawiała i akceptowała. Opis tego dramatu wypełnia każdą stronę książki”.

Andrzej Grajewski, „Gość Niedzielny”„Ciekawa opowieść o egerii pomarańczowej rewolucji. Nie hagiografia i nie oskarżenie. Skomplikowany świat naszych sąsiadów”.

Marek Ostrowski, „Polityka”

Tymoszenko - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Bytom 2012
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-839-358-851-0, 978-839-358-853-4
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,51 MB / mobi 0,4 MB

Tymoszenko - Opinie i Komentarze

Nawet jeśli macie na co dzień dość polityków, a szczególnie mało Was wzrusza to co dzieje się gdzieś za granicą, są przecież postacie, które swoim wizerunkiem, zdolnościami lub poglądami wybijają się tak mocno ponad tłum, że trudno ich nie skojarzyć. Do takich postaci na pewno należy Julia Tymoszenko, która mimo że nie zajmuje już żadnego stanowiska i sama nie może pojawiać się w mediach, wciąż tkwi w świadomości społecznej i budzi zainteresowanie. Ba! Teraz gdy mimo różnych protestów i nacisków na władze Ukrainy wciąż tkwi w izolacji (najpierw więzienie, teraz szpital), być może budzi nawet większe zainteresowanie niż jako członek rządu. Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie o słuszność i podstawy oskarżeń, a potem wyroku więzienia dla byłej premier.
Maria Przełomiec - dziennikarka specjalizująca się w tematyce krajów byłego ZSRR napisała o Julii Tymoszenko książkę, którą czyta się niczym thriller. Z jednej strony już sam życiorys bohaterki i droga na szczyt (i potem w dół) jest ciekawa, ale fascynujące jest też zaglądanie za kulisy tego światka władzy i polityki, który najczęściej nie jest nam ujawniany. Polityków widzimy, albo przez pryzmat tego co sami chcą pokazać, tworząc swój wizerunek, albo też poprzez hałaśliwą krytykę ich przeciwników. Trudno oddzielić prawdę od kłamstwa, wydobyć na światło dzienne prawdziwe motywacje. Mam wrażenie, że w tej książce udało się stworzyć obraz obiektywny - nie jest to ani oskarżenie, ani też pomnik "pięknej Julii". Przyglądamy się faktom, mamy możliwość wysłuchać argumentów zarówno zwolenników jaki przeciwników i sami możemy rozstrzygnąć czyje racje do nas przemawiają.

Niemało w życiorysie Tymoszenko jest znaków zapytania i sytuacji, które wcale nie są jednoznaczne moralnie. Ale też obraz tego jak wygląda życie polityczne oraz prowadzenie biznesu na Ukrainie, został świetnie uchwycony - to nieustanne wykorzystywanie władzy, wpływu, pieniędzy i przenikanie się obu środowisk i w jedną i w drugą stronę. Ze skromnej dziewczyny ze wschodniej Ukrainy, w ciągu kilku lat Julia stała się jedną z prężniej działających młodych bizneswomen (zaczynała od wypożyczalni video). W połowie lat 90-tych firmy z nią związane kontrolowały blisko 25 procent ukraińskiej gospodarki, a jej majątek szacowano na 2,5 mld. dolarów. Czy wszystkie jej działania były czyste i bez skazy? Jeden z rozmówców autorki cytowanych w książce tak na to pytanie odpowiada:

"Oczywiście, że tak jak wszyscy nasi wielcy oligarchowie Julia robiła majątek nie całkiem uczciwą drogą, ale wykorzystując różne szulerskie metody, związki z władzą itd. Bez pomocy władz nie stałaby się bogatą bizneswomen, ale innej drogi wtedy nie było. Wypominanie jej teraz tych grzechów jest najlepszym dowodem wybiórczego traktowania spraw przez nasze organy ścigania. Gdyby za to sadzano, to powinni siedzieć wszyscy ukraińscy oligarchowie i większość polityków." (Stepan Chmara) fragment książki, str 265

Cyniczne? A może realistyczne? Bo dalsza droga Julii Tymoszenko, czyli wejście w politykę przez wielu było widziane właśnie jako sposób na wzmocnienie jej pozycji gdy zaczęła być atakowana na polu biznesu. Czy w polityce możemy mówić w ogóle o czymś takim jak czysta ideowość, sensowne układania możliwego do zrealizowania programu, szukanie najlepszych fachowców, przemyślane decyzje itd.? Czytając tu o wszystkich przepychankach na szczytach władzy, o grach politycznych, nie zrealizowanych obietnicach, animozjach, kłótniach i walce o wpływy, przeszkadzaniu sobie nawzajem - pozbywamy się złudzeń. A mimo to jednak nie możemy przekreślać zupełnie pewnego fenomenu społecznego i wybuchu nadziei jakim była na Ukrainie tzw. pomarańczowa rewolucja. To właśnie Tymoszenko, obok Wiktora Juszczenki była głosem, twarzą i sercem tamtego zrywu świadomości społecznej i sprzeciwu wobec nadużyć władzy. Ile było w tym autentycznej chęci reform, a na ile był to wizerunek potrzebny na tamta chwilę?
Sporo tu i chwil zwycięskich, ale i klęsk Lady Ju (jak ja nazywano). Czym były spowodowane? Wygórowaną ambicją? Brakiem wsparcia i opuszczeniem przez innych? A może to było nieuchronne? Wszak Rosja nie mogła pozwolić sobie na to by Ukraina połączyła się z Unią Europejską i NATO (program i hasła Tymoszenko). Wielki rosyjski niedźwiedź wykorzystał wszelkie możliwe sposoby (choćby szantaż gazowy), by przytrzeć nosa nowym władzom i osłabić ich poparcie społeczne, a potem dostarczyć dowodów na to iż kontrakty były niekorzystne dla Ukrainy.

Naprawdę świetnie się to czyta. O wielu rzeczach dowiadywałem się po raz pierwszy, poznawałem trochę bardziej szczegółowy przebieg wydarzeń i fakty odbiegające od stereotypowych sądów (np. szeroko rozpowszechniany pogląd jakoby to właśnie za rządów "pomarańczowych" zapanował kryzys i na wschodniej Ukrainie przestano wypłacać pensje itd.). To nie tylko biografia kobiety, która szturmem wdarła się do mediów na całym świecie i błysnęła na firmamencie polityki, to również kilka lat historii naszego sąsiada. Historii w której nie brak kłótni, braku zgody, nieprawidłowości, afer i manipulowania opinią publiczną. Historii, która warto poznać, bo i sami możemy się z niej sporo nauczyć.
Ostatnie wybory za naszą wschodnią granicą nie dały zdecydowanego rozstrzygnięcia dla opozycji, społeczeństwo chyba też jest zmęczone i traci nadzieję na zmiany. Prezydent Janukowycz z mocnym poparciem Rosji i bogatych oligarchów robi co chce. Czy Julia Tymoszenko odegra jeszcze jakąś rolę w polityce i wprowadzaniu zmian na Ukrainie? To wcale nie jest do końca wykluczone. Choć przez wielu jest krytykowana za parcie do władzy za wszelką cenę, trudno zaprzeczyć jej silnej osobowości, umiejętnościom (zarówno ekonomicznym jak i psychologicznym, bo potrafi ciągnąć za sobą ludzi) i temu, że w tej chwili pozostaje jedyną wyraźną postacią opozycji nie skompromitowaną do końca przed ludźmi. Wyrok więzienia może jej paradoksalnie nawet pomóc w powrocie jeszcze silniejszej (już za prezydenta Kuczmy w więzieniu siedziała). Sama autorka dodała podtytuł - historia niedokończona...

Notka mi się robi strasznie długa, a ja po przeczytaniu tej biografii chciałbym pisać i pisać. Ale nie mogę odbierać Wam przyjemności przeczytania lektury. Polecam - bo i postać cholernie ciekawa i książka jest dobrze napisana, urozmaicona wywiadami, świetnymi zdjęciami.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

NadiaNadia

Nadija Sawczenko

Autobiografia Nadii Sawczenko, pilot nawigator, uprowadzonej przez Rosjan i skazanej w pokazowym procesie na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Ukraińska porucznik opisuje porwanie, więzienie i podjętą przez nią głodówkę. Wstrząsająca historia, która stała się jednym z symboli bezprawnych działań Kremla.

Autobiografia Nadii Sawczenko, pilot nawigator, uprowadzonej przez Rosjan i skazanej w pokazowym procesie na 22 lata pobytu w kolonii karnej. Ukraińska porucznik opisuje porwanie, więzienie i podjętą przez nią głodówkę. Wstrząsająca historia, która stała się jednym z symboli bezprawnych działań Kremla.

Ebook

Ulrike MeinhofUlrike Meinhof

Przemysław Słowiński

Biografia legendarnej terrorystki, ikony walki z kapitalizmem, współzałożycielki ultralewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii.

Biografia legendarnej terrorystki, ikony walki z kapitalizmem, współzałożycielki ultralewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii.

Ebook

Córka StalinaCórka Stalina

Elwira Watała

Nakreślony na podstawie od niedawna dostępnych dokumentów portret „czerwonej księżniczki” - postaci wyjątkowo kontrowersyjnej, której nie brakowało niczego prócz... rodzinnego ciepła i miłości.

Nakreślony na podstawie od niedawna dostępnych dokumentów portret „czerwonej księżniczki” - postaci wyjątkowo kontrowersyjnej, której nie brakowało niczego prócz... rodzinnego ciepła i miłości.

Ebook

Angela MerkelAngela Merkel

Arkadiusz Stempin

Wytrawny strateg, „cesarzowa Europy”, Bismarck w spódnicy… Arkadiusz Stempin stawia pytanie, kim jest kobieta, która stała się twarzą Niemiec, a w swym gabinecie ma portret carycy Katarzyny II.

Wytrawny strateg, „cesarzowa Europy”, Bismarck w spódnicy… Arkadiusz Stempin stawia pytanie, kim jest kobieta, która stała się twarzą Niemiec, a w swym gabinecie ma portret carycy Katarzyny II.

Ebook

Dobre wieściDobre wieści

Dana Perino

Intrygujące wspomnienia współpracowniczki George’a W. Busha. Fascynująca lektura, która pokazuje, jak osiągnąć sukces w pracy zawodowej, zrealizować postawione cele i nauczyć się skutecznie prezentować własne stanowisko.

Intrygujące wspomnienia współpracowniczki George’a W. Busha. Fascynująca lektura, która pokazuje, jak osiągnąć sukces w pracy zawodowej, zrealizować postawione cele i nauczyć się skutecznie prezentować własne stanowisko.

Ebook

BecomingBecoming

Michelle Obama

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku. Wielka rzeczniczka kobiet. Jedna z najbardziej ikonicznych i ujmujących postaci naszych czasów – Michelle Obama opowiada o swoim życiu ze szczerością i humorem, w taki sposób, w jaki je przeżyła – we własnych słowach i na własnych warunkach.

Becoming

Moja historia

Michelle Obama Wydawca: Agora SA MOBI + EPUB (w wersji papierowej 520 stron)

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku. Wielka rzeczniczka kobiet. Jedna z najbardziej ikonicznych i ujmujących postaci naszych czasów – Michelle Obama opowiada o swoim życiu ze szczerością i humorem, w taki sposób, w jaki je przeżyła – we własnych słowach i na własnych warunkach.

Ebook

Przekleństwo SwietłanyPrzekleństwo Swietłany

Beata de Robien

Intymny portret Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Autorka śledzi jej losy od dzieciństwa naznaczonego śmiercią matki, skomplikowanymi relacjami z apodyktycznym ojcem, poprzez dramatyczny okres II wojny światowej, nieudane małżeństwa, aż do decyzji o poszukiwaniu azylu i ucieczki do Stanów Zjednoczonych w 1967 roku.

Przekleństwo Swietłany

Historia córki Stalina

Beata de Robien Wydawca: Sonia Draga MOBI + EPUB (w wersji papierowej 544 strony)

Intymny portret Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Autorka śledzi jej losy od dzieciństwa naznaczonego śmiercią matki, skomplikowanymi relacjami z apodyktycznym ojcem, poprzez dramatyczny okres II wojny światowej, nieudane małżeństwa, aż do decyzji o poszukiwaniu azylu i ucieczki do Stanów Zjednoczonych w 1967 roku.

Ebook

Zajeździmy kobyłę historiiZajeździmy kobyłę historii

Karol Modzelewski

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej.

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej.

Ebook

Mata HariMata Hari

Sławomir Leśniewski

Jej życie owiane jest tajemnicą, a śmierć przeszła do legendy. Biografia Maty Hari, najsłynniejszej kobiety szpiega, to historia wielkich sukcesów, dotkliwych porażek i haniebnej zdrady.

Jej życie owiane jest tajemnicą, a śmierć przeszła do legendy. Biografia Maty Hari, najsłynniejszej kobiety szpiega, to historia wielkich sukcesów, dotkliwych porażek i haniebnej zdrady.

Ebook

Między Majdanem a SmoleńskiemMiędzy Majdanem a Smoleńskiem

Paweł Kowal

Fascynująca rozmowa dwóch doświadczonych dziennikarzy z politykiem, europosłem Pawłem Kowalem. O fascynacji Wschodem, polityce zagranicznej, podróżach i kontrowersyjnej kwestii smoleńskiej.

Fascynująca rozmowa dwóch doświadczonych dziennikarzy z politykiem, europosłem Pawłem Kowalem. O fascynacji Wschodem, polityce zagranicznej, podróżach i kontrowersyjnej kwestii smoleńskiej.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.