Ebook

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta

Wydawca:
Nagroda:
Booker Prize (2010; nominacja)
Format:
36,00 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta - Opis

Książka Roku według „New York Timesa”, nagrodzona w 2011 r. Commonwealth Writers’ Prize, nominowana do Man Booker Prize for Fiction 2010. Równie świetna i zaskakująca jak bestsellerowy „Atlas chmur”!

Wyobraź sobie imperium, które na półtora wieku odcięło się od świata. Nikt nie może go opuścić, obcokrajowcy nie są wpuszczani, ich religii zakazano, a ich poglądy są traktowane głęboko nieufnie. Mimo to nadal istnieje wąskie okno do wnętrza tego kraju-twierdzy: sztuczna, ogrodzona murem wyspa, połączona z portem na stałym lądzie i obsadzona jedynie garstką kupców z Europy. Jednak zamknięta Brama Lądowa nie może zapobiec spotkaniom umysłów – ani serc.
Tym narodem była Japonia, portem Nagasaki, a wyspą Dejima, dokąd zabiera nas panoramiczna powieść Davida Mitchella. Dla holenderskiego urzędnika Jacoba de Zoeta rok 1799 to początek mrocznej opowieści o obłudzie, miłości, winie, wierze i morderstwie – podczas gdy ani on, ani jego poróżnieni krajanie nie wiedzą nawet, że na świecie zmienia się układ sił…

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Justyna Gardzińska (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2013
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
The Thousand Autumns of Jacob de Zoet
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2010
ISBN:
9788374804097
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 2,04 MB / mobi 4,97 MB

Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta - Opinie i Komentarze

"To było trudne. Prawie mnie to wykończyło, zanim skończyłem powieść" - autor "Atlasu chmur" pisał swoją najnowszą książkę aż 4 lata. Ten trud już zbiera obfite plony. Gdy "Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta" dopiero trafia w ręce polskiego czytelnika, na swoim koncie ma już liczne wyróżnienia zagranicznej prasy i krytyków. Powieść brytyjskiego pisarza Davida Mitchella została Książką Roku według "New York Timesa", zdobyła nagrodę Commonwealth Writers’ Prize i nominację do Man Booker Prize for Fiction.

Tym razem autor "Atlasu chmur" zabiera nas w niezwykłą podróż po Japonii okresu Edo, zwaną przez jej mieszkańców poetycko Krainą Tysiąca Jesieni. Do imperium, w którym obowiązywała polityka izolacjonizmu wprowadzona przez ród Tokugawów, nie są wpuszczani obcokrajowcy, pod groźbą najsurowszych kar niemożliwy jest też wyjazd Japończyków. Także religia i poglądy obcych kultur traktowane są głęboko nieufnie w tym odciętym aż na półtora wieku od świata miejscu.
Do wnętrza kraju-twierdzy można się dostać tylko w jeden sposób - przez niewielką, wniesioną na drewnianych palach i ogrodzoną murem, wyspę Dejimę, którą połączono z portem w Nagasaki i obsadzono jedynie garstką kupców z Europy. Ale to wystarczy, aby umożliwić spotkanie serc...

Główny bohater powieści, Jacob de Zoet, przybywa na Dejimę, by zbadać nieścisłości w portowych księgach handlowych. Holenderski urzędnik dzięki pracy na wyspie ma szansę awansować i wzbogacić się, a wszystko po to, by zdobyć szacunek i uznanie ojca swojej wybranki, której przed wyjazdem obiecał małżeństwo. Dwudziestopięcioletni Jacob (a razem z nim czytelnik) szybko zapomina o narzeczonej, gdy na jego drodze staje oszpecona córka samuraja - Aibagawa Orito.

Nie tylko tłem do historii miłosnej, ale też ważną częścią tej wielowątkowej powieści, są polityczne i społeczne wydarzenia. Świat, do którego trafia główny bohater (oczywiście młody idealista) to miejsce zepsute przez korupcję, niezdrową rywalizację i wszechobecne spiskowanie, a różnice kulturowe pogłębiane przez kolejne zaostrzenia i przepisy handlowe i obyczajowe (m.in. zakaz nauki japońskiego dla obcokrajowców) i w końcu coraz silniej odczuwalny oddech Brytyjczyków, którzy na handel z Japonią ostrzą sobie zęby, tylko czynią porozumienie obu stron niemal niemożliwym.
Mitchell, koncentrując się na burzliwej historii Aibagawa i Jacoba, wprowadza do powieści elementy różnych gatunków. Poza cechami powieści historycznej (brytyjski pisarz z dbałością o szczegóły oddaje rzeczywistość ówczesnej Japonii, jej wierzenia, religijne obrzędy i okrutne czasem rytuały), czytelnik dostaje wiele stron sensacyjnych i mrożących krew w żyłach wydarzeń, które czynią tę lekturę niezwykle wciągającą, mimo że akcja posuwa się dość nieśpiesznie. Co oczywiście ma swoje zalety - pisarz ma czas, by przybliżyć nam (stosując m.in. retrospekcje) sylwetki wielu, także tych drugoplanowych, bohaterów, dodając tym samym do swojego dzieła elementy powieści psychologicznej. Zresztą przy budowaniu postaci Mitchell dorównuje najlepszym, mistrzowsko kreślone portrety postaci przywodzą na myśl dostojewskich bohaterów.

"Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta" to powieść wielowątkowa i wielopoziomowa, a jej płaszczyzna interpretacyjna jest ogromna. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że dzieło Mitchella traktuje głównie o zetknięciu kultur. Aby z taką dokładnością przedstawić obcą sobie cywilizację, autor "Atlasu chmur" pisał książkę aż 4 lata, ale w jego umyśle proces jej powstania trwał znacznie dłużej.

Geneza powieści to rok 1994 i wycieczka do zachodniej Japonii. Mitchell szukał taniego lunchu w Nagasaki i natknął się na muzeum Dejima.
"Nie zjadłem tego dnia lunchu, ale zapisałem notes informacjami o tym miejscu, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem i zdecydowałem, że pewnego dnia o nim napiszę".
Historia XVIII-wiecznej Japonii tak go zafascynowała, że zaczął pisać powieść. W "Jesieniach" Mitchell nie tylko stworzył opowieść, pokazał także, jak wyglądało życie w ówczesnej Japonii. A to wymagało długich badań. Brytyjski pisarz podzielił swój research na dwie kategorie: "solidny i delikatny". I tak ten "solidny" polegał na przeszukiwaniu archiwów i znajdowaniu m.in. dzienników prowadzonych przez pracowników Dutch East India Company. Mitchell szukał też specjalistów-profesorów i przekonywał do, jak to sam określił, "spędzenia kilku godzin na odpowiadaniu na moje pytania na poziomie początkującego studenta". "Delikatny" research trwał do zakończenia pisania powieści. Gdy Mitchell tworzył scenę, w której bohater się golił, nagle musiał sprawdzić: czy używano wtedy kremu do golenia? Czy mógłby sobie na niego pozwolić urzędnik średniego szczebla?
"Musisz to wszystko wiedzieć. Czasami, zanim skończysz zdanie, musisz spędzić pół ranka poza domem i znaleźć odpowiedź" - mówił w jednym z wywiadów. Mitchell nie ukrywa, że nie było łatwo: "To było trudne. Prawie mnie to wykończyło, zanim skończyłem powieść".

Dbanie o detale i talent do wnikania w obcą kulturę zaowocował, jak trafnie ujął to krytyk "Sunday Book Review", książką, dzięki której możemy podróżować przez światy świadomości.
"W świecie Holendrów czujesz "holenderskość", w świecie japońskim odbierasz wszystkie wydarzenia poprzez świadomość japońskich bohaterów. A kiedy przyjeżdżają Anglicy, mija chwila, zanim orientujesz się, że odbierasz ich jak kosmitów w tym dyplomatycznym trójkącie (...) Mitchell pokazał, że jest w stanie porzucić swoje dawne wcielenia, grzebać głębiej, iść jeszcze dalej, a przy tym pozostać nowym i świeżym. Ta powieść nie jest może arcydziełem, ale niewątpliwie jest fenomenem - niesamowicie oryginalną pośród innych brytyjskich powieści. I pokazuje, że jej autor, z całą pewnością, jest najbardziej imponującym twórcą fikcji literackiej swojego pokolenia."
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

ZaksięgowaniZaksięgowani

Jakub Małecki

Siedemnaście odcieni strachu, siedemnaście opowiadań grozy o piekle świata finansów i korporacyjnych biurowców, o samotności, śmierci i miłości.

Siedemnaście odcieni strachu, siedemnaście opowiadań grozy o piekle świata finansów i korporacyjnych biurowców, o samotności, śmierci i miłości.

Ebook

Długa ZiemiaDługa Ziemia

Stephen Baxter

Dwaj giganci brytyjskiej fikcji i ich wspólne dzieło! Genialna wizja alternatywnych światów to najlepsze, co mogło przydarzyć się ich fanom. Pod piórem Pratchetta i Baxtera rodzi się nowa jakość SF!

Dwaj giganci brytyjskiej fikcji i ich wspólne dzieło! Genialna wizja alternatywnych światów to najlepsze, co mogło przydarzyć się ich fanom. Pod piórem Pratchetta i Baxtera rodzi się nowa jakość SF!

Ebook

Czas poza czasemCzas poza czasem

Philip K. Dick

Czy wszechświat jest rzeczywisty, a my ludzie – prawdziwi? A może wszyscy żyjemy w zmyślonej rzeczywistości, która pewnego dnia odsłoni swe mroczne oblicze? Mistrz SF ma na ten temat swoją teorię...

Czy wszechświat jest rzeczywisty, a my ludzie – prawdziwi? A może wszyscy żyjemy w zmyślonej rzeczywistości, która pewnego dnia odsłoni swe mroczne oblicze? Mistrz SF ma na ten temat swoją teorię...

Ebook

Necrosis. PrzebudzenieNecrosis. Przebudzenie

Jacek Piekara

Pięć różnych historii splatających się w jedną tajemniczą opowieść. Co może łączyć małą księżniczkę, fałszywego egzorcystę, wiejskiego chłopaka, arystokratę opętanego żądzą zemsty i cmentarną złodziejkę?

Pięć różnych historii splatających się w jedną tajemniczą opowieść. Co może łączyć małą księżniczkę, fałszywego egzorcystę, wiejskiego chłopaka, arystokratę opętanego żądzą zemsty i cmentarną złodziejkę?

Ebook

Dym i lustraDym i lustra

Neil Gaiman

Wejdź w kuszący świat fantastycznych opowiadań, ale uważaj – w mroku czają się wrogie istoty pełne jak najgorszych zamiarów. Magia służy nie tylko do czynienia dobra...

Wejdź w kuszący świat fantastycznych opowiadań, ale uważaj – w mroku czają się wrogie istoty pełne jak najgorszych zamiarów. Magia służy nie tylko do czynienia dobra...

Ebook

Wojny mrokuWojny mroku

Adam Magdoń

Barwna opowieść o trwającej kilka tysięcy lat wojnie dwóch klanów wampirów. Bezwzględne, krwawe walki toczą się w zaułkach Krakowa i podkarpackich lasach...

Wojny mroku Adam Magdoń Wydawca: Videograf MOBI + EPUB

Barwna opowieść o trwającej kilka tysięcy lat wojnie dwóch klanów wampirów. Bezwzględne, krwawe walki toczą się w zaułkach Krakowa i podkarpackich lasach...

Ebook

Nawałnica mieczy. Część 2Nawałnica mieczy. Część 2

George R. R. Martin

Druga część trzeciego tomu głośnego cyklu „Pieśń Lodu i Ognia”! Krew Starków zobowiązuje do zażartej walki o każdą piędź ziemi i pomszczenia każdego członka rodu, który w niej zginął...

Druga część trzeciego tomu głośnego cyklu „Pieśń Lodu i Ognia”! Krew Starków zobowiązuje do zażartej walki o każdą piędź ziemi i pomszczenia każdego członka rodu, który w niej zginął...

Ebook

Książę KaspianKsiążę Kaspian

Clive Staples Lewis

Druga ze słynnych „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa! Gdy w Anglii mija rok, w krainie magii czas pędzi jak wicher, który obraca wszystko w pył. Na rodzeństwo Pevensie czekają więc nowe przygody.

Druga ze słynnych „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa! Gdy w Anglii mija rok, w krainie magii czas pędzi jak wicher, który obraca wszystko w pył. Na rodzeństwo Pevensie czekają więc nowe przygody.

Ebook

Pół królaPół króla

Joe Abercrombie

Oszukany staje się oszustem, zdradzony – zdrajcą i wspierany przez wyrzutków dochodzi swoich racji. Najlepsza jak dotąd powieść Abercrombie’ego, rekomendowana przez samego George’a R.R. Martina.

Oszukany staje się oszustem, zdradzony – zdrajcą i wspierany przez wyrzutków dochodzi swoich racji. Najlepsza jak dotąd powieść Abercrombie’ego, rekomendowana przez samego George’a R.R. Martina.

Ebook

Opowieści z meekhańskiego pogran...Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Pamięć wszystk...

Robert M. Wegner

Czwarta część bestsellerowego cyklu fantasy. Polubiłeś bohaterów sagi wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego i zaskakujące fabuły „Gry o tron” George'a R.R. Martina? Przeczytaj Wegnera, nie pożałujesz!

Czwarta część bestsellerowego cyklu fantasy. Polubiłeś bohaterów sagi wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego i zaskakujące fabuły „Gry o tron” George'a R.R. Martina? Przeczytaj Wegnera, nie pożałujesz!

Ebook

Slade HouseSlade House

David Mitchell

Uczta dla fanów prozy autora „Atlasu chmur”. W wąskim zaułku nieopodal pubu ceglany mur skrywa wejście do Slade House. Drzwi otwierają się tylko w ściśle określonych okolicznościach. Jeśli zostaną one spełnione, wtedy nieznajomy odźwierny powita was po imieniu i zaprosi do środka. Z początku nie będziecie chcieli wyjść. A potem odkryjecie, że nie ma już odwrotu...

Slade House David Mitchell Seria: „Uczta Wyobraźni” Wydawca: Wydawnictwo MAG MOBI + EPUB (w wersji papierowej 192 strony)

Uczta dla fanów prozy autora „Atlasu chmur”. W wąskim zaułku nieopodal pubu ceglany mur skrywa wejście do Slade House. Drzwi otwierają się tylko w ściśle określonych okolicznościach. Jeśli zostaną one spełnione, wtedy nieznajomy odźwierny powita was po imieniu i zaprosi do środka. Z początku nie będziecie chcieli wyjść. A potem odkryjecie, że nie ma już odwrotu...

Ebook

WidmopisWidmopis

David Mitchell

Powieść autora „Atlasu chmur”, epopei fantasy, na podstawie której powstało największe filmowe widowisko 2012 r., oraz równie świetnej książki tego samego gatunku – „Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta”.

Powieść autora „Atlasu chmur”, epopei fantasy, na podstawie której powstało największe filmowe widowisko 2012 r., oraz równie świetnej książki tego samego gatunku – „Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta”.

Ebook

Atlas chmurAtlas chmur

David Mitchell

Bestsellerowa epopeja fantasy i największe filmowe widowisko 2012 r.! Książka nominowana do Nagrody Bookera, na którą czekają miłośnicy gier literackich w stylu Vladimira Nabokova i Umberta Eco.

Bestsellerowa epopeja fantasy i największe filmowe widowisko 2012 r.! Książka nominowana do Nagrody Bookera, na którą czekają miłośnicy gier literackich w stylu Vladimira Nabokova i Umberta Eco.

Ebook

CzasomierzeCzasomierze

David Mitchell

Thriller metafizyczny, refleksja nad śmiertelnością i kronika naszych coraz bardziej zakręconych czasów. Panoramiczna, pełna błyskotliwych pomysłów powieść autora „Atlasu chmur”.

Thriller metafizyczny, refleksja nad śmiertelnością i kronika naszych coraz bardziej zakręconych czasów. Panoramiczna, pełna błyskotliwych pomysłów powieść autora „Atlasu chmur”.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.