Ebook

Umysł w ogniu

Prawdziwa historia młodej dziennikarki, która przeżyła medyczny koszmar

Współtwórca:
Susannah Cahalan (ilustrator), Morgan Schweitzer (ilustrator)
Format:
Pobierz fragment
Produkt niedostępny

Umysł w ogniu - Opis

Przerażająca choroba odebrała jej świadomość, prawidłowa diagnoza pojawiła się w ostatniej chwili. Oto historia młodej dziennikarki, której umysł stanął w ogniu.

Prawdziwa historia młodej dziennikarki „New York Post”, która przeżyła medyczny koszmar, a jednocześnie nowe spojrzenie na świat fascynującej nauki o ludzkim mózgu.
Pewnego dnia Susannah Cahalan obudziła się w szpitalnym pokoju, przywiązana do łóżka i pilnowana, niezdolna mówić i poruszać się. Jej kartoteka medyczna obejmowała miesiąc, z którego kobieta absolutnie nic nie pamiętała. Znajdowały się w niej zapisy o psychozie, zachowaniach pełnych przemocy i niestabilności psychicznej. A przecież zaledwie kilka tygodni wcześniej Susannah była zdrowa i szczęśliwie zakochana, do tego stała u progu błyskotliwej kariery dziennikarskiej.
„Umysł w ogniu” to wspomnienia Cahalan opisujące przebieg choroby i przeprowadzoną dosłownie w ostatniej chwili interwencję lekarską, która ocaliła jej życie. Podczas kolejnych tygodni bohaterka staczała się nieubłaganie na samo dno psychozy, przechodząc na przemian od zachowań pełnych przemocy do katatonii. Warte milion dolarów testy krwi i badania mózgu niczego nie wykazywały. Wyczerpani lekarze byli zdecydowani umieścić ją w zakładzie zamkniętym na całe życie, ale... do zajmującego się nią zespołu dołączył dr Souhel Najjar – żartobliwie porównywany przez autorkę do dr. House’a. Poprosił Susannah o wykonanie prostego szkicu, który stał się kluczem do diagnozy. Okazało się, że Susannah cierpi na nowo odkrytą chorobę autoimmunologiczną powodującą, że ciało atakuje mózg. Obecnie uważa się, że przypadłość ta odpowiada za „opętanie diabelskie” – jak postrzegano ją w dawnych czasach.

Umysł w ogniu - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Aneta Szaraniec (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Poznań 2013
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Brain on Fire: My Month of Madness
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-836-362-248-0
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 4,88 MB / mobi 8,6 MB

Umysł w ogniu - Opinie i Komentarze

Dziennikarka „New York Post” Susannah Cahalan obudziła się pewnego dnia w świecie, który był całkowicie obcy. Szczęśliwa i pełna życia kobieta zamieniła się w przykute do łóżka stworzenie, które otoczenie uznało za dziką bestię. Co się tak naprawdę stało? "Na początku jest tylko ciemność i cisza. – Mam otwarte czy zamknięte oczy? Halo? Nie wiem, czy poruszam ustami ani nawet czy jest w pobliżu ktoś, kogo mogłabym o to zapytać. Jest zbyt ciemno, aby cokolwiek dojrzeć. Mrugam oczami raz, dwa, trzy razy. Nic, nadal ciemność. W dole brzucha tępo trzepocze złe przeczucie. Znam to doskonale. Moje myśli powoli przekładają się na tekst, zupełnie jakby wyłaniały się z garnka pełnego miodu. Słowo po słowie, formują się pytania: gdzie ja jestem? Dlaczego czuję się tak dziwnie? Czemu swędzi mnie skóra głowy? Gdzie są wszyscy? Następnie świat wokół mnie po kawałku zaczyna być widoczny, najpierw ma wielkość dziurki, ale jego średnica stopniowo się rozrasta. Przedmioty wyłaniają się z mroku i wyostrzają, abym mogła je po chwili rozpoznać: telewizor, zasłony, łóżko.
Od razu wiem, że muszę się stąd wydostać. Pochylam się do przodu, ale coś mnie przytrzymuje. Dotykam talii i odkrywam grubą ażurową kamizelkę przykuwającą mnie do łóżka niczym – jak to się nazywa? – kaftan bezpieczeństwa. Kamizelka łączy się z dwoma zimnymi metalowymi poręczami. Kiedy przenoszę ciężar ciała do przodu, pasy wbijają mi się w klatkę piersiową. Ustępują tylko na kilka centymetrów. Po mojej prawej stronie znajduje się zamknięte okno wychodzące na ulicę. Samochody. Żółte samochody. Taksówki. Jestem w Nowym Jorku. Jestem w domu.
Zanim ogarniająca mnie ulga znika, dostrzegam ją. Kobietę w purpurze. Patrzy na mnie.(...)
Kobieta w purpurze podchodzi, nachyla się nade mną, ociera biustem o moją twarz, odpinając pasy, najpierw z prawej, później te z lewej strony. Mając uwolnione ręce, instynktownie podnoszę prawą dłoń i drapię się po głowie. Ale zamiast włosów, wyczuwam bawełniany czepek. Zrywam go nagle ze złością i już obiema dłońmi badam głowę. Wyczuwam całe rzędy plastikowych przewodów. Wyrywam jeden z nich i odkrywam, że jest różowy. Na nadgarstku mam plastikową pomarańczową opaskę. Mrużę oczy, usiłując odczytać napis, litery po paru sekundach przestają być rozmazane: RYZYKO UCIECZKI."

Kartoteka medyczna Susannah zawiera w sobie przerażające opisy z minionych trzydziestu dni. Pojawiają się tam sformułowania jednoznaczne – psychoza, przemoc, niestabilność, szał. Ale Susannah nie pamięta z tego nic. Pamięta jedynie swoje szczęśliwe życie, przeżywaną właśnie miłość i lubianą pracę. Co takie wydarzyło się zatem w jej życiu, że jego prawdopodobna końcówka to izolacja w stosownym zakładzie?
Na to pytanie odpowiada jej książka "Umysł w ogniu", która jest zapisem koszmaru, jakiego nie życzymy najgorszemu wrogowi. Po przebudzeniu się w szpitalu Susannah doświadczyła najgorszych cierpień możliwych w ludzkim życiu – niepewności, bólu, katatonii, ataków szału, poczucia bezsilności. Szereg badań, którym poddano autorkę, kosztował ponad milion dolarów, ale nie przyniósł oczekiwanych odpowiedzi. Na szczęście i w normalnym życiu pojawia się ktoś taki, jak doktor Gregory House.

Dr Souhel Najjar, porównywany przez samą autorkę do inteligentnego lekarza znanego nam z serialu, okazał się być jej zbawicielem. A wszystko dzięki temu, iż połączył historię Susannah, z przeczytanymi wcześniej raportami na temat innych chorych kobiet. Niewielka praca naukowa zaginęła innym naukowcom w gąszczu setek materiałów. Dr Najjar dołączył w samą porę do zespołu zdesperowanych lekarzy, którzy bliscy byli poddania się i odesłania pacjentki do zakładu zamkniętego. Dr Najjar poprosił Susannah o narysowanie prostego szkicu, który stał się kluczem do diagnozy. Okazało się, że Susannah cierpi na nowo odkrytą chorobę autoimmunologiczną, w wyniku której ciało atakuje mózg. Obecnie uważa się, że przypadłość ta odpowiadała niegdyś za „opętanie diabelskie” – jak postrzegano ją w dawnych czasach. Ale i dziś lekarze czują się jak w średniowieczu. Nawet stawiana za wzór amerykańska medycyna, nie była w stanie skutecznie i szybko poradzić sobie z takim problemem - był on bowiem kompletnie nieznany. Jakie były przyczyny choroby? Jak ją powstrzymać? Tego wszystkiego można dowiedzieć się właśnie z pasjonującej lektury "Umysłu w ogniu", a jest to książka z rodzaju tych, od których trudno się oderwać. Niewinne objawy zaniepokoją hipochondryków, a spokojne umysły stracą cały spokój, gdy uświadomią sobie, jak cienka granica przebiega między zwykłym życiem, a medycznym koszmarem.

Od początku lektury wiemy oczywiście, że autorce udało się przeżyć. Swoje dramatyczne wspomnienia spisała w artykule zatytułowanym "Utracony miesiąc szaleństwa: byłam szczęśliwą 24-latką nagle dotkniętą paranoją i napadami padaczkowymi. Czy traciłam zmysły?”. Artykuł nie tylko wzbudził ogromne zainteresowanie środowiska lekarskiego, ale i zwykłych ludzi – pomógł między innymi uratować życie nastolatce, która cierpiała z powodu identycznych objawów. Prowadzący jej przypadek lekarz natknął się przypadkiem na artykuł Susannah Cahalan. To pomogło autorce podjąć decyzję o napisaniu książki, która pokazuje jedno z najbardziej makabrycznych wydarzeń, jakie może komukolwiek zdarzyć się w życiu. Znajdziemy tu niezwykły hart ducha, opływający straszną historie medycznej zagadki, która wciąga na długo. Na szczęście z happy endem.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Wojnę szatan spłodziłWojnę szatan spłodził

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Scalony dziennik Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która jawi się w nim już nie jako poetka miłości, ale jako kobieta przepełniona bólem, tęsknotą i strachem – przed wojną i zbliżającą się śmiercią.

Scalony dziennik Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która jawi się w nim już nie jako poetka miłości, ale jako kobieta przepełniona bólem, tęsknotą i strachem – przed wojną i zbliżającą się śmiercią.

Ebook

Milczenie duszyMilczenie duszy

Silvana Di Nauta

Historia matki i syna alkoholika. Podobna do wielu innych. Ale „Milczenie duszy” Silvany Di Nauty to także przejmująca historia lęków i samotności, a także wyzwolenia i zwycięstwa.

Historia matki i syna alkoholika. Podobna do wielu innych. Ale „Milczenie duszy” Silvany Di Nauty to także przejmująca historia lęków i samotności, a także wyzwolenia i zwycięstwa.

Ebook

Towarzyszka PanienkaTowarzyszka Panienka

Monika Jaruzelska

Pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku popularnego ojca. Szczera i bezkompromisowa historia o tym, że niełatwo jest być córką najsłynniejszego generała w Polsce.

Pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku popularnego ojca. Szczera i bezkompromisowa historia o tym, że niełatwo jest być córką najsłynniejszego generała w Polsce.

Ebook

Dzienniki. Tom 1: 1945–1950Dzienniki. Tom 1: 1945–1950

Agnieszka Osiecka

Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do czytelników! I w pierwszym tomie – bez cenzury – pokazują uczucia, pasje i prozę życia dorastającej Poetki.

Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do czytelników! I w pierwszym tomie – bez cenzury – pokazują uczucia, pasje i prozę życia dorastającej Poetki.

Ebook

Historia mojego życiaHistoria mojego życia

George Sand

Historia życia George Sand – największej skandalistki francuskiego romantyzmu, niezależnej kobiety, bezkompromisowej pisarki i przyjaciółki najwybitniejszych umysłów epoki.

Historia życia George Sand – największej skandalistki francuskiego romantyzmu, niezależnej kobiety, bezkompromisowej pisarki i przyjaciółki najwybitniejszych umysłów epoki.

Ebook

PrezenterkiPrezenterki

Aleksandra Szarłat

Ciasnota, nieznośne gorąco i pękające reflektory – takie były początki polskiej telewizji. Ale to wtedy narodziły się gwiazdy szklanego ekranu, którym dziś nie dorówna popularnością żaden celebryta.

Ciasnota, nieznośne gorąco i pękające reflektory – takie były początki polskiej telewizji. Ale to wtedy narodziły się gwiazdy szklanego ekranu, którym dziś nie dorówna popularnością żaden celebryta.

Ebook

Pożegnanie z AngliąPożegnanie z Anglią

Monika Richardson

Mądra, szczera, momentami zabawna, momentami gorzka opowieść o nieudanej próbie emigracji, jaką podjęła prezenterka popularnego programu „Europa da się lubić”.

Mądra, szczera, momentami zabawna, momentami gorzka opowieść o nieudanej próbie emigracji, jaką podjęła prezenterka popularnego programu „Europa da się lubić”.

Ebook

Podróżą każda miłość jestPodróżą każda miłość jest

Iwona Jurczenko-Topolska

I żyli razem szczęśliwie, choć niedługo... Ciepła opowieść rodzinna o miłości jak z bajki i walce z ciężką chorobą, która nadeszła w najmniej spodziewanym momencie.

I żyli razem szczęśliwie, choć niedługo... Ciepła opowieść rodzinna o miłości jak z bajki i walce z ciężką chorobą, która nadeszła w najmniej spodziewanym momencie.

Ebook

Kuchnia osadnikówKuchnia osadników

Yasmin Alibhai-Brown

Niecodzienne połączenie rodzinnej biografii z książką kucharską. Smakowita, niemalże pachnąca indyjskimi przyprawami opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Niecodzienne połączenie rodzinnej biografii z książką kucharską. Smakowita, niemalże pachnąca indyjskimi przyprawami opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Ebook

Łzy pustyniŁzy pustyni

Halima Bashir

Wspomnienia lekarki pochodzącej z plemienia Zagawa o ofiarach tragedii, która rozegrała się w Darfurze. Surowa i pasjonująca opowieść o kraju rozdzieranym wojną i żyjących tam twardych ludziach.

Wspomnienia lekarki pochodzącej z plemienia Zagawa o ofiarach tragedii, która rozegrała się w Darfurze. Surowa i pasjonująca opowieść o kraju rozdzieranym wojną i żyjących tam twardych ludziach.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.