Ebook

Żądza krwi

Autor:
Wydawca:
Format:
29,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Żądza krwi - Opis

Kontynuacja kryminalnej serii o śledztwach Henninga Juula. Podpalenie, zabójstwo staruszki, skandal polityczny. Trzy sprawy i jeden dziennikarz przed ważnym wyborem: ratować innych czy samego siebie?

Brutalne morderstwo pensjonariuszki domu starców szokuje mieszkańców Oslo. Detektyw prowadzący śledztwo szybko orientuje się, że nie była to przypadkowa zbrodnia i że zabójca uderzy znowu.
Jednocześnie wybucha skandal polityczny. Trine Juul-Osmundsen, norweska minister sprawiedliwości, zostaje oskarżona o molestowanie.
Choć Henning Juul, dziennikarz i detektyw, nie utrzymuje bliskich kontaktów z siostrą, nie wierzy w te doniesienia. Trine jednak nie chce jego pomocy, a on ma pilniejsze sprawy: zebranie materiałów dotyczących morderstwa w domu opieki oraz własne, ważniejsze śledztwo...

„To literatura kryminalna na najwyższym poziomie. Thomas Enger stanowi klasę sam dla siebie”.

Ørjan Greiff Johnsen, „Adresseavisen”„To świetnie napisana, wielowarstwowa książka, która gna do przodu. Ale pęd nadaje jej nie tylko fabuła. Wreszcie poznajemy lepiej Henninga Juula...”.

„Bokklubben”

Żądza krwi - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Iwona Zimnicka (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Wołowiec 2014
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Blod­tåke
Język oryginalny publikacji:
norweski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-837-536-716-4
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,79 MB / mobi 2,66 MB

Żądza krwi - Opinie i Komentarze

Tym, co najbardziej uderza podczas lektury „Żądzy krwi” Thomasa Engera, to jej wielowątkowość. Nie jest to cecha książki sama w sobie, lecz istotny element zamysłu twórczego, który sprawdza się idealnie. Norweski pisarz obdarza swoich czytelników bogactwem snutej opowieści. Oczywiście dominująca historia powieściowa dotyczy głównego bohatera Henninga Juula, dziennikarza, który tym razem aktualne zawodowe zadanie potraktuje w sposób pobieżny, co nie oznacza, że narracyjnie to temat nieważny. W rzeczywistości jest przecież inaczej. Dziennikarz zająć się musi okrutnym morderstwem mieszkanki domu starców w Oslo. To dominująca intryga, o dużej początkowo niewiadomej, co stanowi nie lada wyzwanie dla śledczym. Szybko jednak zainteresowania Juula zogniskują się na sprawie skandalu politycznego, w który uwikłana zostaje jego siostra. Trine Juul-Osmundsen, norweska minister sprawiedliwości, zostaje oskarżona o molestowanie młodego działacza partyjnego. Dziennikarz, choć nie utrzymuje kontaktów z siostrą, za czym stoi nierozpoznana przeszłość, to jednak, nie wierząc w jej winę, postanawia zająć tematem i odkryć prawdę o tej prowokacji. Ale to nie koniec śledczych tematów. Dla Juula jeszcze ważniejsze, bo osobiste, są pytania o własną przeszłość - bolesną i z plamami niepamięci do wypełnienia.

Przyjęta forma narracyjna zbudowana w typowy sposób dla powieści wielowątkowych, polegająca na przeplataniu trzech wątków tematycznych, w „Żądzy krwi” sprawdza się bardzo dobrze. Są dwa powody dla wysokiej oceny tego chwytu pisarskiego. Pierwszy dotyczy umiejętnego zbudowania intryg. Ta stricte kryminalna, obracająca się wokół zabójstwa, staruszki, a potem kolejnej ofiary, znakomicie pokazuje sposób działań wykrywczych, opierających się w pierwszej mierze na zbieraniu informacji. Wszelkich możliwych informacji, na czele jednak z określeniem motywu działania sprawcy, który tak naprawdę odkryty zostaje w finalnej części książki. Ciekawym ujęciem tej kwestii jest przez pewien moment książki zestawienie pracy policyjnego śledczego i dziennikarza. Policjanci, których literackim przedstawicielem jest przede wszystkim Bjarne Brogeland i dziennikarz Henning Juula działają równolegle. Stosują różne sposoby dotarcia do świadków bliższych i dalszych dla ofiar, ale w obu przypadkach rzecz polega na znalezieniu i uzyskaniu źródła osobowego, które otworzy się i przekaże cenne informacje. W dalszej części działań zostaje jeszcze analiza tych informacji i ich umiejętnie wiązanie oraz interpretowanie. Ten sposób postępowania, bliski przecież realiom pracy wykrywczej i dziennikarskiej, znakomicie wpasowuje się w proces lektury powieści kryminalnej. Pozwala czytelnikowi brać niejako w tych czynnościach, a na pewno próbować wskazywać motywy i typować sprawców spośród postaci występujących na scenie powieściowej.

Nie mniej ciekawą intrygę, a moim zdaniem rzekłbym nawet najciekawszą na przekór uprawianemu gatunkowi kryminału, autor buduje wokół historii siostry dziennikarza Juula, norweskiej minister sprawiedliwości Trine Juul-Osmundsen. Staje się ona negatywną bohaterką skandalu politycznego w związku z anonimowymi oskarżeniami o molestowanie. Ta anonimowość młodego działacza jej własnej partii nie jest przypadkowa, lecz stanowi element większej gry, co niemalże równocześnie w pewnym momencie fabularnego czasu odkrywa sama minister, jak i jej brat, prowadząc prywatne dziennikarskie śledztwo, którego celem jest pomoc siostrze. Wspomniany wątek domniemanego skandalu, będącego precyzyjną rozgrywką wewnątrzpartyjną, mającą reperkusje obyczajowe i polityczne tworzy całkiem zgrabne napięcie czytelnicze, w którym nie są istotne zagadnienia kryminalne, lecz te czysto ludzkie z dużą dozą zagadkowości działających mechanizmów. Dodatkowo smaku całej sprawie dodaje zadziwiająca, niezrozumiała niechęć siostry do brata, ukrywająca gdzieś w ich wspólnej przeszłości ciemne strony rodzinnych tajemnic.

Najbardziej jednak intrygującym wątkiem, ledwie zarysowanym i oszczędnie dawkowanym jest własne śledztwo Henninga Juula, obejmujące swoim zakresem dramat osobisty, rodzinny, którego zarys poznaliśmy w pierwszej powieści cyklu „Letarg”, a wzbogacony został w drugim tytule „Bóle fantomowe”. Traumatyczne przeżycia na czele ze śmiercią syna stanowią leitmotiv całego cyklu, co i fabularnie, i przede wszystkim psychologicznie, jest nie tylko, że uzasadnione, ale życiowo prawdziwe. Rodzinny dramat dziennikarza, bolesny, bo związany z przywołaną już śmiercią syna, ale także odbijający się na zaniku uczucia i więzi pomiędzy nim a żoną, jest mocnym i ciekawym spoiwem wszystkich jego powieści kryminalnych. A niedomknięcie tej historii jest bardzo udanym wyjściem do kolejnych historii, na które niejeden czytelnik będzie czekał z niecierpliwością. I co ważne dla nowych czytelników, każdy tom można bez obaw czytać odrębnie, bez uwzględnienia chronologii zdarzeń fabularnych.

„Żądza krwi” Engera jest znakomitym przykładem książki, w której pomimo - wyżej opisanej - wielowątkowości, pisarz nie nadużywa akcji w postaci zdarzeń, lecz bardziej skupia się na ich pogłębieniu. W głównej mierze realizuje to z perspektywy postaci literackich, jakie stworzył. Dotyczy to zarówno dziennikarza Henninga Juula, jak i jego siostry Trine Juul-Osmundsen czy policjanta Bjarne Brogelanda. Jednak nawet postacie drugoplanowe, pozornie tylko mniej ważne, stanowią interesujący przykład charakterów, a przede wszystkim różnorodnych powiązań emocjonalnych i czasowych zachodzących pomiędzy ludźmi. W taki też sposób pisarz tka sieć głębokich współzależności i odniesień pomiędzy ofiarami i sprawcą zbrodni. Oczywiście prowadzącym śledztwo policjantom i dziennikarzowi trudno je odkryć, ponieważ ukryte są one w czeluściach przeszłości i nierozpoznanych meandrach ludzkiej psychiki. Tak skonstruowany świat przedstawiony recenzowanej powieści, ale także całego cyklu, pozwala czytelnikowi przeżyć niebanalną lekturę. Jest w niej bowiem miejsce na klasyczną intrygę, dotyczącą wykrycia motywów zabójstw i ich sprawcy, jest również miejsce na fragment dobrze wyrysowanej sensacji z dramatycznym napięciem. Niemniej ciekawa jest też zagadkowa historia skandalu minister sprawiedliwości, chcąc nie chcąc siostry dziennikarza Juula. Zupełnie zaś wyjątkową wartością czytelniczą stanowi odrębnie prowadzony, choć wpisany w realia powieściowej akcji, wątek osobistego poszukiwania prawdy o traumatycznej przeszłości głównego bohatera. Z pozoru tylko wielowątkowość i różnorodność scen oraz osób wpisanych w realiach powieściowe jest chaotyczną przestrzenią literacką. Tak naprawdę to mocno przemyślany i drobiazgowo spleciony sznur osobowych interakcji, wiązanych lub przerywanych na osi czasu, najczęściej dramatycznie. Dlatego czytając Thomasa Engera nie sposób się nudzić.
Więcej na www.kryminalnapila.blogspot.com
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Formacja trójkątaFormacja trójkąta

Mariusz Zielke

Tam, gdzie są wielkie pieniądze, nie ma miejsca na uczciwość... Autor „Wyroku” powraca z wybuchowym ładunkiem rozgrywek politycznych, szokujących afer i pokaźną dawką erotyki.

Tam, gdzie są wielkie pieniądze, nie ma miejsca na uczciwość... Autor „Wyroku” powraca z wybuchowym ładunkiem rozgrywek politycznych, szokujących afer i pokaźną dawką erotyki.

Ebook

UpadekUpadek

Michael Connelly

Tajemnicze zbrodnie, śledztwa oparte na fałszywych poszlakach. Wielki korupcyjny skandal… Powieść, która zadziwia tempem narracji, realizmem psychologicznym i dramatyzmem opisywanych zdarzeń.

Upadek Michael Connelly Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Tajemnicze zbrodnie, śledztwa oparte na fałszywych poszlakach. Wielki korupcyjny skandal… Powieść, która zadziwia tempem narracji, realizmem psychologicznym i dramatyzmem opisywanych zdarzeń.

Ebook

Tajemnice ManhattanuTajemnice Manhattanu

Colin Harrison

Stylowy czarny kryminał w duchu powieści Raymonda Chandlera i zarazem pesymistyczna relacja na żywo z rozpadu Ameryki, w której nie ma już ostatnich sprawiedliwych — są tylko mordercy i ich wspólnicy. Uczta nie tylko dla fanów gatunków, lecz także dla miłośników kina.

Stylowy czarny kryminał w duchu powieści Raymonda Chandlera i zarazem pesymistyczna relacja na żywo z rozpadu Ameryki, w której nie ma już ostatnich sprawiedliwych — są tylko mordercy i ich wspólnicy. Uczta nie tylko dla fanów gatunków, lecz także dla miłośników kina.

Ebook

LamentacjeLamentacje

C. J. Sansom

Zbliża się koniec długiego panowania Henryka VIII. Skromny prawnik Matthew Shardlake zostaje wezwany do prywatnych komnat królowej. Katarzyna Parr powierza mu wyjątkowo niebezpieczną misję. Jeśli Matthew poniesie klęskę, życie władczyni znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Lamentacje C. J. Sansom Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Zbliża się koniec długiego panowania Henryka VIII. Skromny prawnik Matthew Shardlake zostaje wezwany do prywatnych komnat królowej. Katarzyna Parr powierza mu wyjątkowo niebezpieczną misję. Jeśli Matthew poniesie klęskę, życie władczyni znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Ebook

Pewnej zimowej nocyPewnej zimowej nocy

Simon Montefiore

Oparta na prawdziwej historii przejmująca powieść o miłości, namiętności i zdradzie, która przenosi nas w mroczne lata czterdzieste stalinowskiej Rosji.

Pewnej zimowej nocy Simon Montefiore Wydawca: Wydawnictwo Magnum MOBI + EPUB (w wersji papierowej 324 strony)

Oparta na prawdziwej historii przejmująca powieść o miłości, namiętności i zdradzie, która przenosi nas w mroczne lata czterdzieste stalinowskiej Rosji.

Ebook

W jaskini lwaW jaskini lwa

Anne Holt

Powieść norweskiej mistrzyni kryminałów. Czwarta część cyklu z komisarz Hanne Wilhelmsen to historia zuchwałego zabójstwa jednej z najważniejszych osób w państwie. Tylko czy motywem była polityka?

Powieść norweskiej mistrzyni kryminałów. Czwarta część cyklu z komisarz Hanne Wilhelmsen to historia zuchwałego zabójstwa jednej z najważniejszych osób w państwie. Tylko czy motywem była polityka?

Ebook

Psy gończePsy gończe

Jørn Lier Horst

Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału. Nagroda Szklanego Klucza. Najlepszy norweski kryminał. Najbardziej utytułowana powieść J. L. Horsta z serii o komisarzu WILLIAMIE WISTINGU.

Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału. Nagroda Szklanego Klucza. Najlepszy norweski kryminał. Najbardziej utytułowana powieść J. L. Horsta z serii o komisarzu WILLIAMIE WISTINGU.

Ebook

Duża polkaDuża polka

Joanna Chmielewska

Zakrojona na szeroką skalę afera przemytnicza i zabójstwo – co łączy te dwie odrębne sprawy? Kulisy biznesu i rozgrywek politycznych odsłania przed nami mistrzyni intrygi – Joanna Chmielewska.

Duża polka Joanna Chmielewska Wydawca: Klin MOBI + EPUB

Zakrojona na szeroką skalę afera przemytnicza i zabójstwo – co łączy te dwie odrębne sprawy? Kulisy biznesu i rozgrywek politycznych odsłania przed nami mistrzyni intrygi – Joanna Chmielewska.

Ebook

NiewidzialnyNiewidzialny

Mari Jungstedt

Powieść z bestsellerowej serii kryminałów z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej. Z pozoru rutynowe dochodzenie w sprawie morderstwa zamienia się w wyścig z psychopatycznym zabójcą.

Powieść z bestsellerowej serii kryminałów z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej. Z pozoru rutynowe dochodzenie w sprawie morderstwa zamienia się w wyścig z psychopatycznym zabójcą.

Ebook

Tajemnica rezydencji ChimneysTajemnica rezydencji Chimneys

Agatha Christie

Rodzinna rezydencja lorda Caterhama staje się areną niecodziennych wydarzeń: szantażu i morderstwa. Polityczne rozgrywki między uczestnikami zorganizowanego w pałacu przyjęcia utrudniają śledztwo...

Rodzinna rezydencja lorda Caterhama staje się areną niecodziennych wydarzeń: szantażu i morderstwa. Polityczne rozgrywki między uczestnikami zorganizowanego w pałacu przyjęcia utrudniają śledztwo...

Ebook

StalkerStalker

Lars Kepler

Fala brutalnych zabójstw wprawia w zdumienie nawet policyjnych śledczych. Erik Maria Bark również nie jest gotowy na konfrontację z tak perfidnym okrucieństwem. Wyzwanie zabójcy mógłby podjąć tylko jeden człowiek, ale on zaginął bez wieści ponad rok temu... Lars Kepler w znakomitej formie!

Stalker Lars Kepler Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Fala brutalnych zabójstw wprawia w zdumienie nawet policyjnych śledczych. Erik Maria Bark również nie jest gotowy na konfrontację z tak perfidnym okrucieństwem. Wyzwanie zabójcy mógłby podjąć tylko jeden człowiek, ale on zaginął bez wieści ponad rok temu... Lars Kepler w znakomitej formie!

Ebook

PiaskunPiaskun

Lars Kepler

Kolejny kryminalny majstersztyk szwedzkiego duetu znanego z bestsellerowego „Hipnotyzera”. „Piaskun” to szybkie tempo wydarzeń oraz zagadka, która przeraża i wciąga jednocześnie.

Piaskun Lars Kepler Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Kolejny kryminalny majstersztyk szwedzkiego duetu znanego z bestsellerowego „Hipnotyzera”. „Piaskun” to szybkie tempo wydarzeń oraz zagadka, która przeraża i wciąga jednocześnie.

Ebook

ZmierzchZmierzch

Johan Theorin

Gerlof otrzymuje tajemniczą przesyłkę z dziecięcym sandałkiem – butem jego zaginionego przed ponad dwudziestu laty wnuczka. Czy można jeszcze odkryć prawdę po tak długim czasie?

Zmierzch Johan Theorin Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Gerlof otrzymuje tajemniczą przesyłkę z dziecięcym sandałkiem – butem jego zaginionego przed ponad dwudziestu laty wnuczka. Czy można jeszcze odkryć prawdę po tak długim czasie?

Ebook

WiaraWiara

Anna Kańtoch

Letarg mieszkańców prowincjonalnej Rokitnicy przerywa makabryczne znalezisko. Kim była dziewczyna, której ciało znalazł młody ksiądz? Drugi kryminał Anny Kańtoch! Czy okaże się takim samym sukcesem jak „Łaska”, która zdobyła nagrodę Kryminalna Piła i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru?

Wiara Anna Kańtoch Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB (w wersji papierowej 400 stron)

Letarg mieszkańców prowincjonalnej Rokitnicy przerywa makabryczne znalezisko. Kim była dziewczyna, której ciało znalazł młody ksiądz? Drugi kryminał Anny Kańtoch! Czy okaże się takim samym sukcesem jak „Łaska”, która zdobyła nagrodę Kryminalna Piła i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru?

Ebook

ŁaskaŁaska

Anna Kańtoch

Fala okrutnych zabójstw. Milicja prowadzi śledztwo, ale utyka ono w martwym punkcie. Klucz do wyjaśnienia sprawy kryje się bowiem w pamięci pewnej kobiety, która w dzieciństwie wymknęła się śmierci...

Łaska Anna Kańtoch Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Fala okrutnych zabójstw. Milicja prowadzi śledztwo, ale utyka ono w martwym punkcie. Klucz do wyjaśnienia sprawy kryje się bowiem w pamięci pewnej kobiety, która w dzieciństwie wymknęła się śmierci...

Ebook

ŚwiadekŚwiadek

Lars Kepler

Szwedzki kryminał na światowym poziomie! Komisarz Joona Linna powraca w trzeciej powieści z serii rozpoczętej głośnym „Hipnotyzerem”.

Świadek Lars Kepler Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Szwedzki kryminał na światowym poziomie! Komisarz Joona Linna powraca w trzeciej powieści z serii rozpoczętej głośnym „Hipnotyzerem”.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.