Ebook

Zasługa nocy

Format:
27,20 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Zasługa nocy - Opis

Nowe nazwisko w świecie polskiego kryminału! Powieść Mateusza M. Lemberga wciąga w niebezpieczną grę z niezwykle pomysłowym zabójcą. I każe niecierpliwie czekać na kolejne śledztwo komisarza Witczaka.

Witczak, komisarz stołecznej policji: detektyw, jazzman i samotnik, jest w trudnej relacji z kobietą o mrocznej przeszłości. Tymański, policjant, wdowiec, nieustannie próbuje pogodzić skomplikowane życie rodzinne z zawodowym awansem. Cynowska do policji przyszła z fundacji Itaka – to tam po traumatycznych doświadczeniach poprzysięgła ścigać przestępców do upadłego. Prokurator Malicka, ambitna profesjonalistka, pozostaje pełna ciepła mimo nieudanego związku z oficerem służb wewnętrznych.
Śledczy, ale też zwykli ludzie z problemami, muszą zmierzyć się z tajemniczą serią zbrodni. Próbując wyjaśnić sprawę trzech mężczyzn, którzy zginęli w zadziwiających okolicznościach, wikłają się w szereg niebezpiecznych wydarzeń. Położą się one cieniem również na ich życiu prywatnym.

„Dwa nowe, gorące nazwiska w świecie polskiego kryminału! Mateusz M. Lemberg, debiutujący autor, potrafi świetnie opowiadać. Jego powieść trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, zaskakując niezwykłymi pomysłami. Komisarz Krzysztof Witczak zaś to najlepszy stołeczny detektyw, facet po przejściach, z pokręconym życiem osobistym, który swoje doświadczenia zawodowe i prywatne traumy odreagowuje, grając jazz. Bandziorów tropi bez wytchnienia – kiedy trzeba, jest bezwzględny i bezlitosny, a kiedy trzeba – wrażliwy, chociaż akurat tę cechę charakteru starannie ukrywa.
Świetna wiadomość jest taka, że pisarz zapowiada następne książki z tym samym bohaterem w roli głównej”.

Leszek Bugajski, „Newsweek”

Zasługa nocy - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2014
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2014
ISBN:
978-837-961-722-7
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,65 MB / mobi 1,71 MB

Zasługa nocy - Opinie i Komentarze

Nie zawsze medialne zapowiedzi, przygotowywane przez wydawców, mające przecież służyć w głównej mierze jakości sprzedaży danego tytułu, sprawdzają się tak trafnie jak w przypadku pierwszej książki Mateusza M. Lemberga. Jego „Zasługa nocy” jest rzeczywiście, powtarzając za Robertem Ostaszewskim, bez wątpienia jednym z najciekawszych, najlepszych debiutów kryminalnych ostatnich lat.

To powieść, którą czyta się jednym tchem. Niewątpliwie też „Zasługa nocy” już od pierwszej karty buduje przed czytelnikiem wyraźny i niepowtarzalny klimat, stanowiący o wyjątkowym charakterze opowiadanej historii. Nie każdy debiutant potrafi tak umiejętnie i udanie artystycznie - jak czyni to Lemberg - tworzyć powieściowy świat przedstawiony. Autor zaczyna od mocnego uderzenia, albowiem pierwsze miejsce znalezienia zwłok i tego, co się z nimi stało jest zrealizowane mocno i wyraźnie z bardzo udanym atakiem na wyobraźnię czytelniczą. W dodatku, którą jeszcze wspomaga obraz znajdujący się na okładce książki, znakomicie współgrającej z treścią kryminału. Miejsca zbrodni u Lemebrga to swoiste majstersztyki scenograficzne, ale i też kryminalistyczne. Tworzą wyjątkowy efekt napięcia i zaskoczenia, dodają lekturze dreszczyku, a jednocześnie są znakomitym materiałem do rozwijania fabuły, a przede wszystkim tropów prowadzonego śledztwa. Nie chcę przywołać tych scen w samej treści, a tym bardziej szczegółach, zostawiając tą „przyjemność” spotkań ze zbrodnią samym czytelnikom. Powtórzę jednak jeszcze raz - zakrwawiony dziób kruka na okładce książki to wyjątkowo trafny, wcale nie symboliczny obraz, tego, co spotyka nas wewnątrz książki. Wartą uwagi kwestią jest umiejętność budowania wyjątkowego klimatu i napięcia bez zbędnych form słownych. Autor „Zasługi nocy” prowadzi bowiem narrację językiem bardzo lekkim, nie przeładowanym zbędnymi opisami, przy jednoczesnej dynamice snutej historii, jak i samej akcji. Czytanie staje się dzięki temu samą przyjemnością przy równoczesnym przecież kreowaniu odpowiedniego poziomu zagadkowości i emocjonalności.

Niestety, przy tej całej atrakcyjności wykreowanej opowieści, jej realizm w całości jest zachowany jedynie na wystarczającym poziomie. O ile bowiem sylwetki osobowościowe bohaterów oraz snuta intryga odznaczają się wysokim stopniem realności i naturalności, to rażą miejscami dość duże uproszczenia dotyczące charakteru pracy służb kryminalnych. Realizm postaci policyjnych w zakresie ich zawodowych umiejętności i postępowania jest jeszcze do zaakceptowania, choć i on pozostawia wiele do życzenia. To co boli, przy jednak tak udanej w sumie książce, to dyskusyjna kwestia realizmu wybranych scen oraz okoliczności pracy policjantów. Nie jest to jakiś skandalicznie niski poziom ich literackiego ujęcia, ale stanowczo zbyt uproszczony, rzekłbym, z poziomu przeciętnych artystycznie i merytorycznie seriali kryminalnych. Oczywiście, uprzedzając moich krytyków, jak i nie usypiając czujności polonistycznej, zdaję sobie sprawę z kreacji artystycznej, która realizowana jest przecież na poziomie świata literackiego. Jednakże olbrzymia większość czytelników kryminałów to brać, która nie obcuje z materią spraw kryminalnych i pracy takich służb od niedzieli. Ponadto w XXI wieku, w dobie łatwego dostępu do, wcale tak nie pilnie ukrywanych, informacji o pracy kryminalnych, autor kryminału nie powinien pozwalać sobie na stosowanie wyjątkowo rażących uproszczeń, lekceważących rzeczywistość. W przypadku „Zasługi nocy” dotyczy to zarówno działania funkcjonariuszy na miejscach zdarzeń (kto i jak przeprowadza oględziny, jak wykorzystuje ich efekty itp.), jak i samej pracy wykrywczej, także tej realizowanej w komendzie w oparciu o dostępne narzędzia (w jaki sposób działają systemy informatyczne, kto ma do nich dostęp itp.). Ponieważ Mateusz M. Lemberg już w pierwszej powieści zapowiada kolejny tytuł, co cieszy, bo - pomimo powyższych uwag - też zostałem fanem jego twórczości, to wierzę i liczę na to, że tym razem w tych kwestiach podniesie poprzeczkę jakościową kolejnego tytułu. Na szczęście, trzeba dodać, autor sprawdza się jako kreator wyjątkowo poprowadzonej intrygi kryminalnej, w której realizm jak najbardziej został zachowany. Dostrzegalną cechą intrygi jest także jej atrakcyjność i niepowtarzalność w perspektywie niemałych przecież dokonań innych autorów książek kryminalnych i sensacyjnych.


Poprzeczki nie musi za to autor podnosić w zakresie kreowania ciekawych, nietypowych i atrakcyjnych czytelniczo postaci literackich. Muszę przyznać, że dla mnie jest to pierwszy od dłuższego czasu kryminał, w którym świat wykreowanych postaci podoba się nie tylko z uwagi na głównego bohatera. Może nie fascynują, ale cały czas skupiają uwagę także inni, współpracujący z głównym bohaterem cyklu kryminalnego Lemberga, komisarzem Witczakiem. Wydawca tak przedstawia ten zespół: Witczak - komisarz stołecznej policji, detektyw, jazzman i samotnik, Tymański - policjant, wdowiec, nieustannie próbujący pogodzić skomplikowane życie rodzinne z zawodowym, Cyna - dziewczyna, która do policji przyszła z Fundacji Itaka, gdzie poprzysięgła sobie ścigać przestępców do upadłego, prokurator Malicka - żona komendanta służb wewnętrznych, ambitna, ciepła pomimo nieudanego związku. To trafna charakterystyka, ale bardzo tylko szczątkowa i powierzchowna. W realiach powieściowej historii osoby te skrzą jeszcze mocniej i wyraziściej swoimi złożonymi charakterami, niebanalnością zawodowych umiejętności i zdolności, skomplikowaniem życia pozazawodowego oraz wykraczającymi poza normę emocjonalnymi zawirowaniami. Na to wszystko składają się jeszcze niekiedy skomplikowane i dynamicznie zmieniające się interakcje pomiędzy nimi samymi, jak i inni postaciami drugoplanowymi, które również nie grzeszą prostotą i minimalizmem charakterologicznym. Powoduje to, że są momenty podczas lektury, że zapomina się o gatunkowej proweniencji tej powieści i czyta się ją jako dobrze skonstruowaną rzecz obyczajową z elementami psychologicznymi. Zresztą tych ostatnich trochę mi brakuje, mogłyby być pogłębione i jeszcze mocniej rozwinięte. W ogóle, biorąc pod uwagę klimat powieści, które tworzą niecodzienne inscenizacje śmierci, oraz znakomicie zrealizowany świat bohaterów, Mateusz M. Lemberg - a czynię rzadko porównania - przypomina mi wyraźnie Bernarda Miniera.

Przywołanie tutaj znakomitego autora francuskiego traktuję jako wyjątkowy komplement dla polskiego pisarza. Tym samym publicznie zdradzam swoje szerokie zaufanie co do kolejnych książek autora „Zasługi nocy”. Wyczekuję kolejnego tytułu (wiemy, że będzie to powieść pt. „Patron”), licząc na jeszcze większy zespół niecodziennych doznań czytelniczych na czele z dobrą zabawą w rozwiązywaniu niebanalnej intrygi i emocjonalnej rozrywki wśród poznanych już, ale i nowych postaci literackich.
Więcej na: www.kryminalnapial.blogspot.com
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Niewidzialny strażnikNiewidzialny strażnik

Dolores Redondo

Odizolowana od świata, otoczona gęstwiną lasów społeczność i klimat godny „Miasteczka Twin Peaks” – po raz pierwszy w „Czarnej Serii” kryminał z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej.

Odizolowana od świata, otoczona gęstwiną lasów społeczność i klimat godny „Miasteczka Twin Peaks” – po raz pierwszy w „Czarnej Serii” kryminał z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej.

Ebook

Gra w ciemnoGra w ciemno

Marco Malvaldi

Powieść autora tak popularnego jak Andrea Camilleri. Mroczny kryminał… ze sporą dawką humoru – niekoniecznie czarnego, doprawiony włoską pogodą ducha.

Powieść autora tak popularnego jak Andrea Camilleri. Mroczny kryminał… ze sporą dawką humoru – niekoniecznie czarnego, doprawiony włoską pogodą ducha.

Ebook

Czerwony kapitanCzerwony kapitan

Dominik Dán

Kryminał napisany przez czynnego detektywa słowackiej policji. W tej powieści oficerowie Wydziału Zabójstw nie strzelają tak często jak w amerykańskich filmach, ale na zbrodni znają się dużo lepiej...

Kryminał napisany przez czynnego detektywa słowackiej policji. W tej powieści oficerowie Wydziału Zabójstw nie strzelają tak często jak w amerykańskich filmach, ale na zbrodni znają się dużo lepiej...

Ebook

PiaskunPiaskun

Lars Kepler

Kolejny kryminalny majstersztyk szwedzkiego duetu znanego z bestsellerowego „Hipnotyzera”. „Piaskun” to szybkie tempo wydarzeń oraz zagadka, która przeraża i wciąga jednocześnie.

Piaskun Lars Kepler Seria: „Ze Strachem” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Kolejny kryminalny majstersztyk szwedzkiego duetu znanego z bestsellerowego „Hipnotyzera”. „Piaskun” to szybkie tempo wydarzeń oraz zagadka, która przeraża i wciąga jednocześnie.

Ebook

Jaskółka, kot, róża, śmierćJaskółka, kot, róża, śmierć

Håkan Nesser

Tym razem słynny komisarz staje w zupełnie nowej dla niego sytuacji – zamiast motywów zbrodni będzie tropić motywy literackie. Dziewiąta część wielokrotnie nagradzanego cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE.

Tym razem słynny komisarz staje w zupełnie nowej dla niego sytuacji – zamiast motywów zbrodni będzie tropić motywy literackie. Dziewiąta część wielokrotnie nagradzanego cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE.

Ebook

OkularnikOkularnik

Katarzyna Bonda

Sasza Załuska nie ma chwili oddechu, jej sielski urlop zamienia się w powikłane śledztwo z masą krwawych wątków… Drugi – po „Pochłaniaczu” – tom serii „Cztery Żywioły” znakomitej Katarzyny Bondy.

Sasza Załuska nie ma chwili oddechu, jej sielski urlop zamienia się w powikłane śledztwo z masą krwawych wątków… Drugi – po „Pochłaniaczu” – tom serii „Cztery Żywioły” znakomitej Katarzyny Bondy.

Ebook

Głuchy telefonGłuchy telefon

Arne Dahl

Najlepsza szwedzka powieść kryminalna 2011 roku. Drużyna A została rozwiązana, ale jej byli członkowie znów się spotykają w nowej jednostce operacyjnej Europolu i mają pełne ręce roboty...

Najlepsza szwedzka powieść kryminalna 2011 roku. Drużyna A została rozwiązana, ale jej byli członkowie znów się spotykają w nowej jednostce operacyjnej Europolu i mają pełne ręce roboty...

Ebook

Tragedia w trzech aktachTragedia w trzech aktach

Agatha Christie

Herkules Poirot nie musi szukać roboty... Ktoś otruł pastora i lekarza – niby ten sam „modus operandi”, a jednak śledczy są bezradni. Wśród podejrzanych jest kamerdyner. Uciekł, czyli zabił?

Herkules Poirot nie musi szukać roboty... Ktoś otruł pastora i lekarza – niby ten sam „modus operandi”, a jednak śledczy są bezradni. Wśród podejrzanych jest kamerdyner. Uciekł, czyli zabił?

Ebook

Blisko domuBlisko domu

Peter Robinson

Wstrząsające odkrycie zmusza inspektora Banksa do przerwania urlopu. Znaleziono szczątki jego dawno zaginionego przyjaciela. Powracają koszmarne sprawy, które dotąd nie doczekały się wyjaśnienia...

Wstrząsające odkrycie zmusza inspektora Banksa do przerwania urlopu. Znaleziono szczątki jego dawno zaginionego przyjaciela. Powracają koszmarne sprawy, które dotąd nie doczekały się wyjaśnienia...

Ebook

KamforaKamfora

Małgorzata Łatka

Nawet to, czego nie powiesz, może zostać użyte przeciwko tobie… Co łączy ze sobą trzy brutalnie zamordowane kobiety? Komisarz Zagórski musi znaleźć odpowiedź na to pytanie, zanim zabójca pozbawi życia kolejną ofiarę.

Nawet to, czego nie powiesz, może zostać użyte przeciwko tobie… Co łączy ze sobą trzy brutalnie zamordowane kobiety? Komisarz Zagórski musi znaleźć odpowiedź na to pytanie, zanim zabójca pozbawi życia kolejną ofiarę.

Ebook

MennicaMennica

Mateusz M. Lemberg

Policjanci, fałszerze, gangsterzy i mordercy jeszcze raz zatańczą w rytm szalonej polki, pod dyktando nominowanego do Nagrody za Najlepszą Kryminalną Powieść Miejską 2014 Mateusza M. Lemberga.

Policjanci, fałszerze, gangsterzy i mordercy jeszcze raz zatańczą w rytm szalonej polki, pod dyktando nominowanego do Nagrody za Najlepszą Kryminalną Powieść Miejską 2014 Mateusza M. Lemberga.

Ebook

PatronPatron

Mateusz M. Lemberg

Druga powieść z komisarzem Witczakiem! Po świetnej „Zasłudze nocy” Mateusz M. Lemberg jeszcze raz pokazuje, że jego nazwisko śmiało można dołączyć do grupy najlepszych autorów polskich kryminałów.

Druga powieść z komisarzem Witczakiem! Po świetnej „Zasłudze nocy” Mateusz M. Lemberg jeszcze raz pokazuje, że jego nazwisko śmiało można dołączyć do grupy najlepszych autorów polskich kryminałów.

Ebook

Dom wężyDom węży

Mateusz M. Lemberg

Powieść dla oczekujących mocnych wrażeń, spisanych sugestywnym, jędrnym językiem. Jest jak głęboki sen, z którego próbujemy się obudzić, jednak jakaś niewytłumaczalna siła blokuje jakiekolwiek próby wyjścia z historii, którą serwuje nam Mateusz M. Lemberg.

Dom węży Mateusz M. Lemberg Seria: „Zbrodnia Nie/Doskonała” Wydawca: Wydawnictwo „Od Deski do Deski” MOBI + EPUB (w wersji papierowej 360 stron)

Powieść dla oczekujących mocnych wrażeń, spisanych sugestywnym, jędrnym językiem. Jest jak głęboki sen, z którego próbujemy się obudzić, jednak jakaś niewytłumaczalna siła blokuje jakiekolwiek próby wyjścia z historii, którą serwuje nam Mateusz M. Lemberg.

Audiobook

Zasługa nocyZasługa nocy

Mateusz M. Lemberg

Nowe nazwisko w świecie polskiego kryminału! Powieść Mateusza M. Lemberga wciąga w niebezpieczną grę z niezwykle pomysłowym zabójcą. I każe niecierpliwie czekać na kolejne śledztwo komisarza Witczaka.

Nowe nazwisko w świecie polskiego kryminału! Powieść Mateusza M. Lemberga wciąga w niebezpieczną grę z niezwykle pomysłowym zabójcą. I każe niecierpliwie czekać na kolejne śledztwo komisarza Witczaka.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.