Ebook

Zbrodnia na boku

Wydawca:
Format:
14,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Zbrodnia na boku - Opis

Kryminalna intryga w barwnym światku przedstawicieli sprawiedliwości – na oko praworządnych, ale jak się okazuje w trakcie śledztwa – nie do końca...

Napisana z humorem powieść kryminalna, której akcja toczy się w niewielkiej kancelarii adwokackiej. Ten barwny, pulsujący intrygami światek zostaje poruszony wiadomością o aresztowaniu jednego z prawników, oskarżonego o zabicie swojego klienta. Młoda pani adwokat – pasjonatka kryminałów i osoba o wybujałej wyobraźni – nie może uwierzyć w tę wersję zdarzeń i na własną rękę prowadzi śledztwo w sprawie. Okazuje się, iż jej wątpliwości odnośnie winy kolegi mogą być uzasadnione, a krąg podejrzanych stopniowo się zacieśnia...

Zbrodnia na boku - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Chorzów 2014
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2014
ISBN:
978-837-835-316-4
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,37 MB / mobi 0,54 MB

Zbrodnia na boku - Opinie i Komentarze

Zbyt dużo odniesień do Joanny Chmielewskiej, główna bohaterka bez charakteru i osobowości, akcja przegadana i pozbawia czytelnika możliwości domyślania się czegokolowiek.
Chociaż czyta się dość dobrze i płynnie.
„Zbrodnia na boku” to powieściowy debiut Doroty Dziedzic-Chojnackiej. Autorka dała się już poznać kilkukrotnie jako twórczyni krótszych form prozatorskich o tematyce kryminalnej. W ogóle praca w piórze to poniekąd jej drugie powołanie, ponieważ poza zawodową pracą radcy prawnego czynnie uprawia piśmiennictwo prawnicze, tworzy wiersze i regularnie uczestniczy w konkursach literackich, gdzie niejednokrotnie zdobywała już mniejsze lub większe laury.
Tym razem przyszło autorce do zaprezentowania większej i pełnej fabuły. Jej akcja rozgrywa się w głównej mierze, w dość rzadko przywoływanej w kryminałach, scenerii kancelarii adwokackiej. W tym przypadku o tyle wyjściowo ciekawej, że zatrudniającej kilka osób, zarówno patronów - mecenasów, jak i adeptów sztuki adwokackiej, nie zapominając oczywiście o personelu pomocniczym w postaci sekretarek. Ten poszerzony zespół osób pracujących w powieściowej kancelarii jest jednocześnie trzonem świata postaci literackich, których udziałem stają się wydarzenia fabularne. Dziedzic-Chojnacka postarała się w miarę udanie stworzyć cały wachlarz osobowości i charakterów z jakimi spotykamy się na co dzień w życiu i pracy, niekoniecznie wyłącznie w kancelarii adwokackiej. Spektrum zaprezentowanych przez nią w tych postaciach zachowań jest niemałe i trzyma się typowych sylwetek charakterologicznych. W wielkim skrócie prezentowanych począwszy od apodyktycznej i zołzowatej szefowej, a kończąc na wszechwiedzących sekretarkach. Galeria wymyślonych przez autorkę postaci to nie tylko świat kancelarii adwokackiej, ale także osoby z zewnątrz, które w sposób interesujący i niejednokrotnie zabawny wzbogacają przestrzeń interpersonalnych układów, jak choćby wymienić ciekawy dwuosobowy zespół policjantów.

Za rolą tych postaci ukrywa się zresztą ciekawy zabieg, konstruujący de facto właściwą narrację powieściową. Mam na myśli zmianę perspektywy narracyjnej o charakterze - że się wyrażę - czysto kryminalnym. Od samego początku książki opowieść prowadzona jest z perspektywy młodej, dopiero co upieczonej adwokatki (sama przysięga jeszcze przed nią). Jednakże to dopiero zainteresowanie, nie bójmy się powiedzieć, plotkami i wreszcie same przesłuchanie tejże Katarzyny Nowackiej przez dwóch w sumie zabawnych i nie dość rozgarniętych policjantów, powoduje, że główna bohaterka postanawia dosłownie wziąć sprawy w swoje ręce. Od tego momentu cały narracyjny tok podporządkowany jest w pierwszej kolejności prowadzonemu śledztwu. Udany to zabieg, dzięki czemu „Zbrodnia na boku” nosi inny, rzadki we współczesnych polskich kryminałach, motyw śledztwa prowadzony z tyłu niejako, opierając się przede wszystkim na rozmowach, które są nośnikami potrzebnych informacji. A nad wszystkim rozpościera się duch swobodnej, wcale nie amatorskiej, analizy i syntezy, prowadzący do właściwych i trafnych rozwiązań zagadki kryminalnej. Na szczęście dla autorki pomysł ten poprowadziła umiejętnie i realistycznie. Istniało bowiem niebezpieczeństwo, że prowadzone śledztwo w rękach młodej adwokatki wymknie się spod realizmu i razić będzie sztucznością sytuacji. Okazało się, że Dziedzic-Chojnacka poradziła sobie z realizacją tego pomysłu bardzo zgrabnie. Zachowanie Katarzyny Nowackiej jest w pełni naturalne, pozornie wynika z jej charakteru, trochę wścibskiego, trochę otwartego na tajemnice.

Śledczy nos młodej adwokatki to nie wszystko. Ważniejsze i dominujące jest jej wyczulenie na ludzi. Ona w swoich koleżankach i kolegach z pracy, jak i w innych osobach, czyta jak z przysłowiowej książki. Jej postępowanie i decyzje wynikają bezpośrednio z efektów dokonywanej nieustannie oceny ludzkich osobowości. To kolejna ciekawa cecha głównej bohaterki, która w tym przypadku współgra udanie z ważną stroną „Zbrodni na boku”. To powieść na wskroś obyczajowa, o klasycznie lekkiej formule, w której nie ważne są portrety i analizy psychologiczne, tylko naturalne, często spontaniczne podejście do drugiego człowieka, sytuacji i usłyszanych zdań. Wątek obyczajowy najpełniej obejmuje spostrzeżenia dotyczące życia kancelarii adwokackiej, choć wykracza także poza jej granice. W ogóle powieściową palestrę warszawską poznajemy w szeregu opisów poszczególnych ich przedstawicieli i łączących ich różnorodnych relacji. Podane jest to wszystko bardzo lekko, z dużą dozą humoru, niekiedy nawet lekkiej ironii, a jednocześnie bardzo realistycznie, nierzadko w szczegółach, o których przeciętny obywatel wiedzieć nie może. Trzeba dodać, że spostrzeżenia obyczajowe o tej grupie zawodowej są trafne, ale też poprowadzone w taki sposób, że jawi się ona jako taka sama jak inne grupy zawodowe, z tymi samymi lub podobnymi przywarami i skrzywieniami o czysto ludzkiej naturze. Jeśli dołożymy do tego jeszcze te fragmenty powieści, które traktują o - nie tylko prawniczych - romansach, rozwodach, konkubinatach, konfliktach, sympatiach, to mamy całą gamę „ludzkiej menażerii”. I czyta się to z uśmiechem i wewnętrzną refleksją, bo to przecież trafny obraz rzeczywistości miejsca pracy niejednego czytelnika. Także mój.

Podczas lektury „Zbrodni na boku” daje się jeszcze zauważyć uboczny efekt umieszczenia większości akcji w kancelarii adwokackiej. Mam na myśli - i to wcale nie ironicznie - pewną wartość edukacyjną książki. Skoro autorka jest z zawodu radcą prawnym to nie mogła pozwolić sobie na nie trzymanie się realizmu, dzięki czemu dowiadujemy się między innymi o kolorach na togach zawodów prawniczych, o pewnych procedurach i zasadach rządzących postępowaniami sądowymi. Poziom autentyczności podnoszą również graficznie wyróżnione i wplatane w tok narracyjnej opowieści sądowe protokoły rozpraw.

Omawiana powieść to jednak, poza dość istotna warstwą obyczajową, klasyczny kryminał. Z dość może powolnie prowadzoną intrygą, w której tak naprawdę idzie o prawdę faktów. Czy prawnik, luźno współpracujący z kancelarią adwokacką głównej bohaterki, rzeczywiście jest zabójcą swojego klienta? Młoda adwokatka, Katarzyna Nowacka, o której już wspominałem, na dokładkę dość regularna czytelniczka kryminałów, nie daje wiary tej wersji kryminalistycznej. Jej obserwacja ludzkich charakterów nie pozwala pogodzić z prostą dość tezą, że prawnik Dudek to morderca. I tutaj zaczyna się prawdziwa historia kryminalna, którą obserwujemy, a właściwie budujemy o mozolnie zdobywane fakty wraz z samą bohaterką. Wygląda to początkowo na typowo kobiecą ciekawość, jakąś nieokreślona fantazję bycia bohaterem amatorskiego kryminału. Z biegiem jednak lekturowego czasu, coraz bardziej zostajemy wciągnięci w dość zgrabnie poprowadzony dyskurs - pomiędzy poszczególnymi elementami układanki wspólnie z Nowacką rysujemy łączące linie, analizujemy wzajemne układy osobowe i oceniamy motywy, dążąc do syntezy. A wszystko lekko i przyjemnie.

Powieść Doroty Dziedzic-Chojnackiej „Zbrodnia na boku” udanie splata niezobowiązujący humor, obyczajową spostrzegawczość i niebanalną intrygę w pozornie nudnym świecie prawniczych meandrów. Autorka udowadnia, że w polskim kryminale nie powiedziano jeszcze wszystkiego.
Więcej na http://kryminalnapila.blogspot.com/
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Dwie głowy i jedna nogaDwie głowy i jedna noga

Joanna Chmielewska

Skąd się wzięła głowa w bagażniku, do kogo ona należała i gdzie jest reszta ciała? Odpowiedź na te mrożące krew w żyłach pytania przynosi kolejna powieść kryminalna Joanny Chmielewskiej.

Skąd się wzięła głowa w bagażniku, do kogo ona należała i gdzie jest reszta ciała? Odpowiedź na te mrożące krew w żyłach pytania przynosi kolejna powieść kryminalna Joanny Chmielewskiej.

Ebook

NaśladowcaNaśladowca

Erica Spindler

Morderca Śpiących Aniołków, który przed laty dokonał makabrycznej zbrodni, powraca. Policja znajduje ciała kolejnych ofiar, ale spostrzegawcza detektyw Kitt zauważa drobną różnicę w tych morderstwach.

Morderca Śpiących Aniołków, który przed laty dokonał makabrycznej zbrodni, powraca. Policja znajduje ciała kolejnych ofiar, ale spostrzegawcza detektyw Kitt zauważa drobną różnicę w tych morderstwach.

Ebook

ZakładZakład

Andrzej Boruszewski

Zapierająca dech w piersiach opowieść, w której konwencje literackie mieszają się niczym gatunki muzyczne w twórczości Franka Zappy.

Zakład Andrzej Boruszewski Wydawca: e-bookowo MOBI + EPUB

Zapierająca dech w piersiach opowieść, w której konwencje literackie mieszają się niczym gatunki muzyczne w twórczości Franka Zappy.

Ebook

Zima lwówZima lwów

Jan Costin Wagner

„Zima lwów” to kolejny kryminał Wagnera, znanego pisarza niemieckiego, w którym komisarz Kimmo Joentaa próbuje wymierzyć sprawiedliwość bezlitosnym zabójcom, psychopatom i drobnym przestępcom.

„Zima lwów” to kolejny kryminał Wagnera, znanego pisarza niemieckiego, w którym komisarz Kimmo Joentaa próbuje wymierzyć sprawiedliwość bezlitosnym zabójcom, psychopatom i drobnym przestępcom.

Ebook

Stulatek, który wyskoczył...Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Jonas Jonasson

Pewien mieszkaniec domu spokojnej starości postanawia hucznie i oryginalnie świętować swoje setne urodziny. Ucieka więc przez okno i... rusza w podróż, na spotkanie przygody.

Pewien mieszkaniec domu spokojnej starości postanawia hucznie i oryginalnie świętować swoje setne urodziny. Ucieka więc przez okno i... rusza w podróż, na spotkanie przygody.

Ebook

Umarli tańcząUmarli tańczą

Piotr Głuchowski

Dla wszystkich, którzy cenią ciekawą, dynamiczną prozę pełną niespodzianek. Piotr Głuchowski, dziennikarz i redaktor GW, stworzył intrygującą powieść kryminalną, od której nie można się oderwać!

Dla wszystkich, którzy cenią ciekawą, dynamiczną prozę pełną niespodzianek. Piotr Głuchowski, dziennikarz i redaktor GW, stworzył intrygującą powieść kryminalną, od której nie można się oderwać!

Ebook

Morderstwo na mokradłachMorderstwo na mokradłach

Sasza Hady

Zostać prywatnym detektywem i łapać przestępców – o tym marzy co drugi chłopiec. Nicholas postanawia urzeczywistnić tę fantazję. W końcu czego się nie robi dla pięknych, niebieskich oczu kobiety...

Zostać prywatnym detektywem i łapać przestępców – o tym marzy co drugi chłopiec. Nicholas postanawia urzeczywistnić tę fantazję. W końcu czego się nie robi dla pięknych, niebieskich oczu kobiety...

Ebook

Dochodzenie 2Dochodzenie 2

David Hewson

Sara Lund powraca! Jeszcze ostrzejsza i bardziej nieprzewidywalna niż w pierwszym „Dochodzeniu”! Powieść na motywach scenariusza serialu „The Killing” – najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat!

Dochodzenie 2 David Hewson Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB

Sara Lund powraca! Jeszcze ostrzejsza i bardziej nieprzewidywalna niż w pierwszym „Dochodzeniu”! Powieść na motywach scenariusza serialu „The Killing” – najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat!

Ebook

PochłaniaczPochłaniacz

Katarzyna Bonda

Na miejscu zbrodni pozostał tylko zapach... Pierwszy tom serii o śledztwach gdańskiej profilerki. Powieść, którą Katarzyna Bonda umacnia swoją pozycję pośród najlepszych polskich pisarzy kryminalnych.

Na miejscu zbrodni pozostał tylko zapach... Pierwszy tom serii o śledztwach gdańskiej profilerki. Powieść, którą Katarzyna Bonda umacnia swoją pozycję pośród najlepszych polskich pisarzy kryminalnych.

Ebook

Księga zakazanych rozkoszyKsięga zakazanych rozkoszy

Federico Andahazi

Autor bestsellerowego „Anatoma” znów zaskakuje. Zakazane rozkosze i niebezpieczne księgi prowadzą do zabójstwa w burdelu i Jana Gutenberga – genialnego wynalazcy... a może oszusta?

Autor bestsellerowego „Anatoma” znów zaskakuje. Zakazane rozkosze i niebezpieczne księgi prowadzą do zabójstwa w burdelu i Jana Gutenberga – genialnego wynalazcy... a może oszusta?

Audiobook

Zbrodnia na bokuZbrodnia na boku

Dorota Dziedzic-Chojnacka

Przestępca w kancelarii prawniczej? Pewnie. Ale nie po stronie palestry! A jednak jeden z prawników zostaje oskarżony o zabicie swojego klienta. Tylko pewna jego koleżanka nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń. Kryminał, który pokazuje zdecydowanie bardziej... zabawne oblicze szanowanego zawodu.

Zbrodnia na boku Dorota Dziedzic-Chojnacka Lektor: Joanna Domańska Wydawca: Storybox.pl MP3 (w wersji papierowej 304 strony)

Przestępca w kancelarii prawniczej? Pewnie. Ale nie po stronie palestry! A jednak jeden z prawników zostaje oskarżony o zabicie swojego klienta. Tylko pewna jego koleżanka nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń. Kryminał, który pokazuje zdecydowanie bardziej... zabawne oblicze szanowanego zawodu.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.