Typ publikacji

Kategorie

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Zygmunt Freud - liczba pozycji (1)

ur. 6 maja 1856, Příbor (Czechy)
zm. 23 września 1939, Londyn (Wielka Brytania)

Właściwie Sigismund Schlomo Freud, austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy, którego teorie stały się niezwykle popularne wśród filozofów i artystów przełomu XIX i XX w. Pochodził z żydowskiej rodziny. We wczesnym dzieciństwie wraz z rodzicami przeprowadził się do Lipska, a po roku do Wiednia. W 1872 r. skrócił swoje imię z Sigismund na Sigmund. Rok później rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po ukończeniu podstawowego kursu, namówiony przez profesora Ernsta Wilhelma von Brücka, podjął pracę w Laboratorium Fizjologii i Neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego (1876–82 z przerwami). Przez kolejne lata zdobywał praktykę także w znanych ośrodkach leczniczych w Paryżu. W tym czasie wykrystalizowało się jego zainteresowanie stosowanymi wówczas metodami terapii. Ukoronowaniem badań prowadzonych przez Freuda było wynalezienie przez niego psychoanalizy, metody terapeutycznej opartej na analizie marzeń sennych i innych przejawów podświadomości, takich jak czynności pomyłkowe czy przejęzyczenia. Głównymi filarami założeń koncepcji Freuda było odkrycie libido, mechanizmów wyparcia, ego, id oraz superego.
Najbardziej znanymi publikacjami austriackiego neurologa i psychiatry są m.in.: „Objaśnianie marzeń sennych”, „Psychopatologia życia codziennego”, „Trzy rozprawy z teorii seksualnej”, „Totem i Tabu”, „Ego i id”, „Zarys psychoanalizy”, „Kultura jako źródło cierpień”.

Widok:
Na stronie:
Autor:
Ebook

O marzeniu sennymO marzeniu sennym

Zygmunt Freud

Zdaniem Freuda, impulsy zepchnięte w głąb podświadomości ujawniają się w czasie snu. Jakie były konsekwencje tego założenia i jak doszedł do niego znany na całym świecie twórca psychoanalizy?

Zdaniem Freuda, impulsy zepchnięte w głąb podświadomości ujawniają się w czasie snu. Jakie były konsekwencje tego założenia i jak doszedł do niego znany na całym świecie twórca psychoanalizy?