W latach 50. autor posłużył się przykładem innej planety, aby ukazać alegoryczną wizję totalitaryzmu. Czy „Eden” można uznać za powieść wymierzoną w ówczesny system polityczny?
Nowe odkrycia, technologie, media – nieprzebrany gąszcz informacji i jedno życie wybitnego pisarza. Zapisem tej konfrontacji jest fascynujący zbiór prywatnych zapisków „Sex Wars”.
Śmiała intelektualna przygoda, do której przeżycia i przemyślenia zaprasza czytelników Stanisław Lem. Jak wyglądałaby historia człowieka, rozumu i kultury widziana z perspektywy superkomputera?
Spotkanie z cudami techniki wprost ze snu chłopca zafascynowanego statkami kosmicznymi i potężnymi robotami w fantastycznej historii walki z maszynami, które wyzwoliły się spod władzy człowieka.
Dokąd zmierza ewolucja maszyn? Przekonał się o tym Ijon Tichy zaatakowany w trakcie swojej supertajnej misji na orbicie przez dziwną siłę. Co takiego zrobił, że maszyny były dla niego aż tak brutalne?
Niepokojąca, głęboko filozoficzna opowieść o niekończącej się podróży w głąb Gmachu – poszukiwaniu prawdy w gąszczu znaków, wędrówce na krawędzi obłędu...
Kiedy Hal Bregg poleciał w kosmos, nie wiedział, co zastanie na Ziemi po powrocie – ojczyznę, która doceni jego heroizm, czy obce, wrogie mu miejsce. Który z tych dwóch scenariuszy się sprawdził?
Jeden z piękniejszych w naszej literaturze portretów międzywojennego Lwowa oraz dzieciństwa, które dopełniało się na jego terenie. Literacki autoportret znakomitego pisarza SF.
Kiedy ludzie stwarzali pierwsze maszyny, nie podejrzewali, że ich twory wymkną się im spod kontroli i podejmą z nimi walkę. Konsekwencje postępu technologicznego bywają jednak nieprzewidywalne...
Tragedia II wojny światowej i upadku obowiązujących dotychczas systemów wartości w jednej z najoryginalniejszych powieści Stanisława Lema – historii pewnego szpitala dla umysłowo chorych.
Stanisław Lem przez lata toczył batalię o utrzymanie literatury i krytyki literackiej na wysokim poziomie. Pisane przez niego eseje były zaś najważniejszym elementem tej walki.
Fanom Stanisława Lema może się wydawać, że autor urodził się z piórem w ręku, a powieści SF pisał od zawsze. Nic bardziej mylnego! Dowodem na to są „Astronauci” – fantastycznonaukowy debiut autora!
Pierwszy tom wielkiego eseju „Fantastyka i futurologia” – pracy poświęconej literaturze science fiction: jej przydatności dla futurologii i najbardziej znanym autorom gatunku.
Drugi tom wielkiego eseju „Fantastyka i futurologia” – pracy poświęconej literaturze science fiction: jej przydatności dla futurologii i najbardziej znanym autorom gatunku.
Ostatnia fabuła SF Stanisława Lema! Intrygująca opowieść o kosmosie, który na próby nawiązania porozumienia ze strony Ziemian odpowiada jedynie milczeniem...
Esej, który miał być po prostu teorią dzieła literackiego, a stał się „ogólną teorią wszystkiego” – pasjonującym wywodem wspieranym przykładami z biologii, fizyki, cybernetyki...
Zbiór esejów o rzeczach na niebie i ziemi, o których nie śniło się nawet filozofom, gdy Stanisław Lem już przewidywał przyszłe zdobycze rozwijającej się w zadziwiającym tempie nauki.
Stanisław Lem – znakomity felietonista i eseista – też kiedyś zdobywał pierwsze szlify jako publicysta. Już wtedy dobitnie wyrażał swoje zdanie na temat literatury, postępu nauki i... absurdów PRL-u.
Gdy powstawała „Summa technologiae” niejeden z pomysłów Stanisława Lema wydawał się fantastyką w najczystszej postaci. „Moloch” uświadamia, jak wiele z wizji pisarza stało się rzeczywistością.