Audiobook Pan Tadeusz czytany przez Jerzego Bralczyka to nie lada gratka dla uczniów poszukujących lektury. Najsłynniejsze dzieło Adama Mickiewicza nabiera nowego wymiaru w interpretacji prof. Bralczy...
Autor „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny” i przewodniczący Rady Języka Polskiego tym razem w roli błyskotliwego felietonisty, który rozprawia się z błędami języka mówionego i pisanego. Na każde...
Repetytorium dla uczniów szkół podstawowych. Pozwoli oswoić się z formą egzaminu dla ósmoklasisty oraz zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi i zasadami oceniania. Zaoszczędź sobie stresu! Sięgnij...
Repetytorium dla uczniów szkół podstawowych. Pozwoli oswoić się z formą egzaminu dla ósmoklasisty oraz zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi i zasadami oceniania. Zaoszczędź sobie stresu! Sięgnij...
Czy hejtować jest łatwiej niż nienawidzić? Dlaczego mąż, żona czy szef, którzy zatruwają nam życie, są toksyczni, a nie trujący? Przykłady, anegdoty, humor, elegancja i erudycja. Trzej znakomici język...
Minister czy ministra, uległy czy spolegliwy, Internet czy internet to wątpliwości językowe, które dopadają nas wśród codziennych spraw. Zamiast przedłużać te katusze, zapytajmy o to znawców języka.
Zobacz inne numery(1)Wydanie specjalne „Metra” skierowane do uczniów szkół średnich, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów. Kompendium wiedzy o uczelniach!
Utrzymana w baśniowej konwencji powieść dla dzieci – pierwsza, która nie była przesiąknięta surowym dydaktyzmem, lecz niosła ze sobą subtelne przesłanie czynienia dobra i pochwałę uczciwej pracy.
„Gdy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz” – napisał dawno temu Hans Christian Andersen. Warto więc przenieść się wraz z nim w świat baśniowej wyobraźni.
Każdy wie, o co toczył się spór – o mur. A że dwaj adwersarze byli silnymi, choć całkiem innymi osobowościami, w sporze tym szły iskry. Czym to się skończyło? Warto przekonać się samemu.
Tak małe, a tak ważne. Krótkie formy poetyckie, często żartobliwe, dotyczące spraw zwykłych, codziennych lub damsko-męskich. Nierzadko jednak dotykające w sposób bezpośredni istoty całego życia.
Jest ci źle i masz poczucie, że życie nie ma sensu? Sięgnij po „Księgi wtóre” i otwórz na Pieśni IX! Strofy pierwsza i ostatnia mają bardziej terapeutyczne działanie niż tabliczka czekolady.
Po raz pierwszy w polskiej poezji przedstawiono uczucia najzupełniej osobiste, dotyczące spraw ściśle prywatnych. Zbolały ojciec w swym dziele odsłonił przed czytelnikami całą duszę.
Jeden z trzech najważniejszych, obok III części „Dziadów” Mickiewicza i „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego, dramatów polskiego romantyzmu. Znakomity, polemiczny z Mickiewiczowskim, wizerunek epoki.
Jedno z najoryginalniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. „Balladyna” – utwór o wielkim ładunku emocjonalnym – po dziś dzień fascynuje swoją bogatą tematyką i prowokuje do stawiania niełatwych pytań.