Jak połączyć polski romantyzm z hip-hopem? Piotr Szwed, nauczyciel, doktor od poezji Leśmiana i dziennikarz muzyczny, udowadnia, że można to zrobić w sposób, który zrewolucjonizuje lekcje języka polsk...
Jak połączyć polski romantyzm z hip-hopem? Piotr Szwed, nauczyciel, doktor od poezji Leśmiana i dziennikarz muzyczny, udowadnia, że można to zrobić w sposób, który zrewolucjonizuje lekcje języka polsk...
Audiobook Pan Tadeusz czytany przez Jerzego Bralczyka to nie lada gratka dla uczniów poszukujących lektury. Najsłynniejsze dzieło Adama Mickiewicza nabiera nowego wymiaru w interpretacji prof. Bralczy...
Czy hejtować jest łatwiej niż nienawidzić? Dlaczego mąż, żona czy szef, którzy zatruwają nam życie, są toksyczni, a nie trujący? Przykłady, anegdoty, humor, elegancja i erudycja. Trzej znakomici język...
Minister czy ministra, uległy czy spolegliwy, Internet czy internet to wątpliwości językowe, które dopadają nas wśród codziennych spraw. Zamiast przedłużać te katusze, zapytajmy o to znawców języka.
Utrzymana w baśniowej konwencji powieść dla dzieci – pierwsza, która nie była przesiąknięta surowym dydaktyzmem, lecz niosła ze sobą subtelne przesłanie czynienia dobra i pochwałę uczciwej pracy.
„Gdy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz” – napisał dawno temu Hans Christian Andersen. Warto więc przenieść się wraz z nim w świat baśniowej wyobraźni.
Każdy wie, o co toczył się spór – o mur. A że dwaj adwersarze byli silnymi, choć całkiem innymi osobowościami, w sporze tym szły iskry. Czym to się skończyło? Warto przekonać się samemu.
Tak małe, a tak ważne. Krótkie formy poetyckie, często żartobliwe, dotyczące spraw zwykłych, codziennych lub damsko-męskich. Nierzadko jednak dotykające w sposób bezpośredni istoty całego życia.
Jest ci źle i masz poczucie, że życie nie ma sensu? Sięgnij po „Księgi wtóre” i otwórz na Pieśni IX! Strofy pierwsza i ostatnia mają bardziej terapeutyczne działanie niż tabliczka czekolady.
Po raz pierwszy w polskiej poezji przedstawiono uczucia najzupełniej osobiste, dotyczące spraw ściśle prywatnych. Zbolały ojciec w swym dziele odsłonił przed czytelnikami całą duszę.
Jeden z trzech najważniejszych, obok III części „Dziadów” Mickiewicza i „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego, dramatów polskiego romantyzmu. Znakomity, polemiczny z Mickiewiczowskim, wizerunek epoki.
Jedno z najoryginalniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. „Balladyna” – utwór o wielkim ładunku emocjonalnym – po dziś dzień fascynuje swoją bogatą tematyką i prowokuje do stawiania niełatwych pytań.
„Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” – napisał jeszcze przed naszą erą Horacy, najwybitniejszy rzymski poeta. I nie mylił się, wysoko ceniąc swoje pieśni.
Kazania Piotra Skargi – jednego z najwybitniejszych twórców polskiego renesansu. Celność argumentów i profetyczny ton tekstów zapewniły im wielkie powodzenie u potomnych.
Burzliwe dzieje miłości Domana i Dziwy, a w ich tle równie niespokojne wydarzenia z najdawniejszej historii Polski. Tak zamierzchłej, że trudno dziś orzec, co jest prawdą, a co pełną tajemnic legendą.
Nie ma to jak dostać w testamencie, oprócz całkiem przyzwoitej posiadłości, także drugą połówkę, którą pokocha się na śmierć i życie. Teraz tylko mały kłopot: nie zaprzepaścić tego szczęścia...