Pisarz, dziennikarz, publicysta. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec wojenny. Po wyzwoleniu pracował w dzienniku „Rzeczpospolita”, Polskim Radiu, „Tygodniku Demokratycznym”.
Pierwsze nowele i opowiadania opublikował przed wojną w czasopiśmie literackim „Kwadryga”. W przedwojennym „Kurierze Porannym” ukazała się jego pierwsza powieść „Daleka przygoda”. Do twórczości literackiej powrócił w połowie lat 60., wydając powieść przygodową dla młodzieży „Tropy wiodą przez prerię”, która rozpoczęła 20-tomowy cykl westernowy.
Powieści Wiesława Wernica opowiadają o życiu na Dzikim Zachodzie pod koniec XIX w. Narratorem większości z nich jest doktor Jan – lekarz, alter ego autora, drugi główny bohater to traper Karol Gordon. Obaj mężczyźni podczas podróży w dzikie rejony Stanów Zjednoczonych, a także Kanady i Meksyku, stykają się z Indianami, traperami, bandytami, stróżami prawa, poszukiwaczami złota. Napotykają liczne niebezpieczeństwa, rozwiązują zagadki sensacyjno-kryminalne. Tłem dla tych pasjonujących przygód są barwne opisy amerykańskiej przyrody.
O popularności Wernica świadczą olbrzymie nakłady jego książek – ponad dwa miliony egzemplarzy w Polsce oraz prawie pół miliona w tłumaczeniach na języki niemiecki, czeski, słowacki i rumuński.
Wiesław Wernic nazywany był „polskim Karolem Mayem”. Nad niemieckim pisarzem górował jednak doskonałą znajomością historii, geografii i kultury Ameryki Północnej końca XIX w. Szukał inspiracji do swych powieści w źródłowych dokumentach ilustrujących realia życia na Dzikim Zachodzie, a także w podróżach po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie m.in. spotykał się z Indianami.
Wiesław Wernic jest uznany za klasyka powieści westernowej.