Przedmiotem podjętych przez Autorkę badań była problematyka dotycząca nadawcy w procesie komunikowania masowego, czyli dziennikarza publicysty, a przede wszystkim jego opinii, wyobrażeń na temat funkcjonowania w roli polityka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podstawę pracy stanowią badania empiryczne przeprowadzone w ramach rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. Kazimiery Wódz.
Zainteresowanie Polaków zwiększeniem uczestnictwa kobiet w polityce zachęca do postawienia pytania o to, jaka ma być ich rola. Czy wyborcy oczekują od nich takiego samego stylu uprawiania polityki, jak ukształtowany przez mężczyzn? Czy płeć polityka rodzi odmienne oczekiwania polskiego społeczeństwa co do sposobu politycznego działania?
Większa widoczność pań aktywnie działających zarówno na scenie ogólnokrajowej, jak i we władzach lokalnych dostarcza materiału do analizy ocen ich rzeczywistego funkcjonowania. Pojawia się zatem pytanie: jak są spostrzegane kobiety, którym udało się wejść w role tak długo w historii przedtem blokowane, i jak dalece różnie w stosunku do mężczyzn są one w tych rolach odbierane.