Krzywe Oko, wychowana w surowej rodzinie zastępczej, wyrasta na outsiderkę i godnie nosi swoje niepochlebne przezwisko. Bogata wyobraźnia pomaga jej w pracy akuszerki i sprowadzaniu dzieci na świat, gdy przez Finlandię przetacza się II wojna światowa. Dziewczyna zakochuje się w bardzo przystojnym esesmanie i fotografie wojennym Johannesie Angelhurście. Aby być blisko niego, Dzikie Oko – jak czule nazywa ją ukochany – zgłasza się na ochotnika do pracy pielęgniarki w obozie jenieckim, w którym stacjonuje Johannes...
„Akuszerka” jest opowieścią o burzliwym romansie, przeszywających duszę rozterkach i surowym pięknie zacisznego fiordu, która dzieje się na tle brutalnej rzeczywistości niemieckiego obozu, ale także niezwykłych zórz polarnych rozpościerających się nad Morzem Arktycznym.
„Akuszerka” została uhonorowana nagrodą im. Runeberga i stała się najchętniej czytaną książką roku w Finlandii. Na jej podstawie powstał film, prawa wydawnicze sprzedano do dwudziestu krajów.
„Mówię z pełnym przekonaniem, że «Akuszerka» jest jedną z najbardziej cenionych i znaczących powieści. Nie boję się przyrównać jej do «Oczyszczenia» Sofi Oksanen. Ta książka jest wielka” – Seppo Puttonen, TV1
„Już od pierwszej strony widać, że «Akuszerka» Katji Kettu jest świetną powieścią. Zawiera wszystkie te elementy, których czytelnik spodziewa się po ekscytującej lekturze” – Kaisa Kurikka, „Turun Sanomat”
„Porywająca historia miłosna dziejąca się nad brzegiem Morza Arktycznego, która opowiada w hipnotyzujący sposób o wybawieniu od poczucia winy i wprawia czytelnika w zachwyt” – Nina Lehtinen, „Aamulehti”
„Sposób przedstawienia tej magicznej historii miłosnej sprawia, że powieść zapiera dech w piersiach, ale jest też mieszanką wybuchową. Narracja pisarki jest dosadna, poetycka, a zarazem obrazoburcza” – „Arbetarbladet”
„Katja Kettu to mocny głos fińskiej literatury. Pisarka łączy tradycyjne wątki nordyckiej sagi z liryzmem. Mieszając piękno, brzydotę i szlachetność, maluje portret kobiety silnej, wielowymiarowej, niezapomnianej” – „La Provence”