Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi. Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy. Znany przede wszystkim jako twórca opowieści o Wiedźminie.
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Jako twórca fantasy debiutował w 1986 r. na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Wiedźmin, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii.
Saga o Wiedźminie Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen; każdy z jej wielokrotnie wznawianych tomów zajmuje rokrocznie najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
W 2009 r. jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany David Gemmell Legend Award. W 2016 r. za osiągnięcia życia otrzymał World Fantasy Award, jedną z trzech najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej. Jego książki są wydawane w niemal wszystkich krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii i Chinach; szczególną zaś popularnością cieszą się w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, na Litwie i na Ukrainie.
Na motywach cyklu wiedźmińskiego powstały komiksy, film fabularny oraz serial telewizyjny, a także polski towar eksportowy nr 1: gry komputerowe Wiedźmin, Wiedźmin 2 oraz Wiedźmin 3.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go medalem Gloria Artis.
Universum Wiedźmina to jednak niejedyny cykl, jaki stworzył Andrzej Sapkowski. Zasłynął także jako autor trylogii husyckiej znakomicie przyjętej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.
Trylogia husycka – kolejność czytania
• Narrenturm (superNOWA 2002)
• Boży bojownicy (superNOWA 2004)
• Lux perpetua (superNOWA, 2006)
Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest autorem eseju o mitach arturiańskich, który wraz z mikropowieścią o Tristanie i Izoldzie wydany został w tomie „Świat króla Artura. Maladie” (1998), oraz leksykonu literatury fantasy „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini” (wydanie II, rozszerzone 2011). Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie „Coś się kończy, coś się zaczyna”, wznowionym w 2011 r. m.in. wraz z niepublikowaną wcześniej nowelą „Spanienkreutz” pod tytułem „Maladie i inne opowiadania”.