Dramatyczna i wciąż bardzo mało znana historia polskiej armii i partyzantki na Kresach Wschodnich w czasach drugiej wojny światowej i początków komunistycznej Polski.
Kontynuacja wątków poruszanych w monografii „Pranie mózgu”. Mark Sołonin, znawca historii ZSRR, kreśli wstrząsający obraz początków Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, obalając narosłe wokół niej mity.
Cóż to za niesamowita polityczno-erotyczna baśń syberyjska (...), w której ból wygnania i lęk przed samotnością łączą się ze światłem miłości – pisał o tej książce Stefan Chwin.
Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej. Grzegorz Motyka zbiera zapomniane, lecz prawdziwe wątki, wydarzenia i epizody walk toczonych przez „żołnierzy wyklętych” z Armią Czerwoną.
Próba ustalenia: kiedy, jak i dlaczego zdecydowano opanować Warszawę polskim wysiłkiem przed wejściem do niej Armii Czerwonej, podjęta na tle zagadnień z życia narodowego w czasie II wojny światowej.
Próba zrekonstruowania wydarzeń i okoliczności poprzedzających wybuch Powstania Warszawskiego – jednego z najbardziej heroicznych zrywów w naszej historii, który wciąż budzi liczne kontrowersje.
Książka, która stawia śmiałą tezę, iż Powstanie Warszawskie – choć było jednym z najbardziej bohaterskich zrywów – w świetle strat i jego konsekwencji okazało się pozbawionym sensu samobójstwem.