Jak wyobrażał sobie piekło, niebo i czyściec autor „Boskiej komedii” na początku XIV w. i jakie wyobrażenie mamy o nich dziś? Czy w ogóle może być mowa o jakichkolwiek zbieżnościach w tej materii?
Arcydzieło sztuki poetyckiej przypisywane niewidomemu śpiewakowi ze starożytnej Grecji. Epicka opowieść o wydarzeniach z ostatniego roku wojny trojańskiej wywołanej porwaniem pięknej Heleny.
Nie ma chyba Polaka, który nie znałby słów „Litwo, ojczyzno moja”. Ale ilu z nas wie, co jest dalej i jeszcze dalej, i jak to się kończy? Kto pamięta, jak smakuje najmilszy poemat o miłości ojczyzny?
Podniosłe i zarazem komiczne, ale także pouczające. Najwybitniejszy poeta polskiego oświecenia wiedział, jak sprawić, by czytelnicy – nie nudząc się – doczytali utwór aż do... morału.
Najlepsza historia szpiegowska, przy której najsłynniejszy szpieg współczesny, agent 007, niech się schowa. Dzieje Konrada Wallenroda to losy tyleż skomplikowane, co tragiczne.
Epos grecki z VIII w. p.n.e. przypisywany Homerowi. Pełna baśniowych przygód historia trwającego 10 lat powrotu bohatera wojny trojańskiej, Odyseusza, na rodzinną wyspę, Itakę.