Jak wyobrażał sobie piekło, niebo i czyściec autor „Boskiej komedii” na początku XIV w. i jakie wyobrażenie mamy o nich dziś? Czy w ogóle może być mowa o jakichkolwiek zbieżnościach w tej materii?
„Janko Muzykant”, „Sachem”, „Orso” – to utwory zaliczane do klasyki literatury polskiej, czy jednak również dziś nie niosą ze sobą przesłania, które jest aktualne dla nas?
Wybór nowel znanej pisarki polskiego pozytywizmu. „Dobra pani”, „Gloria victis” i „A... b... c...” doskonale wpisują się w poetykę minionej epoki, lecz także nabierają dziś dodatkowego znaczenia...
Podniosłe i zarazem komiczne, ale także pouczające. Najwybitniejszy poeta polskiego oświecenia wiedział, jak sprawić, by czytelnicy – nie nudząc się – doczytali utwór aż do... morału.
Najlepsza historia szpiegowska, przy której najsłynniejszy szpieg współczesny, agent 007, niech się schowa. Dzieje Konrada Wallenroda to losy tyleż skomplikowane, co tragiczne.
Wybór nowel pozytywistycznych, omawianych na lekcjach języka polskiego zarówno w gimnazjum, jak i liceum. Zawiera utwory: „Dym”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa” i „Miłosierdzie gminy”.
Wybór nowel Bolesława Prusa, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiego pozytywizmu. Choć niedługie, zawierają ogromny ładunek emocjonalny i od lat inspirują do przemyśleń.
Najsłynniejsi pisarze polskiego pozytywizmu – oprócz dzieł takich jak „Lalka”, „Nad Niemnem” i „Quo vadis” – mają w swoim dorobku setki nowel i opowiadań. Oto najważniejsze z nich.