„Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana” – w balladzie „Lilije” Adama Mickiewicza wiarołomna żona morduje powracającego z wojny męża. W dramacie Juliusza Słowackiego tytułowa bohaterka dokonuje o wiele więcej zbrodni.
Akcja utworu rozgrywa się „za czasów bajecznych, koło jeziora Gopło”. Dawno, dawno temu – jak w bajce czy balladzie – w wiejskiej chacie mieszkała uboga wdowa z dwiema pięknymi córkami. Matce marzyło się, aby jej dziewczęta miały dostatnie życie. Jej skryte pragnienie miało stać się rzeczywistością. I to właśnie – skądinąd szlachetne, wypływające z głębi serca marzenie dało początek wielkiej tragedii...
W dramacie Juliusza Słowackiego, mistrza pióra doby romantyzmu tej miary co Adam Mickiewicz czy Zygmunt Krasiński, splata się ze sobą wiele wątków, m.in. miłości i zdrady, dążenia do władzy i bogactwa, nagrody i kary za popełnione czyny, baśniowej wizji zamierzchłych dziejów Polski, a wreszcie losów górującej nad swym otoczeniem jednostki. Wszystko to sprawia, że utwór ten po dziś dzień wymyka się jednoznacznym interpretacjom i wciąż fascynuje swoją bogatą tematyką.