Książka Bitwa braci przypomina najważniejsze sceny z medialnego dramatu, jakim stało się życie Windsorów. Robert Lacey szuka źródeł zaostrzającego się sporu między royalsami, poczynając od kryzysu w małżeństwie księżnej Diany i księcia Karola, a kończąc na Megxicie. Czy konflikt między księciem Williamem i Harrym zostanie kiedyś rozwiązany?
- Książka Bitwa braci jest swoistym kompendium wiedzy o brytyjskiej rodzinie królewskiej i ostatnich dekadach jej panowania. Robert Lacey, uznany historyk i biograf Windsorów, a także konsultant serialu „The Crown”, opowiadając o narastającym konflikcie książąt Williama i Harry’ego, cofa się w książce do czasów burzliwego małżeństwa księcia Karola z „królową ludzkich serc”, Lady Di.
- Bitwa braci to pierwsza książka Roberta Laceya, której Pałac Buckingham nie chciał autoryzować. Autor nie tylko rozkłada na części pierwsze bolesny i wciąż bardzo świeży temat konfliktu między księciem Williamem i Harrym, lecz także przywołuje wszystkie najgorętsze skandale z udziałem rodziny królewskiej: Camillagate, aferę z Highgrove, skandal podsłuchowy czy Megxit.
Wywiad, którego Harry i Meghan udzielili niedawno Oprah Winfrey, rozpalił strony portali plotkarskich do czerwoności. Przez kilka dni był to jeden z najważniejszych tematów nie tylko w tabloidach, lecz także w poważnych dziennikach. Na całym świecie. Relacje z życia rodziny Windsorów – nieocenzurowane przez Pałac Buckingham – zdarzają się bowiem niezwykle rzadko i są na ogół wynikiem kryzysu w „Firmie”. Nie inaczej było tym razem.
Książka Bitwa braci – opowieść o królewskim mezaliansie
Książka Bitwa braci opowiada m.in. o małżeństwie z rozsądku zawartym przez księcia Karola i Dianę Spencer. Z założenia miało ono wspomóc Koronę, jednak okazało się bombą z opóźnionym zapłonem. Zdradzana przez lata Lady Di nie wytrzymała psychicznie, a o problemach małżeńskich zaczęła opowiadać w mediach – które i tak skrzętnie śledziły każdy jej krok, gest, ubiór czy nawet założoną biżuterię. Choć ochrzciły ją „królową ludzkich serc”, nie przeszkodziło im to bezlitośnie opisywać postępującego rozkładu książęcego związku. Camillagate na pewno nie była na rękę dworowi królowej Elżbiety II. Tragiczny koniec tej historii pokazywały zaś gazety i telewizje na całym świecie.
Robert Lacey przypomina w książce Bitwa braci także inny skandal: W 2005 r. ponownie okazało się, że brytyjskie media zrobią wszystko, by podnieść sprzedaż tytułów. Wybuchła afera podsłuchowa, która zakończyła się zamknięciem gazety „News of the World” i wyrokiem skazującym dla detektywa Glenna Mulcaire’a oraz redaktora gazety Clive’a Goodmana. Śledztwo policji wykazało, że w poszukiwaniu sensacji podsłuchiwano nie tylko księcia Harry’ego (9 razy) i księcia Williama (35 razy), lecz także Kate Middleton (aż 155 razy!).
Jak Robert Lacey pisze w książce Bitwa braci, związek Williama i Kate budził powszechne zainteresowanie, ale i akceptację brytyjskiego społeczeństwa. Pałac Buckingham wespół z mediami wykreowali bowiem Williama na idealnego następcę tronu, a Kate na równie idealną żonę wspierającą jego działania. Choć rodzice Kate nie posiadali szlacheckiego tytułu.
W przypadku małżeństwa Harry’ego – zawsze określanego jako „ten drugi” i „rozrabiaka” – z amerykańską aktorką Meghan Markle stało się inaczej. Rodzina królewska, na czele z Williamem, była ostrożna wobec tego związku. W niedawnym wywiadzie udzielonym Oprah Winfrey pojawiły się także oskarżenia o rasizm…
Czy Meghan i Harry pożegnali się z tytułem książęcym?
Związek i szybkie zaręczyny księcia Harry’ego z amerykańską aktorką Meghan Markle były nie lada gratką dla brytyjskich tabloidów. Choć zainteresowanie życiem royalsów jest na Wyspach czymś normalnym i niejako wspiera trwanie monarchii, artykuły o Meghan zmieniły się w medialną nagonkę. Szybko zaczęto wytykać jej błędy i porównywać z Wallis Simpson, również Amerykanką i rozwódką, dla związku z którą abdykował król Edward VIII. Książę Harry zaś doskonale pamiętał, jak wysoką cenę jego matka zapłaciła za nadmierną uwagę mediów.
Nic dziwnego więc, że Harry i Meghan postanowili zerwać z tradycją i nie prezentować swojego syna Archiego na schodach szpitala św. Marii – tak jak robiła to Diana, a później także Kate. Nie zdradzili również personaliów chrzestnych dziecka, co – jak pisze w książce Bitwa braci Robert Lacey – dotychczas wydawało się nie do pomyślenia.
Wiosną 2020 r. Megxit stał się faktem. Harry i Meghan postanowili zrezygnować z reprezentowania brytyjskiej rodziny królewskiej, by prowadzić życie z dala od mediów. Zachowali tytuły księcia i księżnej Sussex, jednak nie mogą używać tytułów Jego i Jej Królewskiej Wysokości. W poszukiwaniu prywatności przeprowadzili się do Kalifornii. Jak się ma do tego jednak słynny już wywiad, którego udzielili Oprah Winfrey?
Windsorowie – dobry materiał na książkę
W książce Bitwa braci Robert Lacey pokazuje dobitnie, jak to jest być dziećmi od urodzenia (dosłownie) wychowywanymi w blasku fleszy. Kiedy jeden z braci jest kreowany na „tego doskonałego”, drugi niemal musi zostać czarną owcą. Gdy William poświęca się dla dobra brytyjskiej monarchii i rozumie swoją pozycję i powinności, wydaje się, że Harry od początku podąża własną ścieżką. Tylko czy tak było w rzeczywistości?
Czy w relacji Williama i Harry’ego więcej było wzajemnego wsparcia, czy rywalizacji? Kiedy bracia zaczęli się od siebie oddalać? W książce Bitwa braci Roberta Lacey udowadnia, że, wbrew pozorom, był to długotrwały proces.
Ile prawdy jest w medialnych doniesieniach o cichej wojnie między żonami księcia Williama i księcia Harry’ego? Czy Meghan kontroluje Harry’ego tak jak wcześniej robił to starszy z braci? I w końcu: Czy wojna braci może zagrozić popularności brytyjskiej monarchii?
Robert Lacey napisał wiele książek o Windsorach, a także innych władcach Wielkiej Brytanii. Ma na koncie również dwutomowy przewodnik po serialu „The Crown”, w którym tłumaczy rozbieżności między produkcją Netfliksa a rzeczywistością. Ma więc wiele danych, by odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.
Skandale z życia brytyjskiej rodziny królewskiej od dawna rozpalają wyobraźnię czytelników, więc na rynku nie brakuje książek o Windsorach. Choćby w ciągu ostatniego miesiąca ukazały się dwie: Bitwa braci Roberta Laceya i Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Marka Rybarczyka, który jest polskim specjalistą od świata royalsów.
Zainteresowanym tematem polecamy także: wspomniane dwa tomy The Crown, Skandale angielskich dworów Marka Rybarczyka, Windsorów Iwony Kinzler, Mój mąż i ja Ingrid Seward czy książkę Harry Katie Nicholl.