Książka Jak mniej myśleć to jeden z tych poradników psychologicznych, które pomagają zrozumieć, jak działa nasz mózg, rozpoznać własne emocje, przewidzieć reakcje. Mogą poprawić jakość naszego życia.

 

  • Książka Jak mniej myśleć Christel Petitcollin znalazła się w pierwszej dziesiątce kategorii non-fiction w rankingu BookScan Polska Nielsena.
  • Wśród bestsellerowych poradników znalazła się też druga książka Christel Petitcollin Jak lepiej myśleć
  • Wygląda na to, że w czasie pandemii chętnie kupujemy poradniki wspomagające nas w radzeniu sobie z codziennymi lękami

Książka Jak mniej myśleć to doskonały poradnik na trudne czasy, w jakich przyszło nam żyć. Nawet osoby mniej wrażliwe od wielu miesięcy mają obniżony nastrój w odpowiedzi na ciągłe doniesienia medialne o pandemii i odczuwają niepewność związaną z jej konsekwencjami oraz dalszym przebiegiem. Dystans i izolacja społeczna, ograniczenie wolności, niespójne komunikaty i wytyczne, które wciąż otrzymujemy, coraz częściej powodują w nas różne lęki. A wiadomo, że w sytuacjach kryzysowych albo uciekamy (np. udajemy, że nic się nie dzieje), albo walczymy, szukając sensownego rozwiązania. Dlatego teraz chętniej niż kiedykolwiek kupujemy poradniki.

Gdy nam się trudniej żyje, potrzebujemy, by ktoś bardziej zaradny poprowadził nas za rękę.

Po bestsellerowych poradnikach na temat zdrowia, właściwego odżywiania, diet odchudzających rekordy popularności biją książki na temat naszego dobrostanu psychicznego. To mocny trend, który mnie zachwyca: wreszcie zrozumieliśmy, że mamy nie tylko ciało, o które należy dbać. Chcemy lepiej zrozumieć siebie i poprawić jakość swojego życia, bo dotarło do nas, że stan naszej psychiki wpływa na każdy jego obszar. A do niedawna emocje nie cieszyły się szacunkiem, ceniono raczej logikę i chłodne decyzje. Tak było, dopóki nie zaczęto przywiązywać wagi do inteligencji emocjonalnej, istotnej kompetencji w życiu społecznym i zawodowym.

Co znajdziesz w poradniku Jak mniej myśleć

Książka Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych uplasowała się w czołówce list bestsellerów. Jest pięknie wydana, do sięgnięcia po nią zachęca uroczy leniwiec na okładce. Składa się z trzech części, a każda z nich – z kilku rozdziałów. Znajdziemy w niej ciekawe informacje z dziedziny neurologii, psychologii, a nawet dietetyki. Dobrym pomysłem są przykłady z życia innych osób, ponieważ często okazują się najlepszą wskazówką na drodze rozpoznawania własnych problemów. Autorka bestsellera Jak mniej myśleć Christel Petitcollin jest doradcą i trenerem w zakresie komunikacji i rozwoju osobistego. W pracy z ludźmi posługuje się m.in. technikami NLP (tzw. programowanie neurolingwistyczne) i hipnozą. To obecnie jedna z najpopularniejszych autorek poradników psychologicznych i książek popularnonaukowych z dziedziny psychologii.

 

Czy książka Jak mniej myśleć jest dla ciebie?

Tak, jeśli wszystko nieustannie analizujesz, nawet w nocy po stokroć roztrząsasz, czy odpowiednio się zachowałeś lub odezwałeś. Nawet błahe incydenty potrafią wytrącić cię z równowagi. Gdy wciąż słyszysz: to głupota płakać i brać sobie wszystko do serca. Jesteś wyczulony na ton, wypowiadane słowa, wyraz twarzy, gestykulację innych osób. Gdy zdarzyło ci się wybiec z płaczem po rozmowie z szefem. Kiedy twoje reakcje generalnie spotykają się z niezrozumieniem. „No dobra, to tylko zachód słońca. Niejeden taki widziałeś!”, „Ćwir, ćwir, ptaszki ćwierkają! Ile ty masz lat?”. Jeśli nie jest dla ciebie problemem zajmować się czterema lub pięcioma rzeczami naraz. I wiesz dokładnie, czym jest sprawiedliwość, szczerość, lojalność, uczciwość i chciałbyś, by inni wyznawali takie same wartości. Autorka książki Jak mniej myśleć nazywa osoby nadwrażliwe nadwydajnymi mentalnie.

 

Doskonali w swej niedoskonałości

Nadwydajni mentalnie cieszą się dużym potencjałem emocjonalnym, który jednak nieco im w życiu przeszkadza. Są wrażliwi na nadmiar bodźców, dlatego czasem wystarczy drobiazg, by puściły im nerwy. Od dzieciństwa narażają się na odrzucenie, a trudno jest żyć bez innych ludzi. Poza tym w naszym społeczeństwie ludzie wrażliwi, emocjonalni i uczuciowi są uważani za słabych, naiwnych.
Ale czy nie można by tak prościej: po prostu ukrywać emocje, spostrzeżenia, by się uchronić przed odrzuceniem? „Nadwydajni” marzą o tym, by te emocje wyłączyć. Książka Jak mniej myśleć przekonuje, że tak samo męczące jest pomijanie bodźców nieistotnych, jak doznawanie ich. Nie wszyscy potrafią pominąć to, co zauważają i wyłączyć swój system zmysłowy. Autorka tego bestsellerowego poradnika wyjaśnia, że rozumowaniem osób nadwydajnych mentalnie kieruje prawa półkula mózgu, która jest głównie odpowiedzialna za emocje i sferę uczuciową. Z książki Jak mniej myśleć dowiadujemy się także, czym różni się hiperestezja od hipestezji i czy warto ufać testom IQ. W poradniku Jak lepiej myśleć analizujemy różne strategie przystosowawcze, uczymy się tworzyć mapę myśli i budować pewność siebie.
W mojej opinii proporcje w poradniku są nieco zachwiane, więcej w nim znajdziemy opisów cech i zachowań „nadwydajnych” niż konkretnych rozwiązań. Ale spodobało mi się, że autorka tego bestsellerowego poradnika zachęca nie tylko do pracy nad sobą, ale również do samoakceptacji, bez której ten wysiłek nie ma sensu. Nieważne, dlaczego taki jesteś (…) Masz wspaniały mózg, kipiący pomysłami, żywy jak srebro, rozpierany radością i tryskający miłością. Może i pochodzisz z innej planety, ale dlaczego jej nie zbadać? Przecież w miarę jak poznajemy samych siebie, coraz lepiej siebie rozumiemy, łatwiej przewidujemy swoje reakcje. Poza tym według autorki nadwydajni mentalnie łatwo padają ofiarą manipulatorów, po pewnym czasie stają się zgorzkniali, nieufni, zamykają się w sobie.

 

Bestsellerowe poradniki dla każdego

Oprócz książki Jak mniej myśleć warto poznać inne poradniki Christel Petitcollin. Książka Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych to zbiór przydatnych wskazówek dla osób nadwydajnych mentalnie, poszukujących spokoju na płaszczyźnie zawodowej i w relacjach z najbliższymi.

Z kolei poradnik Jak nie dać sobą manipulować uczy nas chronić się przed ludźmi toksycznymi, żyjącymi w naszym otoczeniu. Dążą oni po trupach do wyznaczonych celów. Czasami ich działania są na tyle subtelne, że na pierwszy rzut oka nie budzą one żadnych wątpliwości co do ich dobrych intencji. W książce znajdziemy listę cech osobowości, które narażają na manipulację, poznamy prawdziwe historie ofiar manipulatorów oraz metody, które pomogą nam ich zdemaskować.

Christel Petitcollin wspiera swoim doświadczeniem także rodziców, których dzieci są określane przez nauczycieli jako „problematyczne” i „przewrażliwione”. Poradnik Pomóż dziecku mniej myśleć dostarcza nam narzędzi do pomocy dziecku, które z trudem zawiera nowe znajomości, doświadcza w szkole przykrości ze strony kolegów, reaguje zbyt emocjonalnie na zwyczajne sytuacje.

Poradnik czy terapia?

Autorka książki Jak lepiej myśleć uważa, że jeśli „nadwydajny” skorzysta z pomocy psychologa, może dostać łatkę osoby dysfunkcyjnej. A po lekturze tego bestsellerowego poradnika tak się nie stanie. Ta książka ma na celu nie przykleić ci jakąś etykietkę, lecz pomóc zrozumieć i zaakceptować siebie takim, jakim jesteś.

To jedyny dysonans, jaki dostrzegam, ale ostatecznie mogę na niego przymknąć oko. Bo wiadomo, że nie każdy ma łatwy dostęp do specjalisty, jeśli coś mu przeszkadza we własnym funkcjonowaniu wśród innych, nie każdy ma też odwagę poszukać pomocy. Tymczasem w postaci tych bestsellerowych poradników dostajemy łatwo dostępne narzędzia ułatwiające zrozumienie własnych emocji. Dlatego warto po nie sięgnąć, by poznać działanie własnego umysłu i ułatwić sobie życie.

Aleksandra Jaworska