Książki na wakacje czas wybrać. Po jakie gatunki sięgacie najczęściej: kryminały, powieści obyczajowe, romanse, a może reportaże czy biografie? Szukacie w nich humoru, krwawej intrygi czy wiadomości o świecie? Ma być wzruszająco czy pouczająco? Zobaczcie, co my sami przeczytaliśmy niedawno i które e-booki wydają nam się warte załadowania na czytnik albo telefon.

 

Czy dla Was – tak jak dla nas – wakacje oznaczają odpoczynek z książką? Koniecznie musi to być e-book, przy którym można odpocząć. I zapomnieć o całym świecie, a przynajmniej oderwać się na chwilę od codziennych problemów.

Nasz zespół poleca 12 książek na wakacje, które są takie jak my, czyli bardzo różne 😉 To zaś gwarantuje, że każdy z Was znajdzie wśród nich coś dla siebie.

 

12 książek idealnych na wakacje 2021 wg zespołu Publio

Kasia:

Mamy morderstwo w Mikołajkach, Marta Matyszczak

Nawet podczas siedzenia w górach można przeżyć wakacje z książką na Mazurach 🙂 Będziecie doskonale się bawić, rozwiązując zagadki kryminalne. Jest lekko i przyjemnie! Idealna lektura na wakacje dla wielbicieli kotów i porządnej dawki humoru. Jest to pierwszy tom serii „Kryminału z Pazurem”, która mam nadzieję, stanie się bestsellerem, czego życzymy autorce 😉

Cud. Miód. Malina, Aneta Jadowska

Poznajcie ród Koźlaczków – sarkastycznych wiedźm. Zabawa gwarantowana! Opowieści poznajemy od strony Maliny, a jej obecność to synonim katastrofy. Przygody rodziny Koźlaczków są śmieszne, ciepłe i wywołują uśmiech na twarzy. Tworzą cudowną mieszankę na idealną książkę na wakacje. Lektura jest błyskotliwa i przyjemna. Oczaruje Was ten bestseller!

Małgosia:

Polacy last minute, Justyna Dżbik-Kluge

Nowość i od razu na liście bestsellerów – i w sumie nic dziwnego, bo to idealna wakacyjna książka. Każdy chyba zna te opowieści i żarciki na temat zagranicznych wojaży naszych rodaków – o wakacjach z reklamówką, w sandałach i skarpetach, o polskich strefach w zagranicznych kurortach, kłótniach i nierealnych wymaganiach. W tej książce jest ich mnóstwo – ale bez obaw, to nie jest prześmiewcza książka o wakacyjnych januszach. To książka, w której pracownicy branży turystycznej (piloci, rezydenci, przewodnicy) zdradzają, jak wygląda ich praca od kuchni. I to są naprawdę ciekawe opowieści!

Bruksela, Grażyna Plebanek

Zeszłoroczne wakacje były, jakie były – zamiast dalekich wyjazdów czasem musiała wystarczyć książka podróżnicza. I ta seria uratowała pandemiczne lato – okazało się, że to idealna książka na lato. Tradycyjnego przewodnika nie zastąpi (bo też nie ma takich ambicji), ale jest jego idealnym uzupełnieniem, pokazuje bowiem miasto z indywidualnej perspektywy – jego zakamarki, ukochane miejsca – te mniej oczywiste i często spoza głównych turystycznych szlaków. Czasem (sprawdzone!) może nawet dać namiastkę podróży do wymarzonego miasta i pewność, że koniecznie chce się je zobaczyć! A niedługo kolejna nowość z tej serii – Majorka. Książkowe wakacje na Majorce? Czemu nie 🙂

Piotr B.:

Biała ciemność, David Grann

Letni, duszący upał. Nieznośne gorąco rozgrzanych słońcem miejskich murów. Naprawdę dziwnie jest w takim momencie czytać o przerażającym biegunie zimna, o bezkresnej lodowej pustyni Antarktydy, której to kolejni śmiałkowie stawiają czoła. Od rozbitków, walczących o przetrwanie na tym najbardziej nieprzyjaznym kontynencie, po profesjonalistów, przekonanych o swoich umiejętnościach i determinacji.

Co przyciąga kolejne pokolenia podróżników i badaczy na ten koniec świata? Odwieczny zew przygody, chęć sprawdzenia się czy zapisania swojego nazwiska na kartach historii. Poznanie tajemnic, które skrywa ten wciąż słabo zbadany kontynent. Tego wszystkiego w Białej ciemności nie zabraknie.

Przebudzenie Lewiatana, James S.A. Corey

Pierwszy tom 12-tomowego cyklu „Ekspansja” Jamesa S.A. Coreya. Świeża, bardzo dobrze zbudowana i przedstawiająca boleśnie prawdopodobną wizję świata przyszłości space opera. Ludzkość skolonizowała kolejne planety i pas asteroid. Uzyskała technologie pozwalające na podróż do gwiazd. Jednak dalej pozostała… ludzkością. Borykającą się z tymi samymi problemami – politycznymi, społecznymi, gospodarczymi. Tak naprawdę zmieniła się tylko ich skala. Dlatego też wojna wewnątrz Układu Słonecznego wydaje się tylko kwestią czasu. Układy sił są znane, a linie frontu dawno zostały wyznaczone. Gdy jednak na horyzoncie pojawia się nowe, nieznane zagrożenie, wielkie machiny polityczno-militarne okazują się żałośnie niewydolne i zbyt pochłonięte wewnętrznymi rozgrywkami.

Aga:

BEATA. Gorąca krew, Beata Kozidrak

To jeden z tych przypadków, kiedy opłaca się wybrać książkę w wersji audiobooka. I piszę, to jako osoba, która nie jest wielką fanką tej formy lektury. Głos Beaty Kozidrak, która sama opowiada o swoim życiu i karierze, wzlotach i upadkach, blaskach i cieniach sławy, to naprawdę duży bonus. Trochę tak, jakbyśmy umówili się na kawę z królową polskiej sceny i mogli posłuchać o jej sekretach. Takich, o których nie przeczytamy na plotkach i pudelkach. Zresztą sami posłuchajcie fragmentu >>

Chociaż na koncertach widać, że w Beacie Kozidrak niewątpliwie płynie gorąca krew, to po godzinach jest ona przecież zwyczajną kobietą. Mierzącą się z takimi samymi dylematami jak każda z nas. Znalazła jednak własną drogę, zawalczyła o siebie. I napisała autobiografię, która jest nie tylko celebrycką opowieścią o sławie, ale całkiem inspirującą książką.

Klątwa fontanny, M.L. Longworth

„Verlaque i Bonnet na Tropie” to moja ulubiona seria kryminałów na wakacje. Niektórzy mogą zarzucić książkom Longworth, że więcej w nich dobrego wina, śródziemnomorskich przysmaków, opisów zabytków Aix-en-Provence i ogólnie pojętego carpe diem niż kryminalnej intrygi… i będą mieli rację. Jednak według mnie to topka książek dla tych, którzy po prostu lubią cieszyć się życiem. A kiedy się nim cieszyć, jak nie w wakacje?

W szóstym już tomie słonecznej serii z Prowansji Marine i Verlaque rozwiązują zagadkę fontanny stojącej na historycznym dziedzińcu. Między mieszkańcami okalających go rezydencji a pobliskim restauratorem rozgorzała walka o zabytkowy teren. Podczas bitwy pojawia się nawet trup, w fontannie przestaje płynąć woda, główni bohaterowie starają się zaś stonować nastroje sąsiadów. Zwłaszcza że powszechnie wiadomo, że w takich bitwach nie bierze się jeńców…

Piotr W.:

Opóźnienie może ulec zmianie, Marcin Antosz

Podane w przystępnej formie kulisy pracy maszynisty i… idealna lektura na podróż pociągiem. Cenne jest, kiedy Marcin Antosz, poza zajmującą opowieścią o swoim wymarzonym zawodzie, punktuje także wszystkie grzechy polskiego zarządzania koleją i śmiałe wizje jej rozwoju w ciągu najbliższej dekady. Pociągi najgorsze lata mają już zdecydowanie za sobą, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Ta książka to też świetne uzupełnienie ostatnich głośnych reportaży o transporcie publicznym i wykluczeniu transportowym – Ostrego cięcia Karola Trammera i Nie zdążę Olgi Gitkiewicz.

 

Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska

Piosenkarka Katarzyna Nosowska wytacza kaliber dużo cięższy niż w debiutanckim bestsellerze A ja żem jej powiedziała… Zwroty „rozliczenie się z przeszłością” czy nawet „przejmujący głos pokolenia X” mogłyby się okazać banalnymi frazesami, gdyby nie to, że Nosowska ma rzeczywiście wiele do powiedzenia. Z zebranych historii i anegdot stworzyła uniwersalną książkę, w której boleśnie odnajdą się nie tylko współcześni 40- i 50-latkowie. Szczęśliwie, Nosowska w swoim stylu zadbała o to, by książka nie była wyłącznie księgą traum i pretensji do świata.

Na próbę łapcie fragment audiobooka Powrót z Bambuko czytanego przez samą Katarzynę Nowoską >>

Nela:

Klara i słońce, Kazuo Ishiguro

Historia niecodzienna, delikatna w swojej formule, lecz wyrazista i z zapadającym głęboko w pamięć przekazem. Noblista Kazuo Ishiguro zabiera nas w niedaleką przyszłość, w której każde dziecko z „dobrego domu” dostaje od rodziców swojego sztucznego przyjaciela lub przyjaciółkę. My śledzimy losy Klary – wyjątkowej sztucznej inteligencji, która odbiega od innych modeli. Jej empatia, sposób postrzegania świata i oddanie dla swojej właścicielki nieraz wywoła w Was uczucie bliskie łez, jednak to tajemnica ukryta za powodem jej zakupu zafunduje Wam największy szok emocjonalny tego lata. Czy da się oszukać śmierć? Czy miłość rodzicielska może przekroczyć granice moralności? Do czego jeszcze posunie się człowiek, rozwijając technologię? Polecam Wam to niedługie SF na upalne dni, kiedy macie ochotę oderwać się od rzeczywistości.

Rozmowy z przyjaciółmi, Sally Rooney

Po bestsellerowej powieści Normalni ludzie przyszedł czas na kolejną historię spod ręki Sally Rooney. Znowu spotykamy się z dwudziestoparoletnimi bohaterami, tym razem bohaterkami w kluczowym momencie ich życia. Frances i Bobby mają wspólną przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – są przyjaciółkami i nimi nie są. Łączy je coś więcej niż czysta przyjaźń – może to prawdziwa miłość, a może jedynie stan przejściowy? Obie w obliczu nowo poznanej pary zaczynają przewartościowywać swoje dotychczasowe życie i zmieniać się. Wchodzą w nowe środowisko opływające w luksusy i możliwości, o jakich im się nawet nie śniło. Czy właśnie tego chciały od życia? Czy żeby docenić, to co miały, niezbędni będą obcy ludzie? Powieść Rozmowy z przyjaciółmi pokazuje, jak niezwykły wpływ mają na nas osoby trzecie i jak wielką rolę odgrywają w procesie kształtowania się naszej osobowości oraz obierania przez nas konkretnej drogi życiowej. W wolnym czasie możecie się zastanowić, czy to przeznaczenie Wami kieruje, czy tylko Wasze decyzje?

Tagi: , , , , , , ,