Zawirowania wokół wyborów w Stanach Zjednoczonych znowu ściągnęły oczy całego świata na ten kraj. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o amerykańskiej polityce i sytuacji gospodarczej światowego giganta, polecamy kilka książek o USA. W przystępny sposób opowiadają o amerykańskiej ordynacji wyborczej, podziałach politycznych i społecznych, a także o kandydatach na urząd prezydenta.

 

Książek o USA są setki, a pewnie i tysiące. Co jednak wybrać, gdy chcemy dostać wiedzę w pigułce? To zależy, jaki wycinek tejże wiedzy Was interesuje. Mnóstwo można wyciągnąć z literatury – choćby z klasyków takich jak zmarły niedawno Cormac MacCarthy, Philip Roth czy John Steinbeck, bestsellera Barbary Kingslover, Demon Copperhead, a nawet z powieści grozy Stephena Kinga

Co jednak, gdy szukacie literatury faktu? W tym przypadku na pewno możemy polecić świetną „Serię Amerykańską” publikowaną przez wydawnictwo Czarne. Książki wydawane w tym cyklu podejmują najróżniejsze tematy – od historii Stanów Zjednoczonych (Imperium księżyca w pełni, Krew i burza, Wrzask rebeliantów, Ogar piekielny ściga mnie, Wyniosłe wieże), przez kulturę (Poniedziałkowe dzieci, Cash, Śladami Steinbecka, Grunge, Respect), skandale (Złap i ukręć łeb, Imperium bólu, Nienawiść Sp. z o.o.), reportaże z pogranicza true crime (Slenderman, Ludzkie potwory, Missoula, Szatan w naszym domu), po non-fiction o przemianach gospodarczych i obyczajowych (Detroit, Wolność i spluwa, Praca i inne grzechy, Nomadland, Biedni w bogatym kraju). Jako że w „Serii Amerykańskiej” ukazało się kilkadziesiąt książek – nie sposób wymienić je wszystkie. Ale zainteresowanym USA, polecamy… samodzielne przejrzenie cyklu. 😉 Na pewno znajdziecie coś interesującego.

Okładka książki Wyniosłe wieże

Zobacz ebook Wyniosłe wieże >>

Reportaż społeczny z Serii Amerykańskiej

Zobacz ebook Biedni w bogatym kraju >>

O dostępie do broni w USA

Zobacz ebook Wolność i spluwa >>

 

Książki o USA – jak (nie) działa amerykańska demokracja?

Jeśli jesteście laikami w kwestii systemu wyborczego Stanów Zjednoczonych, ale chcielibyście to Ebook Rozkład opowiada o amerykańskiej politycezmienić… to gorąco polecam ebook Rozkład. O niedemokracji w Ameryce Piotra Tarczyńskiego (ZNAK Literanova). Autor, amerykanista, współautor „Podcastu amerykańskiego” i znakomity tłumacz, krok po kroku wyjaśnia wszystkie zawiłości, które np. umożliwiły Donaldowi Trumpowi pokonanie Hillary Clinton w wyborach z 2016 roku. Chociaż to jego kontrkandydatka uzyskała w skali kraju więcej głosów. Piotr Tarczyński wychodzi przy tym od pomysłów ojców założycieli amerykańskiej demokracji, które miały jej bronić, ale używane w złej wierze wypaczają system coraz bardziej. Czy jest granica, której nie można przekroczyć w walce o władzę? Postępująca radykalizacja, zwłaszcza Partii Republikańskiej, wskazuje, że raczej nie…

Jedną z ciekawostek, które znajdziecie w tej książce, jest choćby fakt „zamiany miejsc” między Demokratami a Republikanami. Partia Joego Bidena i Baracka Obamy nie zawsze była tą, którą dziś kojarzycie choćby z walką z segregacją rasową i pomocą socjalną biedniejszym Amerykanom…

Słowem, Rozkład… Piotra Tarczyńskiego to bardzo ciekawy, choć mało optymistyczny co doEbook z logo ZNAK Horyzont przyszłości tytuł. Książka jest dostępna także w wersji audiobooka, choć ze względu na dużą liczbę informacji w niej zawartych (i ciekawą bibliografię) tym razem bardziej polecam ebook 😉

Niedawno ukazał się ebook drugiego współautora „Podcastu Amerykańskiego”, czyli Stany Podzielone Ameryki Łukasza Pawłowskiego (ZNAK Horyzont). W tej książce (tym razem polecam także wersję audio 😉 ) usłyszycie więcej o pogłębiających się podziałach społecznych wśród Amerykanów. Jeśli uważacie, że nie warto zajmować się na co dzień polityką, to ta książka wyprowadzi Was z błędu. Obrazowo pokazuje bowiem, że niekoniecznie to społeczeństwo kreuje politykę – coraz częściej jest odwrotnie. Zwłaszcza w USA. Choć my w Europie Środkowej też coś o tym wiemy…

W ebooku Stany Podzielone Ameryki znajdziecie mnóstwo przykładów tego, jak politycy kształtują nastroje społeczne, przekierowując np. niezadowolenie najbiedniejszych warstw Amerykanów czy kurczącej się klasy średniej na kwestie obyczajowe i kulturowe. W końcu to łatwiejsze niż naprawa gospodarki…

 

Biografie amerykańskich polityków

Po rezygnacji Joego Bidena ze startu w wyborach prezydenckich w USA opinię publiczną – Biografia Kamali Harriscałego świata – rozpala pytanie, czy jego miejsce zajmie wiceprezydentka Kamala Harris. Gdyby udało jej się wygrać z Donaldem Trumpem, choć wyniki sondaży nie są dla niej łaskawe (ale nie były również dla obecnego prezydenta), byłaby pierwszą kobietą sprawującą ten urząd. W dodatku o hindusko-jamajskich korzeniach. Jak udało jej się zajść tak daleko? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Dan Morain w książce zatytułowanej po prostu Kamala Harris. Pierwsza biografia (tłum. Filip Godyń, Dominika Chylińska, Aleksandra Gietka-Ostrowska, Mieczysław Godyń, ZNAK). Przy czym skupia się na wcześniejszej karierze prokuratorskiej Harris. Nie dowiecie się z tego ebooka niczego o etapie wiceprezydentury – książka została bowiem wydana, zanim polityczka objęła ten urząd.

W Publio znajdziecie również autobiografię Kamali Harris, Prawda, która nas niesie (też dotyczy lat wcześniejszych, ale dobrze pokazuje idee ważne dla jej bohaterki).

Skoro Kamala, to i Joe Biden 😉 O obecnym prezydencie Stanów Zjednoczonych możecieAutobiografia Joego Bidena przeczytać w jego autobiografii Spełniając obietnice (tłum. Marcin Sieduszewski, Agnieszka Sobolewska, ZNAK). W książce znajdziecie wiele faktów zarówno z życia prywatnego Bidena (a los go nie oszczędzał, co wiemy choćby z prasy), jak i z jego kariery politycznej. Baaardzo długiej, bo trwającej już ponad 50 lat. To jednak autobiografia, więc nie spodziewajcie się w niej niewygodnych kwestii 😉

Prześwietlony został za to kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, Donald Trump. Nic zresztą dziwnego, bo bezsprzecznie żaden z dotychczasowych prezydentów USA nie budził takich kontrowersji jak on. Zarówno w trakcie sprawowania urzędu, jak i później. Najlepszą pozycją w tym temacie jest dwutomowa biografia pióra Michaela Wolffa, złożona z ebooków Ogień i furia. Biały Dom Trumpa oraz Trump pod ostrzałem (tłum. Magdalena Moltzan-Małkowska, Magda Witkowska, Bartosz Sałbut, Prószyński i S-ka); dostępne są także audiobooki. Autor skupia się w nich na poprzedniej kampanii wyborczej Donalda Trumpa (kontrowersyjnej m.in. ze względu na możliwe wpływy Kremla) i pierwszych miesiącach jego prezydentury.

 

Pierwszy tom biografii Donalda Trumpa

Zobacz ebook Ogień i furia >>

Drugi tom biografii Donalda Trumpa

Zobacz ebook Trump pod ostrzałem >>

 

Zainteresowanym tematem prawicy w USA polecam także nowość Uwierz w Plan Willa Sommera (tłum. Hanna Jankowska, wydawnictwo Czarne, z rekomendowanej wyżej „Serii Amerykańskiej”). Ta książka o USA skupia się na ruchu QAnon, o którym mówił cały świat, gdy zwolennicy Donalda Trumpa szturmowali Kapitol…

 

Reportaż o ruchu QAnon

Zobacz ebook Uwierz w Plan >>

 

Historia Stanów Zjednoczonych

Monumentalną pozycją o historii USA jest ebook My, naród Jill Lepore (tłum. Jan Szkudliński, Wydawnictwo Poznańskie). Książka dla osób, które nie boją się zostać zarzucone: datami, nazwiskami i oczywiście mnóstwem faktów. Autorka, nagradzana amerykańska historyczka, skupia się w tym tytule wokół głównych idei, na których został zbudowany amerykański mit: politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu. Konfrontuje je z rzeczywistością kraju, w którym na porządku dziennym przez wieki były niewolnictwo i przemoc wobec rdzennych mieszkańców. Jak to wpłynęło na dzisiejszą demokrację USA?

Historia USA - My, naród

Zobacz ebook My, naród >>

Historia ludowa USA - ebook

Zobacz ebook Ludowa historia Stanów Zjednoczonych >>

Sięgnijcie też po Ludową historię Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś Howarda Zinna (tłum. Andrzej Wojtasik, Wydawnictwo Krytyki Politycznej). To książka z nurtu, który i w Polsce zyskał w ostatnich latach popularność – autor opowiada historię USA z perspektywy dotychczas pomijanych warstw społecznych. W przypadku Stanów Zjednoczonych to będą oczywiście: rdzenni mieszkańcy Ameryki, Afroamerykanie, ubodzy oraz… kobiety. Wszyscy już chyba wiemy, że przeszłość z perspektywy zwycięzców i warstw uprzywilejowanych zawsze prezentowała się bardziej kolorowo i wzniośle. Tu jest bliżej prawdy.

Do historii przeszedł także Martin Luther King, a niedawno ukazała się jego biografia pióra Jonathana Eiga (King. Biografia, tłum. Tomasz S. Markiewka, ZNAK Horyzont). Książka nominowana do National Book Award jest bardzo dobrze udokumentowaną opowieścią o tej bardzo złożonej postaci walczącej o prawa człowieka.

O łamaniu tychże praw, tyle że w stosunku do rdzennych Amerykanów, przeczytacie z kolei w ebooku Czas krwawego księżyca Davida Granna. Reportaż rozsławiony przez ekranizację Martina Scorsese naprawdę czyta się niczym niezły thriller, bo i sprawa przywołana przez dziennikarza na pewno nie należy do chwalebnej części amerykańskiej historii. Jest za to dowodem na to, jak przez lata działała demokracja w USA i polityka względem mniejszości.

 

Zobacz więcej ebooków i audiobooków o USA >>

 

Aga z Publio