Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej NIKE 2023 za książkę Ten się śmieje, kto ma zęby. Inga Iwasiów w uzasadnieniu werdyktu mówiła, że jury wyróżniło autorkę za „istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności”.

 

Nagroda Literacka NIKE została przyznana po raz dwudziesty siódmy. Główną nagrodę jury przyznało Zycie Rudzkiej za powieść Ten się śmieje, kto ma zęby (W.A.B., 2022). Autorka otrzymała statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych.

Przewodnicząca jury Inga Iwasiów tak mówiła o zwycięskiej książce w laudacji:

 

„Ten się śmieje, kto ma zęby” przetwarza schemat bajki i brzmi nie tylko stomatologiczną przypowieścią – od tytułu, przez kolejne wyjścia z domu, odwiedziny u znajomych, w zakładzie pogrzebowym i w przeszłości. Przez powiedzonka, dosadne frazy, wyprzedaże i scenki Wera odtwarza życie, zmysłowe i wielowątkowe. Jedna żałoba pozwala odbyć inną, po kochance. Zyta Rudzka opisuje bowiem świat miłości, w którym erotyczna swoboda trafia się często, a zakazy dotyczą opłakiwania.

 

Powieść Zyty Rudzkiej Ten się śmieje, kto ma zęby jest monologiem fryzjerki Wery, która straciła wszystko – aby pochować męża dżokeja musi wyprzedać cały swój majątek. Nie znaczy to jednak, że jest kobietą słabą. Do końca bowiem żyje na własnych warunkach.

Jak zwykle u Zyty Rudzkiej, książka zachwyca tyleż konstrukcją głównej postaci, ileż oryginalnym, zupełnie osobnym językiem.

 

Ebook Ten się śmieje, kto ma zęby - Nagroda Nike 2023

Zobacz ebook Ten się śmieje, kto ma zęby w Publio >>

 

Ten się śmieje, kto ma zęby było już drugim tytułem pisarki nominowanym do Nagrody NIKE. W 2019 r. do finału dotarła jej powieść Krótka wymiana ognia.

 

Zyta Rudzka jest pisarką, scenarzystką i dramatopisarką. W dorobku ma choćby takie powieści jak wspomniana Krótka wymiana ognia, Tkanki miękkie, Ślicznotka doktora Josefa czy Mykwa. Jest laureatką takich wyróżnień jak: Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Literacka „Gdynia”, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna oraz Poznańska Nagroda Literacka – Nagroda im. Adama Mickiewicza.

 

Nagroda NIKE Czytelników

Laureatem Nagrody NIKE Czytelników został zaś Grzegorz Piątek za reportaż historyczny Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 (W.A.B., 2022). Książka przypomina robotniczą przeszłość miasta, które wyrosło na sztandarową inwestycję II Rzeczypospolitej. Życie w nim nie było jednak tak proste i opływające w luksusy, jak wynikałoby z popularnych historycznych przekazów. Piątek postanowił więc krok po kroku rozmontować mity narosłe wokół tego miejsca.

Gdynia obiecana to miasteczko rosnące w szalonym tempie. Z jednej strony, potrzebujące rąk do pracy, z drugiej – nieradzące sobie z napływową ludnością. Miasto modernistycznych willi i robotniczych baraków. Dające szansę na zarobek w RP pogrążonej w kryzysie i miejsce strajków. W polskiej świadomości zostało jednak niewiele z jego historii.

 

Ebook Gdynia obiecana - Nagroda Nike Czytelników 2023

Zobacz ebook Gdynia obiecana w Publio >>

 

Grzegorz Piątek jest architektem, krytykiem i historykiem architektury, z kilkoma uznanymi pozycjami książkowymi na koncie. Rozgłos przyniósł mu tytuł Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949, który również znalazł się w finale Nagrody Literackiej NIKE. Za kolejną biografię miasta, czyli Gdynię obiecaną zdobył Paszport „Polityki”. Jest również autorem książek Sanator: kariera Stefana Starzyńskiego oraz Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy.

 

W finale Nagrody Literackiej NIKE 2023 oprócz wyróżnionych autorów znaleźli się także: Wiktora Bieżuńska (Przechodząc przez próg, zagwiżdżę, Cyranka), Anna Bikont (Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie, Czarne), Mateusz Górniak (Trash story, Korporacja Ha!art), Piotr Sommer (Lata praktyki, WBPiCAK), Ilona Wiśniewska (Migot. Z krańca Grenlandii, Czarne).

 

Źródło: wyborcza.pl

red.