Jeśli Pacjentka Alexa Michaelidesa była dla Ciebie nieodkładalną powieścią, sprawdź inne thrillery psychologiczne w podobnym klimacie, np. Na krawędzi czy Psychoterapeutkę. Chociaż i tak prawdopodobnie najbardziej zaskoczy Cię Pacjent Jaspera DeWitta.

 

  • Pacjentka Alexa Michaelidesa, Pacjent Jaspera DeWitta, Psychoterapeutka Helene Flood to tylko niektóre z thrillerów, których akcja opiera się na mrocznych tajemnicach ludzkiego umysłu. Uwielbiamy zaglądać za drzwi gabinetów terapeutów i na zamknięte oddziały psychiatryczne, śledząc pełne napięcia historie.

 

Złota era thrillerów psychologicznych wciąż trwa. Czy wiecie, że gdyby ułożyć w „stosik” sprzedane w Polsce powieści Pauli Hawkins miałby on 50 km wysokości? Dorównałby aż 12,5 Pałacom Kultury i Nauki. A to jedynie dwa tytuły, Dziewczyna z pociągu i Zapisane w wodzie. Mimo upływu lat czytelnicy nadal sięgają po kolejne książki Gillian Flynn, B.A. Paris, Alex Marwood, C.L. Taylor. Lubimy być trzymani w napięciu i zwodzeni do samego końca – tym bowiem, co łączy większość powieści wymienionych autorek, jest końcowy twist. I sprawne zacieranie granicy między prawdą a kłamstwem, rzeczywistością a urojeniami. Czy można bowiem wierzyć alkoholiczce, jak w bestsellerowej Dziewczynie z pociągu? Lub kobiecie z zaburzeniami psychicznymi, która jest główną bohaterką Ostrych przedmiotów? Chyba jednak lubimy być zwodzeni w ten sposób. Może stąd bierze się coraz większa popularność thrillerów psychologicznych rozgrywających się w szpitalu psychiatrycznym?

Pacjentka Alexa Michaelidesa rozpoczęła nową modę?

Rok 2019 należał w Polsce do thrillera psychologicznego Pacjentka. Debiutancka powieść Alexa Michaelidesa rozbiła bank zresztą nie tylko u nas. Była bestsellerem Empiku i Amazonu. Zapowiedziano nawet ekranizację, do której prawa wykupiła firma Brada Pitta.

Malarka Alicia Berenson strzela pięć razy w głowę swojego męża, znanego fotografa. Następnie podejmuje próbę samobójczą. Odratowana przestaje zaś mówić. Nie tłumaczy się policji, nie składa zeznań, nie broni się w sądzie. Jako niepoczytalna zostaje zamknięta w ośrodku psychiatrycznym.

Gdy już wydaje się, że wszyscy zapomnieli o tej przerażającej sprawie, do tego samego szpitala trafia terapeuta Theo Faber. Nie przypadkiem. Jako pierwszy zamierza przebić się przez pancerz milczenia pacjentki. Zamierza nie tylko zakończyć terapię sukcesem, lecz także poznać prawdę o zbrodni. Ze strzępów informacji buduje obraz małżeństwa artystów, które było dalekie od ideału. Ale czy właśnie to skłoniło Alice do zabójstwa?

Historia przedstawiona w Pacjentce Alexa Michaelidesa jest naprawdę zagmatwana. Wydarzenia poznajemy z dwóch perspektyw – psychoterapeuty Theo i pamiętnika Alicii. Do tego akcja rozgrywa się w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, a w takim miejscu o atmosferę grozy nie trudno.

Pacjentka Alexa Michaelidesa nie była oczywiście pierwszym thrillerem, który rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. I nie ostatnim.

Szukasz ebooków podobnych do Pacjentki Michaelidesa?

Przed Pacjentką na półkach księgarń pojawiło się choćby debiutanckie Na krawędzi A.F. Brody. To historia Samanthy James, zdolnej psychoterapeutki i ukrywającej przed światem nałóg alkoholiczki. Gdy w ośrodku, Sam, pojawia się pewien starszy pacjent z kryminalną przeszłością, idealny wizerunek pani doktor zaczyna się rozsypywać jak domek z kart.

Motyw psychologicznej gry w zakładzie zamkniętym wykorzystał także Sebastian Fitzek, niemiecki specjalista od literatury suspensu. W thrillerze Pacjent serwuje czytelnikom pełną zwrotów akcji i zagadek potyczkę między dwoma mężczyznami – oskarżanym o porwanie sześciolatka psychopatą i ojcem chłopca, który decyduje się na bardzo desperacki krok. Jest zaskakująco i chwilami brutalnie. Fani klimatów domestic noir, w których napisana jest większość wymienionych tu powieści, mogą być zaskoczeni.

Psychoterapeutka to pełen napięcia thriller psychologiczny
Pacjent to powieść niemieckiego mistrza  thrillera
Na krawędzi to interesujące połączeniethrillea i powieści psychologicznej
Terapeutka to emocjonująca historia o relacji lekarz - pacjent

Niebezpieczny pacjent czy… psychoterapeuta?

Powszechne jest przekonanie, że psychologiem czy psychiatrą nie zostaje się bez powodu. A pisarze wykorzystują je bez skrupułów. Tajemnice lekarskiego gabinetu, więź między terapeutą i pacjentem, która powinna opierać się na zaufaniu też są świetnym materiałem na thriller. Wystarczy cień podejrzenia, że jedno z nich kłamie i napięcie rośnie…

W tym samym roku, co Pacjentka, została opublikowana Psychoterapeutka Helene Flood, w którym to thrillerze poznajemy gęstą od emocji historię Sary. Po zagadkowym zaginięciu męża psychoterapeutka zauważa, że ktoś przestawia w jej domu rzeczy. Czy to rzeczywiste zagrożenie, czy początek obłędu? I dlaczego podczas ich ostatniej rozmowy mąż Sary kłamał?

Powieść Helene Flood w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak niepostrzeżenie można osunąć się w szaleństwo…

Terapeutka Bev Thomas z kolei wykorzystuje skomplikowaną relację lekarz – pacjent. Główna bohaterka, Ruth Hartland, jest psychoterapeutką, która prywatnie zmaga się z traumą po zaginięciu syna. Pewnego dnia przyjmuje w gabinecie bardzo podobnego do niego chłopaka… Tak zostaje uruchomiona lawina zdarzeń, która prowadzi do mocnego finału.

Bardzo mroczny Pacjent Jaspera DeWitta

Least but not last – Pacjent Jaspera DeWitta. Książka inna niż wszystkie wyżej wymienione, choć również rozgrywająca się w przestrzeni zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Zaczyna się jak thriller psychologiczny typu Pacjentka Michaelidesa, na końcu zaś dostajemy horror, który mógłby wyjść spod pióra samego Stephena Kinga. Finał Pacjenta DeWitta jest bezsprzecznie nieprzewidywalny i szokujący.

Mroczny szpital gdzieś w Nowej Anglii. Przebywa w nim Joe – odizolowany od pozostałych pacjentów i personelu, zamknięty już we wczesnym dzieciństwie. Czy słusznie? O tym chce się przekonać Parker, pełen ideałów psychiatra u progu kariery. Wikła się w grę z Joe mimo ostrzeżeń współpracowników, że wiele osób, które miały kontakt z niebezpiecznym pacjentem, nie przeżyło. Może jednak tym razem będzie inaczej? Może to Parker odkryje w sobie niepokojące skłonności?

Ciekawostką jest, że książka miała swój początek na blogu. Początkowo Jasper DeWitt publikował ją w odcinkach jako historię „Pacjent, który niemal doprowadził mnie do rzucenia medycyny”. Popularność wśród użytkowników reddit.com, a także zainteresowanie samego Ryana Reynoldsa, który postanowił doprowadzić do jej ekranizacji, zaowocowały wydaniem książkowym.

Pacjent Jaspera DeWitta będzie więc ciekawą lekturą dla każdego, kto lubi pełną niedopowiedzeń atmosferę thrillerów psychologicznych, ale szuka małej odmiany.

Tagi: , , ,