• W maju wśród nowości na półce polskich kryminałów pojawiło się mnóstwo pozycji. W naszym krótkim rankingu najciekawszych znalazły się e-booki: Wilkołak Wojciecha Chmielarza, Informacja zwrotna Jakuba Żulczyka, Ekstremista Remigiusza Mroza czy Rączka rączkę myje Olgi Rudnickiej. Sprawdź, dlaczego nas zachwyciły.

Polskie kryminały to już swego rodzaju rozpoznawalna marka. Tak jak i nazwiska pisarzy i pisarek. W maju zaś na wirtualnych półkach w Publio.pl pojawiło się sporo nowych e-booków i audiobooków z gatunku. Wybraliśmy z nich 6 najbardziej interesujących, napisanych przez naszych rodzimych autorów.

Po które polskie powieści kryminalne sięgacie najczęściej? Na pewno na pierwszym miejscu od kilku lat plasuje się Remigiusz Mróz. Ale przecież nie tylko Remigiuszem Mrozem polskie kryminały i nowości w Polsce stoją. Równie dobrze wyrobione nazwiska mają Wojciech Chmielarz czy Katarzyna Bonda. I Jakub Żulczyk, choć on porusza się raczej na obrzeżach gatunku, w zaskakujący sposób wykorzystując dobrze znane schematy.

W maju kryminalna półka e-booków w Publio powiększyła się znacznie. Wszystkie kryminalne nowości znajdziecie w linku poniżej.

6 książek kryminalnych z tego miesiąca zasługuje według nas na większą uwagę. Sprawdźcie, które tytuły zainteresowały nas najbardziej.

Zobacz wszystkie kryminalne nowości w Publio.pl >>

Wilkołak Wojciecha Chmielarza – ebook kończący serię kryminalną

Poprzednia część serii kryminalnej z Dawidem Wolskim, czyli Zombie, ukazała się cztery lata temu. To dość długo, by trochę zapomnieć i o „Cyklu Gliwickim”, i o niepokornym detektywie. Przypominamy więc, że jest to bezsprzecznie jedna z ciekawszych polskich serii kryminalnych. Z nietuzinkowym bohaterem, który albo pociąga, albo odpycha, ale na pewno nie pozostawia czytelnika obojętnym. Do tego zaś ze starannie przemyślaną fabułą i kryminalną intrygą, która cały czas trzyma w napięciu. Nawet bardziej niż w poprzednich częściach. W naszym osobistym rankingu Wilkołak Wojciecha Chmielarza to najlepszy z polskich kryminałów maja 2021.

O czym jest ten e-book? Podczas pogrzebu swojego ojca detektyw Dawid Wolski wśród żałobników rozpoznaje Igę, która… od dobrych paru lat powinna być martwa. Przynajmniej tak myślał Wolski. A raczej ktoś chciał, by tak sądził. Choć kobieta znika, detektyw postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Będzie potrzebował do tego pomocy prokuratora Adama Górnika, który ma wobec niego dług wdzięczności do spłacenia.

Aby udowodnić, że Iga żyje, detektyw Wolski, musi sprofanować pewien grób. A potem będzie jeszcze mroczniej…

Szkoda tylko, że na końcu e-booka Wilkołak Wojciech Chmielarz umieścił zapowiedź zakończenia serii. Wiele cyklów, których koniec zapowiadano, miała swoją kontynuację. Mamy nadzieję, że tak będzie również w przypadku tej nowości wśród polskich kryminałów.

Ekstremista Remigiusza Mroza, bo nadal czekamy na każdą jego książkę

No cóż, Remigiusza Mroza można lubić lub nie – trochę jak detektywa Wolskiego. Jest jednak królem gatunku, a czytelnicy oczekują każdej kryminalnej nowości sygnowanej jego nazwiskiem. Zwłaszcza jeśli to powieść z którejś z wiodących serii.

W maju dostaliśmy do rąk trzeci tom „Cyklu z Gerardem Edlingiem”. W e-booku Ekstremista Mróz jak zwykle mnoży zagadki, a podczas śledztwa bohaterowie mijają zakręt za zakrętem. Polecamy ten tytuł zwłaszcza tym z Was, którzy szukają bardziej sensacyjnej odmiany wśród nowości z polskich kryminałów.

Znika maturzystka z Opola. Jednak jej rodzina zakłada, że dziewczyna uciekła. Tylko lokalnej dziennikarce Małgorzacie Rosie nie podoba się ślad, który pozostał po zaginionej – karta tarota. Od miesięcy nie daje jej bowiem spokoju motyw kart do wróżenia, na który natyka się w internecie. Na dodatek wszystko wiąże się w zagadkowy sposób z Gerardem Edlingiem.

Informacja zwrotna – książka przełamująca schematy wśród kryminalnych nowości

Jakub Żulczyk znany jest z tego, że po mistrzowsku wykorzystuje w swoich powieściach gatunkowe i popkulturowe klisze. Nie inaczej jest z książką Informacja zwrotna

Czytelnicy Wzgórza psów już trochę wiedzą, czego mogą się spodziewać po nowej książce Jakuba Żulczyka. Z całą pewnością nie konwencjonalnego kryminału. Ani kryminałku na wakacje, który będzie łatwą i przyjemną rozrywką.

W formie „anty-kryminału”, jak nazywa tę powieść sam pisarz, dostajemy mroczną opowieść o alkoholizmie, rozpadzie więzi międzyludzkich, Warszawie i jednej z głośniejszych afer ostatnich lat – oszustw dokonywanych podczas reprywatyzacji stołecznych kamienic. 

O co chodzi w fabule książki Informacja zwrotna? Pięćdziesięcioletni były muzyk Marcin Kania rusza na poszukiwanie swojego syna. Choć widział się z nim wieczorem poprzedniego dnia, niewiele pamięta. Bo zapił. Jak przez połowę swojego życia.

Po jego synu zostają zaś jedynie zakrwawione prześcieradła…

Choć rozwiązanie zagadki schodzi w powieści na dalszy plan, według nas Informacja zwrotna to jedna z najlepszych książek maja tego roku. 

Nikt nie musi wiedzieć, czyli Bonda wraca do Huberta Meyera

Drugi kryminalny powrót do znanego bohatera i serii. W tym przypadku po blisko dziesięciu latach!

Hubert Meyer zamierza spędzić urlop z butelką tequili. I to nie jedną. Jego plan zmienia się po wizycie policji i prokurator Weroniki Rudy. Jeden z odwiedzających go funkcjonariuszy zastrzelił gangstera, za co grozi mu kara. Chyba że… Meyer sporządzi ekspertyzę wskazującą na gangsterskie porachunki.

Tymczasem aby przykryć oszustwo, profiler ma pracować ze śledczymi nad zupełnie inną sprawą. Na drodze do zamku w Mosznej odnaleziono ciało chłopaka. A to tylko pierwsza z serii brutalnych zbrodni.

Jak to u Bondy, e-book Nikt nie musi wiedzieć jest kryminałem wielowątkowym, z dobrze skonstruowaną postacią głównego bohatera. Jeśli czytaliście poprzednie części serii o Hubercie Meyerze: Sprawę Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią i Florystkę, z pewnością chętnie wrócicie do dawno niewidzianego bohatera.

Rączka rączkę myje – zabawna nowość wśród polskich kryminałów

Polskie komedie kryminalne mają się świetnie. Olga Rudnicka zaś niewątpliwie stała się już jedną z gwiazd gatunku, obok choćby Alka Rogozińskiego. Jeśli ktoś więc poszukuje polskiego kryminału na wakacje, do hamaka czy po prostu spędzenia niezobowiązującego wieczoru z książką, to wpadł na dobry trop.

Trzeci tom serii o Matyldzie Dominiczak zaczyna się oczywiście mało poważnie. Ktoś bowiem dewastuje ogródki działkowe. Bezlitośnie kopie i to wcale nie grządki na wiosnę. Niszczy altanki. Działkowcy mają dosyć. Ktoś tu czegoś szuka, a tego kogoś musi znaleźć detektyw Dominiczak.

Rączka rączkę myje Olgi Rudnickiej przede wszystkim bawi. Kryminalna intryga nie jest specjalnie skomplikowana, ale też i nie o to chodzi w tego typu książkach.

Krew z krwi Przemysława Piotrowskiego – za nieprzewidywalny finał

Fani serii kryminalnej o Igorze Brudnym, bardzo dobrze przyjętej przez czytelników, mówią, że Krew z krwi Przemysława Piotrowskiego… jest zupełnie innego typu powieścią. Na pierwszy plan wybija się w tej książce wątek walki ojca o życie syna – zagrożone z powodu śmiertelnej choroby. Trzeba dodać, że nieraz ściskający czytelnika za serce. W powieści Krew z krwi nie brakuje jednak i kryminalnej intrygi.

Daniel Adamski jest samotnym ojcem ciężko chorego Leosia. Do tego autorem kryminałów, niezbyt poczytnych. A że w przypadku terapii liczy się każdy grosz, dorabia także jako kierowca Ubera. Nadchodzi jednak przełomowy dzień dla jego kariery pisarskiej: Ktoś zostaje zabity dokładnie w sposób opisany w jednej z książek Adamskiego. Do tego pisarz znał ofiarę.

Podejrzenia padają na Adamskiego. Zbrodnia zaczyna jednak medialny spektakl, który daje zdesperowanemu ojcu szansę na zebranie pieniędzy na leczenie syna…

Tagi: , , , , , , ,