Publio jest już gotowe na zmiany wprowadzane przez Amazon i umożliwia wysyłkę plików EPUB na czytniki Kindle. 

Od 26 lipca 2022 r. umożliwiamy przesyłanie plików typu EPUB na czytnik Kindle bezpośrednio z karty pobierania ebooka. Wystarczy na karcie pobierania kliknąć opcję “Wyślij na Kindle” ustawiając wcześniej format “epub”. 

 

WAŻNE! Użytkownicy, którzy mieli ustawioną automatyczną wysyłkę plików mobi po zakupie, nie muszą podejmować żadnych działań. Zmieniliśmy format plików wysyłanych na Kindle i od 26.07.2022 r. będziemy każdorazowo po zakupie wysyłać na Kindle plik w formacie EPUB. 

Jak tak zmiana wpłynie na wygląd publikacji na czytniku Kindle?

Większość ebooków, które wyślecie na Kindla jako epub, będzie wyglądała tak samo, jak mobi, ale przy e-prasie zmiany mogą być spore. 

Gazeta Wyborcza do tej pory była w tzw. formacie gazetowym i miała specjalny spis treści, ułatwiający nawigację według tematów. Przy czytanym artykule, w stopce widać było tytuł następnego, a w nagłówku – aktualny dział. W przypadku formatu EPUB, Gazeta Wyborcza wyglądać będzie jak książka, a nie jak gazeta. Tak samo, jak wygląda na czytnikach PocketBook albo inkBOOK. Jak czytamy u Roberta Drózda, redakcja Wyborczej będzie przerabiała nowy format, aby ułatwić lekturę.

Pliki epub wysłane na czytnik Kindle są konwertowane przez Amazon na specjalny format, dedykowany dla tego czytnika, co powoduje, że publikacje tracą swoje okładki (miniatury). Jest to niezależne od Publio i nie mamy wpływu na ten proces. Pliki epub wysyłane z Publio są kompletne i zawierają okładkę.

Dopóki Amazon nie zablokował możliwości wysyłania plików MOBI, można ten format włączyć ręcznie w ustawieniach konta na Publio (Ustawienie przesyłania plików) i nadal otrzymywać pliki typu mobi na czytnik. Zastrzegamy jednak, że Amazon może zablokować wysyłkę plików mobi w dowolnej chwili.

Skąd cała ta taka zmiana? 

W połowie 2022 r. użytkownicy czytników Kindle zaczęli otrzymywać od Amazonu wiadomości o następującej treści:

Thank you for using the Send to Kindle service to send personal documents to your Kindle library. We wanted to let you know that starting August 2022, you’ll no longer be able to send MOBI (.mobi, .azw) files to your library. Any MOBI files already in your Kindle library will not be affected by this change.

MOBI is an older file format and won’t support the newest Kindle features for documents. Any existing MOBI files you want to read with our most up-to-date features for documents will need to be re-sent in a compatible file format.

Also, compatible formats now include EPUB (.epub), which you can send to your library using your Send to Kindle email address. We’ll also be adding EPUB support to the free Kindle app for iOS and Android devices and the Send to Kindle desktop app for PC and Mac.

Co dokładnie oznacza ona dla posiadaczy czytników Kindle? Co zmienia się w usłudze Send to Kindle?

Zgodnie z informacją Amazonu pliki MOBI zostały uznane za przestarzałe – możliwość ich formatowania jest mniejsza niż w przypadku plików EPUB obsługiwanych już od dawna przez czytniki innych marek. Wiosną 2022 r. firma wprowadziła możliwość przesyłania plików EPUB mailem na czytniki Kindle.

W sierpniu 2022 r. pójdzie o krok dalej i wycofa usługę Send to Kindle dla plików MOBI. Czy oznacza to duży problem dla użytkowników czytników Kindle? Na szczęście nie.

Po pierwsze, jak na razie Amazon nie rezygnuje całkowicie z obsługi plików mobi. Bardzo ważne jest to, że ebooki w mobi, które mamy na czytniku Kindle, nadal będą się otwierać. Nowe będziemy zaś przenosić za pomocą kabla USB podłączonego do czytnika. Nie będziemy ich mogli tylko przesłać bezprzewodowo po kupieniu w Publio.pl, tzn. przez usługę Send to Kindle lub mailem z autoryzowanego adresu. 

Po drugie, w Publio można wysłać plik epub na Kindle.

Jak przesłać plik EPUB na Kindle?

Od 26 lipca 2022 r. Publio umożliwia przesyłanie plików typu EPUB na czytnik Kindle bezpośrednio z karty pobierania ebooka. Wystarczy na karcie pobierania kliknąć opcję “Wyślij na Kindle” wybierając wcześniej format epub.

WAŻNE! Użytkownicy, którzy mieli ustawioną automatyczną wysyłkę plików mobi po zakupie, nie muszą podejmować żadnych działań. Zmieniliśmy format plików wysyłanych na Kindle i od 26.07.2022 r. będziemy każdorazowo po zakupie wysyłać na Kindle plik w formacie EPUB.

Plik EPUB można także pobrać na dysk urządzenia i następnie wysłać jako załącznik mailem na adres swojego czytnika (to ten adres, który możemy znaleźć w ustawieniach swojego Kindle). Należy pamiętać o tym, aby adres, z jakiego wysyłamy plik, był dodany do adresów zaufanych na koncie w Amazonie.

A co jeżeli ktoś woli format mobi lub nie ma możliwości wysłania pliku epub na czytnik Kindle? Klienci, którzy zostaną przy plikach MOBI, będą mogli skorzystać z opcji pobrania pliku, by wgrać go następnie po kablu na swój czytnik Kindle.

 

Masz pytania, napisz do nas na adres: kontakt@publio.pl, postaramy się pomóc i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

red.