Fragment wstępu ebooka „Być (nie)zwykłym wychowawcą” (PDF) Anna Konarzewska:
…Stworzyłam tę książkę z myślą o pracy nauczyciela-wychowawcy. Jakże trudno w dzisiejszych czasach być (nie)zwykłym wychowawcą. Współczesny nauczyciel musi pełnić wiele różnych funkcji w szkole, niekiedy brakuje nam czasu na ważne sprawy wychowawcze, które nikną gdzieś w gąszczu innych zadań. Niejednokrotnie brakuje także pomysłów na ciekawe lekcje wychowawcze, podczas których można by budować właściwe relacje uczeń – nauczyciel. Nierzadko zajęcia z wychowawcą odbywają się pod hasłem: „Róbcie, co chcecie, tylko bądźcie cicho!” albo „Musimy nadrobić program!” lub „Pouczcie się do jutrzejszego sprawdzianu!”. Kochani, nawet nie zdajecie sobie sprawy, że w ten sposób wyrządzamy krzywdę naszym podopiecznym.
Uczniowie chcą rozmawiać z nami, stale szukają kontaktu z osobami dorosłymi. Odbierając im możliwość uczestniczenia w lekcjach wychowawczych z prawdziwego zdarzenia, ograniczamy ich wiedzę o świecie i o sobie samym. Nie należy lekceważyć godzin z wychowawcą, bo gdzie uczniowie mają się dowiedzieć o tolerancji, szacunku, miłości, przyjaźni, kompetencjach miękkich i innych wartościach życiowych?
Oczywiście, większość z nich ma rodziców, ale misją szkoły jest kształcenie właściwych postaw społecznych i obywatelskich. O tym nie wolno nam zapomnieć.
W związku z tym postanowiłam, że wesprę wszystkich wychowawców swoją publikacją…
O Autorce ebooka:
Anna Konarzewska – niestrudzona, stale dokształcająca się edukatorka, polonistka. Kreatywna, pełna pasji i energii dyplomowana nauczycielka oraz wieloletnia wychowawczyni kilku pokoleń uczniów. Blogerka „Być nauczycielem…” – strony, za pomocą której inspiruje pedagogów na całym świecie – od Ameryki, przez Europę po Azję.
Liderka Gdańskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Pedagogika”, w ramach którego prowadzi od paru lat warsztaty dla nauczycieli, dzieląc się swoją wiedzą, motywacją i doświadczeniem. Nominowana przez swoich uczniów do tytułu „Nauczyciel na medal” w województwie pomorskim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Finalistka etapu miejskiego i wojewódzkiego tegoż plebiscytu pod patronatem „Dziennika Bałtyckiego” oraz marszałka województwa pomorskiego w 2017 r.
Poza nauczaniem, z uczniami dzieli swoje pasje teatralne. Jako szkolny zespół „Makabra” zdobyli kilka nagród na scenie wojewódzkiej w przeglądach teatralnych. Na co dzień współpracuje z Teatrem Wybrzeże, z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz z artystami Opery Bałtyckiej, aby wspierać wszechstronny rozwój swoich uczniów.