Zbiór około pięćdziesięciu krótkich utworów wierszowanych Mikołaja Reja, w których autor przedstawia jedną sytuację z życia dworskiego lub szlacheckiego w tonacji komicznej lub satyrycznej.
Najważniejsze dzieło Szymona Szymonowica. Dwadzieścia sielanek wzbogaconych utworem „Żeńcy”, który jest realistycznym obrazem z życia polskiej wsi epoki renesansu.
Kim naprawdę jesteśmy i kim chcemy być? Eseje o „skradzionej” rewolucji – wielkiej XX-wiecznej przemianie polskiego społeczeństwa, zepchniętej współcześnie na margines naszej wspólnej świadomości.
Z humorem, pikanterią i szerokim zasobem wiedzy o miłości w dawnej Rzeczypospolitej. Pasjonująca lekcja historii, w której zamiast polityki główną rolę grają namiętności i obyczaje.
Szczęście dziecka bywa ulotne. Rodzice Anielki po utracie majątku nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ich nieporadność doprowadza do tragedii…
Pięć opowiadań Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiego pozytywizmu. Autor ukazuje w nich zarówno nędzę polskich chłopów, jak i ciężki los amerykańskich Indian.