Niedługo po ukończeniu studiów na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych Jaroslav Papoušek doczekał się opinii wziętego rzeźbiarza i karykaturzysty. Praskie środowisko artystyczne przyjęło go z sympatią i gdy wydał „Czarnego Piotrusia”, natychmiast zwróciło na niego uwagę.
Powieść przedstawia historię chłopca – nastolatka, jakich wielu – który dorasta i wreszcie zaczyna zarabiać swoje własne pieniądze. Szef nie do końca jest z niego zadowolony. Piotr postanawia w końcu oderwać się od złych myśli i utopić smutki w alkoholu. Na imprezę wybiera się ze swoją ukochaną Pavlą. Dziewczyna jednak nie wychodzi z imprezy razem z nim...
Jak twierdzi znany czechofil Mariusz Szczygieł, piewca słowiańskiej kultury i bezkompromisowy reportażysta naszych czasów, „między nowelą Papouška a filmem Formana jest różnica jak między winem białym a czerwonym. Ale jedną rzecz mają wspólną na pewno: są opowieściami o tym, jak ciężko zataić przed otoczeniem to, co rzeczywiście myślimy”. Z pewnością warto więc poznać dzieło jedno i drugie.