Kto puszcza kilkuletnie dziecko w samotną wędrówkę przez las? Dziś już chyba tylko rodzice baśniowego Czerwonego Kapturka. I bardzo dobrze! Nie wiarygodność bowiem liczy się w tej historii, lecz nauka i przestrogi z niej płynące.
Współczesny czytelnik po zapoznaniu się z opowieścią o Czerwonym Kapturku z pewnością zapamięta, jak zgubne może być prowadzenie rozmów z nieznajomymi, a zwłaszcza podawanie im swoich danych – adresu czy numeru telefonu. A także, jak ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w sytuacjach, gdy napotkane przez nas osoby wzbudzają nieufność. Historia Czerwonego Kapturka na szczęście kończy się dobrze, strach jednak pomyśleć, co by było, gdyby gajowy nie zjawił się na czas...
Trudno o bardziej przejmującą opowieść o skutkach łatwowierności, niebezpieczeństwach czyhających na nas na każdym kroku, ale także o poświęceniu i prawdziwej miłości. Baśń o Czerwonym Kapturku przez całe stulecia inspirowała zarówno pisarzy, jak i twórców teatralnych i filmowych. Doczekała się nawet poważnych analiz psychologicznych. Dzisiaj również sięgają po nią zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy na całym świecie. Dlatego warto zapoznać się z adaptacją „Czerwonego Kapturka” dokonaną przez znaną poetkę i tłumaczkę, a także autorkę sztuk scenicznych i słuchowisk dla dzieci – Hannę Januszewską.
W wersji dźwiękowej baśniowym postaciom głosu użycza znana aktorka filmowa i teatralna – Barbara Prokopowicz.