Wszyscy Polacy to jedna wielka alkoholowa rodzina – mówi jeden z bohaterów książki Agnieszki Jucewicz, dziennikarki „Gazety Wyborczej”, autorki bestsellerowych książek (m.in. „Czując”, „Żyj wystarczająco dobrze”) oraz Magdaleny Kicińskiej, autorki głośnej „Pani Stefy” oraz redaktorki naczelnej miesięcznika „Pismo”.
O książce „Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików”; autorzy: Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska; wydawnictwo: Agora [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi]:
„Dom w butelce” to zbiór mocnych, głębokich rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików.
- Jak wyglądało ich dzieciństwo?
- W jaki sposób uzależnieni rodzice wpłynęli na ich dorosłość?
- Kiedy rozmówcy uświadomili sobie obecność alkoholowego spadku w swoim życiu?
- Czy i jak udało im się od niego uwolnić?
- Kim są dzisiaj?
Autorki wiedzą co mówią – jak same przyznają, książka jest również rozprawą z ich własnym, rodzinnym doświadczeniem.
„Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików” [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi] – rekomendacje:
„Skrót DDA po tej lekturze nabiera ciężkich barw rozpaczy, nadludzkiej siły, katorżniczych poświęceń i marzeń o ucieczce na koniec świata. A także ogromnej zaradności i bezradności, a przy tym zupełnie nie dziecięcej mądrości. To DDA potrafią powiedzieć: «Mamo, to ty jesteś moją matką, nie ja twoją», «Co z tego, że to rodzina, skoro tylko cię krzywdzą?» albo «Jesteśmy ofiarami ofiar».
Tę bolesną i niełatwą lekturę polecam wszystkim rodzicom, Dorosłym Dzieciom Alkoholików oraz psychoterapeutom. Aby dowiedzieć się nie tylko, jakich cierpień przysparza «dom w butelce», lecz również tego, że prawdziwie dobry dom to miejsce, w którym nie ma ustawicznych huśtawek nastroju, wszystkie emocje są dozwolone i można o wszystkim bezpiecznie rozmawiać. I gdzie dzieci nie muszą być ratownikami swoich rodziców – dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychoterapeutka
„Liczę, że lektura tej książki da siłę wielu osobom do zastanawiania się nad przyczynami własnych błędów i kryzysów. Niestety w państwie, w którym małpka wódki kosztuje tyle, ile litr soku, trudno oczekiwać od władz głębszej refleksji nad znaczeniem alkoholizmu dla naszego życia społecznego. Tym większe znaczenie ma dzieło autorek dla interesu publicznego. Jestem pod wielkim wrażeniem” – Adam Bodnar, dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS, były RPO
O Autorkach:
AGNIESZKA JUCEWICZ – dziennikarka od 2002 roku związana z „Gazetą Wyborczą”, autorka bestsellerów „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” (z Grzegorzem Sroczyńskim), „Wybieraj wystarczająco dobrze” oraz „Czując” i „Niepewności” (z Tomaszem Kwaśniewskim) – rozmów z najlepszymi polskimi i zagranicznymi psychologami, psychoterapeutami oraz seksuologami.
MAGDALENA KICIŃSKA – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz '43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej poetycki debiut.