Donald Tusk to polityk, z wykształcenia historyk. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Był premierem Polski w latach 2007-2014, a następnie przewodniczącym Rady Europejskiej. O swoich dwóch kadencjach na stanowisku szefa PE opowiedział m.in. w dzienniku „Szczerze” (w Publio jako audiobook i ebook). Wydana w 2019 r. książka Donalda Tuska, poświęcona europejskiej polityce, od razu trafiła do bestsellerów z gatunku biografie.
Na grudzień 2021 r. zaplanowana jest premiera nowej książki Donalda Tuska i Anne Applebaum. Ebook „Wybór” to 12 rozmów o wyzwaniach, które stoją przed współczesną demokracją i naszym społeczeństwem.
• Donald Tusk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych polskich polityków po ’89 roku. Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Platformy Obywatelskiej. Premier Polski przez dwie kadencje.
• W latach 2014 – 2019 był przewodniczącym Rady Europejskiej. O wspomnieniach z tego okresu można przeczytać w książce Donalda Tuska „Szczerze”.
• Najnowsza książka Donalda Tuska i Anne Applebaum, „Wybór” (ebook epub, kindle mobi), jest zapisem rozmów o zmianach społecznych i politycznych, których jesteśmy świadkami. Podobnie jak „Szczerze”, ebook „Wybór” opublikowało Wydawnictwo Agora.
Donald Tusk z wykształcenia jest historykiem. Studia ukończył w 1980 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Już w czasach studenckich angażował się w działalność opozycyjną, m.in. współtworząc gdański Studencki Komitet Solidarności. Niedługo po nich zaś – Niezależne Zrzeszenie Studentów. W tym okresie współpracował też z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża i Bogdanem Borusewiczem. Po Sierpniu ’80 przewodniczył „Solidarności” w Wydawnictwie Morskim i pracował jako dziennikarz tygodnika „Samorządność”.
Podczas stanu wojennego Donald Tusk był uczestnikiem strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej. Brał udział w wydawaniu prasy podziemnej.
W 1988 r. razem z Janem Krzysztofem Bieleckim i Januszem Lewandowskim założył Kongres Liberałów, który w 1991 r. przekształcono w partię Kongres Liberalno-Demokratyczny. Donald Tusk został wtedy przewodniczącym KLD i posłem I kadencji. W 1994 r., po wyborczej porażce, partia połączyła się z Unią Demokratyczną, a Donalda Tuska wybrano na wiceprzewodniczącego nowo powstałej Unii Wolności. W 1997 r. polityk dostał się do Senatu i objął stanowisko wicemarszałka izby.
Donald Tusk i Platforma Obywatelska
Platformę Obywatelską Donald Tusk założył w 2001 r. razem z Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Olechowskim. Nowa partia szybko zanotowała wyborczy sukces – została największym ugrupowaniem opozycyjnym w Sejmie. Donald Tusk zaś – wicemarszałkiem Sejmu. Posłem był też po kolejnych wyborach z roku 2005.
W tym samym roku Donald Tusk wystartował w wyborach prezydenckich, jednak mimo prowadzenia w pierwszej turze, ostatecznie przegrał z Lechem Kaczyńskim.
Rok 2007 to przyspieszone wybory parlamentarne i pierwsza kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa rządu tworzonego przez koalicję PO i PSL. W 2011 r. Platforma Obywatelska ponownie zdobyła w wyborach najwięcej głosów, a Donald Tusk drugi raz został premierem.
Dymisję ze stanowiska złożył w 2014 r., po tym jak wybrano go na przewodniczącego Rady Europejskiej. W 2017 r. rozpoczął drugą kadencję na tym stanowisku.
Do polskiej polityki Donald Tusk powrócił czynnie w 2021 r., ponownie obejmując fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Książka Donalda Tuska i Anne Applebaum
O latach spędzonych w Brukseli opowiada książka Dolanda Tuska „Szczerze”. Dziennik wydany pod koniec 2019 r., także w formie e-booka i audiobooka, ukazuje kulisy europejskiej i światowej polityki. Zarysowane są w nim portrety najważniejszych graczy i wydarzenia, które zmieniały historię i do tejże historii przejdą. W „Szczerze” znajdują się m.in. fragmenty poświęcone Brexitowi, uchodźcom, zamachom terrorystycznym i zabójstwu Pawła Adamowicza. Książka Donalda Tuska szybko wskoczyła na listy bestsellerów w kategoriach biografie i literatura faktu.
W 2021 r. ukaże się nowa książka Donalda Tuska i Anne Applebaum – „Wybór”. Zbiór dwunastu rozmów polityka i światowej sławy dziennikarki i komentatorki dotyczy najważniejszych kwestii politycznych ostatnich lat – miejsca Unii Europejskiej na światowej scenie, wzrastającego poparcia dla autorytaryzmu, podziałów społecznych, kryzysu migracyjnego czy wpływu Rosji i Chin na światową gospodarkę i politykę.
Wcześniejsze książki Donalda Tuska były poświęcone głównie miastu, z którego pochodzi. Są to publikacje: Był sobie Gdańsk, Idee gdańskiego liberalizmu oraz Solidarność i duma.