Książka Eugeniusza Szymika to nieoceniona pomoc dla nauczycieli języka polskiego, którzy nie boją się niekonwencjonalnych form nauczania. Niniejsza publikacja zawiera wykładnię dramy, czyli metody pracy twórczej, która poprzez improwizację i działanie w roli uczy samodzielności myślenia, otwartości, rozwija fantazję i elokwencję.
Książka zawiera wiele przykładów sprawdzonych technik dramowych, wskazówki dotyczące zasad organizacyjnych oraz przykładowe scenariusze lekcji, do wykorzystania na czterech poziomach nauczania.
Zaproponowane scenariusze dostarczą nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, polonistom oraz studentom filologii polskiej i niektórych kierunków pedagogicznych inspirujących przykładów lekcji literackich i językowych, w trakcie których zarówno nauczyciel, jak i uczniowie wykorzystują różne techniki dramowe.
W publikacji zwrócono szczególną uwagę na wartość dramy jako metody polegającej na wyzwoleniu ekspresji twórczej ucznia, co pozwoli mu następnie na samodzielną analizę i interpretację dzieła literackiego oraz swobodne wypowiadanie się na jego temat.