Denis Dutton jako pierwszy w dziejach filozof sztuki łączy dwie, wydawałoby się, odległe dziedziny – sztukę i nauki ewolucyjne. Dowodzi, że ludzkie preferencje estetyczne nie są jedynie „konstrukcjami...
W jaki sposób możemy przekonać się, że dane pojęcie jest dobrze określonym pojęciem ontologicznym? I w jaki sposób możemy przekonać się, że dana teoria jest dobrą teorią ontologiczną? Analiza tych i p...
Myślenie nieustannie wymyka się prostym i jednoznacznym definicjom, pozostając jedną z największych zagadek filozoficznych. Bartosz Brożek odważnie mierzy się z nią w swojej książce, rekonstruując arc...
Pierwsze na świecie tak przystępnie napisane wprowadzenie do filozofii procesu - wielkiego projektu intelektualnego Alfreda Northa Whiteheada, wybitnego XX-wiecznego matematyka i myśliciela.
A collection of essays assessing the origins of various rule-based systems including, but not limited to, morality, rationality and justice from the perspectives of both philosophy and psychology.
A collection of essays devoted to the problem of explanation in various disciplines of science and humanities: mathematics, physics, chemistry, biology, neuroscience, economics as well as theology.
Jak to się stało, że jedna z małp przeszła tak niezwykłą drogę od lasów tropikalnych Afryki po współczesne globalne społeczeństwo informacyjne? Fascynująca historia ewolucji człowieka.
Omówienie podstawowych nurtów współczesnych dyskusji o istocie poznania naukowego. Uwzględnia zarówno stanowiska klasyków filozofii, jak i rozległą panoramę współczesnych teorii filozofii nauki.
Pierwszy minibook serii, której celem jest pokazanie rozmaitych związków między nauką i duchowością. Lektura obowiązkowa zarówno dla humanistów, jak i dla inżynierów.
Zobacz inne numery(4)Najstarsza w łódzkim ośrodku naukowym archeologiczna seria wydawnicza istniejąca od ponad pół wieku. Wyróżnia się integracyjnym charakterem i szerokim zakresem tematycznym.
Książka, która rozważa m.in. pytania: na czym polega specyfika rosyjskiego renesansu patrystycznego wobec dotychczasowej tradycji myśli rosyjskiej? oraz Jakie są ograniczenia syntezy neopatrystycznej?