W książce zostają po raz pierwszy opowiedziane nieznane do tej pory losy polsko-żydowskich psychoanalityków, psychiatrów i ich pacjentów w czasie drugiej wojny światowej i Zagłady.
Filozofia języka religijnego w poglądach Iana T. Ramseya jako przedmiot badań epistemologicznych doktora filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dominikanina Zbigniewa Bomerta.
„Gilles Deleuze. Struktury – maszyny – kreacje” to pierwsza w języku polskim próba ukazania całościowej wykładni myśli Deleuzego, poststrukturalistycznego filozofa francuskiego.
Książka to pionierska analiza humanistyki III Rzeszy. Autor bada w niej relacje świata władzy totalitarnej ze światem nauk humanistycznych, mechanizmy upadku nauki oraz pojęcie samego narodu.
Międzywojenna historia Związku Strzeleckiego rozpatrywana z perspektywy jego osiągnięć wychowawczych i oświatowych, w tym w kształtowaniu postaw obywatelskich u młodzieży.
Książka nakreśla panoramę dziejów ludu wybranego, a także prezentuje kwestie społeczne, administracyjne, gospodarcze, religijne związane z życiem codziennym społeczności żydowskiej.
Książka odkrywa rolę filozofii w twórczości Witolda Gombrowicza i pokazuje, jak przez przewartościowanie wybranych pojęć filozoficznych dąży do zrealizowania swoistego humanizmu.
Książka przedstawia podstawowe założenia filozoficzne tzw. myśli słabej, która skupia się na tym, co bytowo kruche, ułomne i wybrakowane, oraz snuje wokół tego refleksję filozoficzną i kulturową.
Pojęcie przedstawienia ma w filozofii długą historię. Platońska teoria mimesis to zaledwie jej początek. Jak rozwinęła się później? To zagadnienie analizuje w swej publikacji Iwona Lorenc.
Zbiór artykułów autorstwa wytrawnego znawcy dziejów Europy Środkowej w późnym średniowieczu, poświęconych monarchii jagiellońskiej i jej polityce wobec państw ościennnych.
Historia sportu czasów PRL-u ściśle wiąże się z działaniami władz. Opracowanie poświęcone tej zależności ukazuje kolejne etapy sprawowania kontroli nad tą częścią polskiej kultury.