Zobacz inne numery(4)Najstarsza w łódzkim ośrodku naukowym archeologiczna seria wydawnicza istniejąca od ponad pół wieku. Wyróżnia się integracyjnym charakterem i szerokim zakresem tematycznym.
Tom poświęcony filozofii myśliciela prawosławnego uznawanego za jednego z najwybitniejszych teologów rosyjskich końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, a także za chrześcijańskiego platonika i mistyka.
Studium, w którym podjęta została próba odpowiedzi na pytanie: jakie skutki dla nauk, których tożsamość jest sporna, ma świadomość języka, którym się one posługują.
„Życie codzienne w matriksie” to wybitny esej Krzysztofa Kochana, doskonała lektura dla humanistów, którym nieobce są zagadnienia oświeceniowej filozofii, globalizacji i ponowoczesności.
Rozprawa Mirosława Rutkowskiego, która wprowadza nas w problematykę filozofii etyki. Przedmiotem analiz autora są m.in. nasze motywacje oraz wpływ poczucia obowiązku i sumienia na nasze zachowanie.
Prezentacja problemu podmiotowości w myśli Michela Foucaulta, wybitnego, a jednocześnie kontrowersyjnego filozofa, którego dzieło nadal budzi emocje i niejednokrotnie – krytykę.
Pojęcie przedstawienia ma w filozofii długą historię. Platońska teoria mimesis to zaledwie jej początek. Jak rozwinęła się później? To zagadnienie analizuje w swej publikacji Iwona Lorenc.