„Uwolnienie kobiecości nie oznacza uwolnienia ciała. Celem jest uwolnienie boskości ciała, boskich, archetypowych, podobnych do boga aspektów ciała”. Marie Louise von Franz – doktor filologii klasyczn...
Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zara...
Zobacz inne numery(27)Kwartalnik kulturalno-filozoficzny, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Przedstawia teksty polskiej i światowej humanistyki, klasyczną i najnowszą myśl dotyczącą kultury, sztuki i społeczeństwa.
Michał Otorowski – wybitny znawca i oryginalny interpretator dzieła Jana Potockiego – zabiera nas w erudycyjną podróż przez życie autora tajemniczego „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i dzieje boha...
Jarosław Marek Rymkiewicz – wielokrotnie nagradzany poeta, eseista, dramaturg, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych – przygląda się mrocznym tajemnicom polskiego romantyzmu. Czy w ciemny...
Korespondencja trójki wielkich europejskich poetów. Wyłania się z nich wspaniały zapis pasji życia i miłości do poezji, a także poruszająca opowieść o samotności, smutku i śmierci. To również obraz cz...
Antologia tekstów przedstawiająca ideę mesjanizmu w aspektach od stricte literackiego i krytycznoliterackiego, przez historyczny, społeczny, polityczny, religijny, na filozoficznym kończąc.
Zapiski, refleksje, przemyślenia filozoficzne, utwory prozatorskie najważniejszego i najciekawszego spośród dziewiętnastowiecznych pisarzy polskich, skazanych przez potomność na niepamięć.
Wybór najważniejszych tekstów diagnozujących stan polskiej kultury w latach międzywojennych. Wśród autorów m.in. Ryszard Świętochowski,Florian Znaniecki, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Braun.
Czy tak wygląda dojrzały wiek ludzkości, która porzuciła mrzonki o Boskich bądź świeckich arkadiach społecznych? Czy raczej jest to oznaka choroby naszych czasów? To główny dylemat tej książki.
Jakie cele ma reforma Uniwersytetu i czemu albo komu ona służy? Może niesie ze sobą zagrożenie? Oto lista postulowanych rozwiązań i poleceń, pod którą mogłaby się podpisać większość członków Akademii.
Zobacz inne numery(1)Anglojęzyczne wydanie czasopisma kulturalno-filozoficznego, które przybliża szerokiemu gronu odbiorców klasyczną i najnowszą myśl dotyczącą kultury, sztuki i społeczeństwa.
Zbiór esejów Jana Woleńskiego, filozofa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconych konsekwencjom bycia polskim intelektualistą pochodzenia żydowskiego.
Manifest syjonistyczny, wydany w lutym 1896 r. w oryginale niemieckim, potem w tłumaczeniu angielskim, teraz w nowym przekładzie autorstwa Jacka Surzyna.