Tomasz Łukasz Nowak podjął się odważnej próby zrekonstruowania pomijanej milczeniem rzeczywistości społeczności mającej wspólną historię, język – socjolekt – i estetykę. Jego książka to brakujący do t...
Nowe spojrzenie na polskie komunistyczne organizacje kobiece. Odważna i zarazem dogłębna analiza, w której autorka sytuuje niedocenione dotąd dokonania tych organizacji w historii feminizmu.
4 lata pracy, 100 badaczek i badaczy, blisko 200 haseł. „Encyklopedia gender” to obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki.
Przewodnik Krytyki Politycznej po pojęciach związanych ze słowem „gender”, które w debacie publicznej 2013 r. wyprzedziło nawet „podsłuch” i „Euromajdan”.
Pierwsza w Polsce książka, której autorka zmierzyła się z problemem wizerunku kobiet w epoce wiktoriańskiej, analizując dyskursy dotyczące ich tożsamości, ciała, seksualności i stylu życia.
Badania nad problemem płci w nauce na poziomie instytucjonalnym, obejmującym m.in. strukturę uniwersytetów i wizerunek naukowca w kulturze popularnej, oraz w teoriach naukowych.
Jedna z niewielu polskich prac naukowych poświęconych problematyce męskości. Młodzi badacze analizują m.in. sytuację mężczyzn w rodzinie i ich wizerunek kształtowany przez media.
„Strącona bogini” to kulturoznawcze i genderowe spojrzenie na życie i twórczość Marii Komornickiej, kontrowersyjnej polskiej pisarki balansującej na granicy płci.
Publikacja z pogranicza socjologii edukacji i gender studies, poświęcona tożsamości współczesnych kobiet i ich dostępowi do wykształcenia i rynku pracy.
Szczegółowa analiza strategii konstruowania wypowiedzi o Dniu Kobiet przez główne serwisy informacyjne w latach 2005–09, a także sposobów postrzegania tego święta przez różne pokolenia Polaków.
Czy feminizm rozwiązuje dylematy ontologicznego ugruntowania rodzajowego podmiotu? Interesujących odpowiedzi na to pytanie udziela teoria tzw. korporalnego feminizmu.
Monografia ukazująca, w jaki sposób gender studies wpisują się w kontekst tradycji psychoanalitycznej oraz rozlicznych koncepcji „różnicy seksualnej” pojawiających się w filozofii współczesnej.
Błyskotliwa książka prowokująca do dyskusji. Młode pokolenie feministyczne bierze pod lupę obraz kobiecości kreowany przez literaturę na przestrzeni wieków, współczesne media i sztukę.
Eseje układające się w opowieść o Polsce nierówności i wykluczenia – płciowego, klasowego i religijnego, oraz wnikliwa diagnoza polskiego ruchu feministycznego, jego sukcesów, klęsk i perspektyw.