Angielski pisarz i publicysta, pionier literatury science fiction. Publikowała pod pseudonimem Reginald Bliss. Pochodził z ubogiej rodziny. Pracę zarobkową podjął już jako nastolatek. Odbiło się to na jego edukacji – chociaż był zdolny, do szkoły uczęszczał nieregularnie. Dorabiał m.in. jako stażysta w sklepie tekstylnym, a także jako nauczyciel. W 1884 r. otrzymał roczne stypendium w Kensington Normal School w Londynie. Studiował m.in. biologię wykładaną przez Tomasza Huxleya. Szkołę opuścił w 1887 r. po niezdanych egzaminach. Był redaktorem w „The Science School Journal”. Na łamach tego czasopisma studenckiego ukazała się w 1888 r. pierwsza wersja jego powieści „Wehikuł czasu”.
W 1891 r. poślubił daleką kuzynkę Izabelę Marię. Szybko się z nią jednak rozstał. Już w 1895 r. ożenił się ponownie – z Amy Catherine Robbins.
Dziennikarstwu i pisarstwu poświęcił się ze względu na pogarszające się zdrowie. Miał chorą nerkę, zmagał się też z gruźlicą. Mimo to wiele podróżował, m.in. do Włoch i Rosji. W czasie jednego ze swoich pobytów w Rosji spotkał się z Leninem, a w 1934 r. przeprowadził wywiad ze Stalinem.
Książki Wellsa wywarły wielki wpływ na rozwój literatury science fiction. Pisarz umiejętnie łączył w nich fantastykę naukową z rozważaniami socjologicznymi i antropologicznymi. Wśród jego najbardziej znanych dzieł są wielokrotnie filmowane „Wehikuł czasu” (1895), „Wyspa doktora Moreau” (1896) i „Wojna światów” (1898) – na jej podstawie Orson Welles zrealizował w 1938 r. słynne słuchowisko, które wywołało panikę w Nowym Jorku. W dorobku pisarza znajduje się także wiele powieści obyczajowych.