PRL w latach 80. chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia.
Nazywani „zboczeńcami”, „odmieńcami”, „chorymi” – mężczyźni, których nikt nie szanował i których wielu chciało zniszczyć. Ich prześladowania nie zaczęły się w latach 80. Na dużą skalę inwigilowano ich już od początku PRL. Musieli wypracować strategię przetrwania w systemie powszechnej nagonki. Nauczyć się żyć pomiędzy tymi, którzy ich okradają, szantażują i zabijają, a państwem, które chce ich policzyć i wykorzystać do własnych celów. Wreszcie zmierzyć z lękiem przed nowym nieznanym zagrożeniem – AIDS.
Jaki był zatem faktyczny cel akcji „Hiacynt”?
Reportaż „Hiacynt”; autor: Remigiusz Ryziński [audiobook do pobrania w formacie mp3] – rekomendacje:
„Reportaż Remigiusza Ryzińskiego dostarcza nam pierwszego tak kompletnego i wnikliwego opisu akcji «Hiacynt». Omawia też przejmującą historię prześladowań gejów niemal w całej epoce PRL-u. Znajdziemy tu emocjonującą opowieść jak z filmu, ale prawdziwą i wciąż niewygodną” – Marcin Ciastoń, scenarzysta filmu „Hiacynt”
„Ryziński, wykorzystując swoje filozoficzne zaplecze, pilnie analizuje język propagandy i treści materiałów operacyjnych: daleki od logiczności, schematyczny, pozbawiony empatii i pełny tępej dosłowności, który ma obrzydzić i odczłowieczać Innego” – Paweł Krysztofowicz, instagram.com
„Ryziński potrafi, pozostając w ramach formalnych narzuconych przez reportaż, pisać tak, jak pisze się fabuły, a to napędza narrację i zatrzymuje czytelnika w tekście. […] Ryziński napisał świetny reportaż o przeszłości, która może się powtórzyć, ponieważ nie odrobiliśmy lekcji z tego, co w nas złe i głupie” – Marcin Zegadło, kięgozbiry, facebook.com
O Autorze:
Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę.
Autor książek reporterskich „Foucault w Warszawie”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Dziwniejsza historia”, „Moje życie jest moje”, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, oraz „Hiacynt”.
Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.
Jak słuchać audiobook?
Książkę, audiobook „Hiacynt” (format mp3) przesłuchasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na komputerze, tablecie albo smartfonie.
Przed zakupem możesz odsłuchać lub pobrać darmowy fragment audiobooka.
Wolisz czytać? W ofercie Publio dostępny jest także ebook „Hiacynt” w formacie epub, kindle mobi.
Zobacz też inne książki, których autorem jest Remigiusz Ryziński.