Gdzie Gandalf nie może, tam Bilba pośle...
„W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”. Tę historię wszyscy doskonale znamy. Przygody małego hobbita, który zdecydował się wyruszyć w daleką podróż w towarzystwie czarodzieja oraz trzynastu krasnoludów, opisuje jedna z najchętniej czytanych powieści na świecie. Jednak pod tą prostą opowiastką kryje się prawdziwa kopalnia filozoficznych zagadek, a każda kolejna lektura dostarcza nowych wrażeń oraz kolejnych, piętrzących się pytań. Teraz wreszcie pojawia się okazja, by rozwikłać tajemnice Śródziemia i odkryć swojego wewnętrznego Tuka. Przekonaj się, że mały hobbit może być naszym przewodnikiem w drodze do oświecenia, pomyśl, dlaczego warto porzucić swoją bezpieczną norkę i stać się nieustraszonym łowcą przygód, oraz zdecyduj, czy dobre jadło, zabawę i śpiew powinno się cenić wyżej niż górę złota. A teraz nabij swoją fajkę najlepszym fajkowym zielem i otwórz tę butelkę ze starej winnicy, którą trzymałeś na specjalną okazję. Rozpoczyna się przygoda!
„A jeśli któryś z was znajdzie się w moich stronach, niech bez namysłu puka do moich drzwi. Podwieczorek jest zwykle o czwartej, ale będę wam rad o każdej porze!”
O Autorach:
GREGORY BASSHAM jest profesorem i kierownikiem katedry filozofii w King’s College w Pensylwanii. Specjalizuje się w filozofii prawa i myśleniu krytycznym. Był redaktorem książki „Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla mugoli” (2011), „Chronicles of Narnia and Philosophy” (2005) oraz „Basketball and Philosophy”.
ERIC BRONSON jest profesorem wizytującym wydziału nauk humanistycznych Uniwersytetu York w Toronto. Jest redaktorem książki „Poker and Philosophy” (2006), a także współredaktorem “The Lord of the Rings and Philosophy” (2003) oraz “Baseball and Philosophy” (2004).
WILLIAM IRVIN jest profesorem filozofii w King’s College w Pensylwanii. Zapoczątkował serię o filozofii i popkulturze jako współredaktor bestsellera „The Simpsons and Philosophy”. Nadzorował wydanie takich tytułów serii, jak „Dr House i filozofia. Wszyscy kłamią”, „Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski” czy „Alice in Wonderland and Philosophy”.