Specjalista w zakresie mediów, literatury i komunikacji medialnej, wykładowca akademicki, pisarz. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1983) i scenariopisarstwo w PWSFTViT w Łodzi (1989). Od 2007 r. profesor KUL, a od 2009 r. profesor Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania (Warszawa). Kierownik Katedry Warsztatu Medialnego i Aksjologii w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych KUL.
Pracę w mediach rozpoczął w 1987 r. jako dziennikarz Radia Lublin. W latach 1989–2002 pracował jako redaktor w lubelskim oddziale TVP. Prowadził i wydawał programy rozrywkowe, kulturalne, publicystyczne, informacyjne.
Prowadzi zajęcia z komunikacji medialnej (literatura, film, media). Do jego zainteresowań naukowych należą aksjologia mass mediów, warsztat dziennikarski i gatunki dziennikarskie oraz teoria i praktyka creative writing.
Jest współautorem scenariusza do filmu „Młode wilki” (1995). Opublikował kilka powieści (m.in. „Telemaniak”, „Pieszczochy losu”, „Złodziej twarzy”, „Ryzykowny pomysł”, „Największa przyjemność świata”). Za powieść „Pieszczochy losu” otrzymał w 1997 r. Nagrodę Literacką im. B. Prusa. W jego dorobku znalazły się również m.in.: „Antologia polskiej krytyki literackiej na emigracji 1945–85” (1992), „Tajemnica i suspens. Wokół głównych problemów creative writing” (2004), „Horyzonty komunikacji medialnej” (2006) oraz podręcznik z dziedziny dziennikarstwa telewizyjnego „Warsztatowo-aksjologiczne mechanizmy tworzenia telewizji” (2011). Publikuje także w prasie.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.