Dziennikarka, publicystka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz literackie studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracowała z „Teleexpressem”, prowadziła programy informacyjne i publicystyczne w Polsacie. Ze stacji odeszła, protestując przeciw powołaniu na stanowisko szefa „Informacji” Dariusza Szymczychy, który wcześniej prowadził lewicowy dziennik „Trybuna”. W latach 2004–06 związana ze stacją TV Puls, prowadziła program „Puls Wieczoru”. W 2007 r. przeszła do TVP1, na antenie której można ją było zobaczyć w publicystycznym „Forum”, przeniesionym następnie do TVP Info. Od 2010 r. dziennikarka jest redaktorem programów „Z refleksem” oraz „Kwadrans po ósmej”.
Praca Joanny Lichockiej w mediach nie ogranicza się wyłącznie do telewizji. Równie mocno jest związana z prasą. Od 1991 do 1993 r. publikowała w „Tygodniku Solidarność”. Pisała dla „Życia Warszawy” oraz „Życia”. Była zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Przyjaciółka”. Współpracowała z „Ozonem” i „Dziennikiem”. Od 2006 r. do 2009 r. jej teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”. Pisze do „Newsweeka”.
Razem z reżyser Marią Dłużewską napisała scenariusz, a następnie zrealizowała film dokumentalny „Mgła”, pokazujący katastrofę smoleńską z perspektywy pracowników Kancelarii Prezydenta.