Zjawisko patologii społecznej widoczne jest szczególnie w mieście. Sprzyja mu bezosobowa kontrola społeczna, anonimowość życia i brak poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty. Jaki ma związek z kapitałem społecznym? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autorka niniejszej publikacji.
Swoją wnikliwą analizę rozpoczyna od przybliżenia pojęcia i genezy koncepcji kapitału społecznego i omówienia źródeł kształtowania się tego zjawiska na wybranych poziomach struktury społecznej. Podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego w Polsce, mimo dwóch dekad życia w porządku demokratycznym, jest on wciąż na tak niskim poziomie. W kolejnych rozdziałach charakteryzuje miasto jako obszar kształtowania się kapitału społecznego oraz wskazuje związki między nim a skalą patologii. Odwołuje się zarówno do obecnego stanu wiedzy, jak i własnych badań empirycznych przeprowadzonych w konkretnych miastach Polski i ich dzielnicach.
Monografia Agnieszki Barczykowskiej jest oryginalnym opracowaniem o charakterze informacyjno-podręcznikowym, który skłoni czytelnika do poszerzenia pól badawczych we współczesnej pedagogice społecznej, pedagogice specjalnej czy socjologii wychowania. Będzie nieocenionym źródłem wiedzy w nauczaniu uniwersyteckim, nie tylko w obszarze pedagogiki społecznej, ale także w pedagogice resocjalizacyjnej, socjologii miasta bądź też edukacji międzykulturowej.