Doskonale udokumentowana, pełna celnych analiz opowieść o człowieku żyjącym w pogmatwanych czasach, w kilku epokach, w różnych światach, przedstawiona na szerokim tle wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego półwiecza w Polsce i za granicą.
„Kapuściński non-fiction” to nie laurka, jaką Domosławski wystawia swemu mistrzowi. To prawdziwy, intrygujący obraz człowieka pełnego sprzeczności. Aby opisać je wszystkie, autor musiał zrezygnować z politycznej poprawności, odejść od stereotypu i zaryzykować. Czy się opłaciło...?
„To nie jest książka dla tych, którzy najlepiej czują się w uproszczonym świecie dwóch kolorów i nie chcą poznawać innych. Nie dla wyznawców jednej prawdy. Bo jednej prawdy – nie ma. Ani o PRL-u, ani o Etiopii, Iranie, Meksyku, Ugandzie i wszystkich tych miejscach, z którymi zmagał się Kapuściński. Nie ma też jednej prawdy o Ryśku. Domosławski wszystkie te prawdy spina w węzeł, nazywając «non-fiction» i rzuca do przemyślenia.
Myślę, że Ryszard Kapuściński zasłużył – całym swoim życiem i pisarstwem – na to, by właśnie taka książka, pokazująca go w wielu wymiarach i kolorach, powstała”.
(Teresa Torańska)