"TEMAT NUMERU
""Oblężenie Warszawy"", Julien Bryan – wrzesień 1939 w barwnej fotografii amerykańskiego reportera.
""Misja dyplomaty"", András Hory – wspomnienia posła Królestwa Węgier w Polsce w latach 1935–39. Komentarzem opatrzył Ákos Engelmayer.
W NUMERZE TAKŻE:
""Przed wojną"", Noach Lasman – wspomnienie z przedwojennego Poznania: opis zwykłego życia przed nadciągającą falą wojenną, narastającego polskiego antysemityzmu i często bolesnych relacji mniejszości żydowskiej z Polakami.
""Zbąszyń"", Emanuel Ringelblum – akcja wsparcia dla wypędzonych z III Rzeszy w końcu października 1938 około 17 tysięcy polskich Żydów. Komentarzem uzupełnił Jerzy Tomaszewski.
""Młodzież ’55"" – fotografie z Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń w Warszawie w 1955 roku – namiastki “kolorowego” Zachodu, od którego Polacy izolowani byli w trwającym wtedy jeszcze ponurym czasie stalinizmu.
""Interpelacja"", Jerzy Zawieyski – skutki Marca ’68 w dzienniku literata, intelektualisty katolickiego, posła i członka Rady Państwa. Komentarzem uzupełnił Andrzej Friszke.
""Polityczni"", Agnieszka Dębska
""Wejście"", Jerzy Geresz
""Rekonesans""
""Cela złodziei"", Zbigniew Gluza
Opowieść o więźniach kryminalnych z perspektywy więźniów politycznych, ze środka peerelowskich więzień 1982–86.
""Edukacja o Auschwitz"", Alicja Bartuś – apel przewodniczącej Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimu o zmiany w nauczaniu szkolnym o historii obozu zagłady w Auschwitz.
""Komu znowu służymy"", Zbigniew Gluza – polemika z oskarżeniami wobec działalności KARTY formułowanymi przez Stanisława Woczeję ze Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżonowie.
""Apel wołyński – ciąg dalszy"" – korespondencja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z organizacjami kresowymi.
""Historia (ciągle) Bliska"", Alicja Wancerz-Gluza – podsumowanie historii i dokonań konkursu skierowanego do młodzieży szkolnej."