Czwarta część wielotomowej „Historii kina”, przygotowanej i zredagowanej przez zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po „Kinie niemym”, „Kinie klasycznym” i „Kinie epoki nowofalowej” przedmio...
Sylwetki dziewięciu polskich operatorów, dzięki którym w naszej pamięci pozostaną niezatarte kadry z filmów znanych, kultowych, wybitnych. Kto jest odpowiedzialny za obraz płonących lampek spirytusu w...
„Kinematograf kontrolowany” to opowieść o filmie i dwóch prześladujących go cenzurach – tej socjalistycznej, związanej z reżimem i ideologią, oraz demokratycznej, wynikającej z praw rynku.
Felietony, które czyta się jak dobre scenariusze! Książka pełna scen, które można by sfilmować! Opowieść o kinie, gwiazdach ekranu i wielkich fascynacjach to zarazem historia życia znanego reżysera.
Pierwsza część „Historii Kina” to monografia stworzona z myślą o filmoznawcach i osobach żywo zainteresowanych tematyką filmu. Początkowe trzydzieści lat dziejów kina w opisie specjalistów dziedziny.
Kino klasyczne było zwierciadłem tragicznych czasów – uwieczniło na taśmie Wielki Kryzys, ekspansję totalitaryzmu i II wojnę światową. O tym, jak się rozwijało, traktuje niniejsza monografia.
Ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów, z których wyłania się obraz człowieka wyjątkowego – uznanego reżysera i... panicza, który „klnie jak szewc i potrafi pić jak Rosjanin”.