Zobacz inne numery(19)Dwumiesięcznik polityczno-kulturalny, adresowany do osób zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej.
Oparta na faktach powieść o jednej z białych plam powojennej historii. Opowiada o losach „wilczych dzieci” – niemieckich sierot – ich przybranych rodzin i krewnych.
Mińsk w czasach odwilży lat 60., środowisko stiljagów – ówczesnych hipsterów, ale i kagiebistów czy milicjantów. Wyróżniona Nagrodą im. Jerzego Giedroycia powieść białoruskiego pisarza opozycyjnego.
Chcesz zrozumieć polską politykę, polskie ambicje i sentymenty? Jedna z dróg wiedzie poprzez przemyślenie naszego stosunku do Wschodu. Wątek ten podejmuje praca zbiorowa „Młoda myśl wschodnia”.
Pierwsza w pełni udokumentowana monografia przedstawiająca kulisy powstania oraz pierwszych 20 lat funkcjonowania dwóch słynnych rozgłośni zza żelaznej kurtyny – Radia Wolna Europa i Radia Swoboda.
Opowieść o trzech latach spędzonych w Związku Radzieckim przez jednego z najgłośniejszych zabójców drugiej połowy minionego wieku – jego fascynacji komunizmem, pozorną wolnością i równością klas.
Zbiór esejów Jana Woleńskiego, filozofa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconych konsekwencjom bycia polskim intelektualistą pochodzenia żydowskiego.
Manifest syjonistyczny, wydany w lutym 1896 r. w oryginale niemieckim, potem w tłumaczeniu angielskim, teraz w nowym przekładzie autorstwa Jacka Surzyna.
Jak wyglądało i jak wygląda obecnie codzienne życie w Izraelu? Jaka jest rzeczywistość socjalistycznego kibucu i bazy wojskowej? Nili Amit opowiada o tym w swojej fascynującej biografii.
„Ulisses”, choć legendarny i doceniony przez krytyków, nie jest lekturą łatwą. Piotr Paziński podąża w swej monografii tropem bohaterów Joyce’a i podsuwa pomysły interpretacyjne tego głośnego utworu.
Ruth Ellen Gruber delves under the skin of European society to provide a closely observed, uniquely personal take on topics ranging from politics to pop music, from architecture to local cuisine.
Zbiór esejów o Ukrainie – jej historii i obecnych uwarunkowaniach, pióra Iwana Łysiaka-Rudnyckiego, znanego historyka myśli społeczno-politycznej, politologa i publicysty.
Jaka jest dzisiejsza Białoruś? Odpowiedź na to pytanie przynosi trzynaście wywiadów z opozycjonistami z kraju paradoksów leżącego tuż za wschodnią granicą Polski, a tak mało znanego.
Zbiór tekstów Symona Petlury – kontrowersyjnego polityka, prezydenta Ukraińskiej Republiki Ludowej – weryfikujących czarną legendę, jaką był owiany jeszcze za życia.