Rolicki opisywał PRL Gomułki i Gierka widziany oczami budowniczych wstającej z gruzów Warszawy, sezonowych pracowników pegeeru, pijaczków z Dworca Centralnego i kloszardów z ulicy Ordona. Z jego reportaży publikowanych po raz pierwszy w latach 60. i 70. w „Polityce” i warszawskiej „Kulturze” wyłania się realistyczny obraz codzienności okresu tzw. małej stabilizacji, kiedy „czy się stoi, czy się leży…”. Codzienności głównie szarej, ale przeplatanej grzmotami – porwaniem samolotu, bratobójstwem, głośnym procesem szajki gwałcicieli.
Czytane po latach reportaże Janusza Rolickiego pokazują, że tamta codzienność nie jest wcale tak odległa od naszej. Nie wszystko przeminęło…
Mogą Cię zainteresować:
• audiobook „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego, który przedstawia historię 90 proc. Polaków – ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit – od początku Polski aż do czasów współczesnych.
• ebook „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych.” w którym Maciej Górny przekłuwa balon narodowej mitomanii i megalomanii. Porzuca heroiczno-martyrologiczny nurt i spogląda na walkę o niepodległość z dystansem, na chłodno.
Zobacz także:
• audiobooki w kategorii Reportaż
• TOP 20 audiobooków
• audiobooki w promocji
Książkę, audiobook „Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej” (mp3) przesłuchasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na komputerze, tablecie czy smartfonie. Przed zakupem możesz pobrać darmowy fragment audiobooka.
Wolisz czytać? Książka dostępna jest także w formacie epub, kindle mobi jako ebook „Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej”.