Josef i Květa poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 r. odczytał zapisane pismem klinowym teksty uważane za najstarsze zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie.
Gdy w 1948 r. komuniści przejęli władzę w Czechosłowacji, Josef trafił na długie lata do więzienia za tzw. działanie na szkodę państwa. Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Květę obietnicą pomocy, wymusił na niej seks. W ten prymitywny sposób zemścił się za to, że go niegdyś odrzuciła.
Kiedy Josef i Květa ponownie się spotkali, nie potrafili odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Květy rozdzieliły tych dwoje na zawsze.
Zmeškal, porównywany do Jáchyma Topola, Bohumila Hrabala czy Josefa Škvoreckiego, mówi: „Wciąż toczą się dyskusje, co zrobić z tamtym pokoleniem – uhonorować wysiłki tych ludzi, czy nie – ale moim zdaniem prowadzą one donikąd. Ponieważ nasz, Czechów, sposób na rozwiązywanie problemów, polega na tym, żeby o nich zapomnieć”.