Trudny wiek XX naznaczyły piętna totalitaryzmów, wojen, ludobójstw. O jednej z największych zbrodni – Hołodomorze (1932–1933) – przez dziesięciolecia nie wolno było wspominać w Związku Radzieckim. Ofi...
Gorycz, gniew i frustracja: „wojna (...) nie kończy się jak mecz – w chwili, gdy zabrzmi gwizdek sędziego”. Reportaż-ostrzeżenie przed lekceważeniem potrzeby rozliczenia z przeszłością.
Książka poświęcona ludobójstwu, czystkom etnicznym i masakrom. Autor stara się wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do tak krwawych aktów zbiorowej przemocy.
Monografia, która opisuje codzienne praktyki Cesarskiej Armii Japońskiej, jej stosunek do ludności cywilnej i jeńców wojennych oraz charakter represji, jakie spadły na podbite narody.
Esej o miejscach masowych mordów i o tym, jak mieszka się na wielkim cmentarzysku Europy. „Skażone krajobrazy” to także apel o przezwyciężenie niepamięci dyktowanej strachem.
Celem książki jest zachęcenie czytelników do tego, żeby poświęcili więcej uwagi problemowi ludobójstwa i przyczynili się do tego, by cnoty współczucia i bohaterstwa stały się bardziej zrozumiałe.